Ředitelkou zpravodajství ČRo bude Obzinová, střídá Pokorného

středa, 15. prosince 2021, 16:30 Rádio, Lidé MediaGuru

Novou ředitelkou Zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna Jitka Obzinová. Střídá Jana Pokorného, který ale z rozhlasu neodchází.

Jitka Obzinová, zdroj: FTV Prima

Jitka Obzinová, zdroj: FTV Prima

Organizační struktura Českého rozhlasu dozná od 1. ledna 2022 několika změn. Zároveň dojde k personálním změnám ve vedení některých útvarů i stanic. Na místo ředitelky Zpravodajství nastoupí Jitka Obzinová. Nově se řízení Vývoje a výroby ČRo ujme Iva Jonášová a stanici ČRo Dvojka povede Lenka Mahdalová.

Po vzájemné dohodě dojde ke změně ve vedení Zpravodajství. Jeho stávajícího ředitele Jana Pokorného vystřídá Jitka Obzinová, která má zkušenosti z Českého rozhlasu a České televize, tak i z privátních médií. Pokorný ale Český rozhlas neopouští. „Jan Pokorný naplnil svou misi, na kterou jsem ho na začátku mého prvního funkčního období vyslal, beze zbytku. Dotáhl pod svým vedením ČRo Radiožurnál na pozici nejposlouchanějšího rádia a dokázal ČRo Plus etablovat jako stále rostoucí a prestižně vnímanou stanici. V Českém rozhlase zůstává a bude nadále jednou z jeho nejvýraznějších tváří. Za všechnu odvedenou náročnou práci mu děkuji," uvedl generální ředitel René Zavoral.

Dodal, že nastávající období spojené s jeho druhým funkčním obdobím si bude žádat v čele Zpravodajství manažera krizového, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství. „Jitka Obzinová byla vybrána na základě svých manažerských zkušeností. V minulosti prokázala, že s redukovaným rozpočtem umí pracovat a že v takové situaci umí zavést vhodné optimalizační kroky, aniž by tím utrpěly právě hodnoty služby veřejnosti. Věřím, že se jí to samé povede i v Českém rozhlase,“ řekl Zavoral.

Český rozhlas bude mít od 1. ledna 2022 osm útvarů na prvním stupni řízení: Sekci generálního ředitele, Program, Zpravodajství, Marketing a digitální služby, Komunikaci, obchod a vnější vztahy, Ekonomiku, Techniku a správu a Sekci uměleckých těles, soutěží a přehlídek. Všechny tyto útvary budou přímo podřízené generálnímu řediteli.

Sekci generálního ředitele bude řídit Jan Menger, v jehož kompetenci zůstanou také regionální studia ČRo. Nově vzniklou Sekci uměleckých těles, soutěží a přehlídek povede Kateřina Konopásková, dosavadní ředitelka Výroby. Novou šéfredaktorkou druhé nejposlouchanější celoplošné stanice ČRo Dvojka bude Lenka Mahdalová, která stála za vznikem a sestavením programu nové speciální digitální stanice ČRo Pohoda, jejíž řízení bude i nadále spadat do její působnosti.

Řízení útvaru Vývoj a výroba se ujme nynější šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová. Tento útvar bude součástí Programu nadále řízeného Ondřejem Nováčkem. Marketing a digitální služby ČRo bude řídit Jiří Malina, Komunikaci, obchod a vnější vztahy Jiří Hošna, Ekonomiku Martin Vojslavský, Techniku a správu Karel Zýka.

Jitka Obzinová pracovala jako reportérka, moderátorka, dramaturgyně a mediální manažerka -ředitelka výroby, šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky. V letech 1989–1992 působila v Československém rozhlase jako komentátorka a válečná zpravodajka z války v Jugoslávii. Poté odešla do České televize, kde pracovala v zahraniční redakci, specializovala se na Balkán a krizové oblasti, dále moderovala pořady Události, komentáře (1992–1993) a "21" (1994–1996). Od roku 1996 působila v TV Nova, kde moderovala diskusní pořad Sedmička a Televizní noviny. V letech 2003–2005 zastávala funkci ředitelky výroby ve slovenské televizi Joj. Po návratu do České republiky v roce 2005 působila v rádiu Frekvence 1 jako dramaturgyně a moderátorka pořadu Pressklub. V roce 2006 se stala vedoucí redakce zpravodajství Českého rozhlasu 2 – Praha, odkud o rok později přešla na pozici vedoucí redakce domácího zpravodajství Českého rozhlasu Radiožurnál. V červenci 2009 odešla z Českého rozhlasu do TV Prima, kde po dobu 10 let zastávala post šéfredaktorky zpravodajství a publicistiky.

Během svého působení na Primě byla zmiňována v souvislosti s přístupem zpravodajství televize k uprchlické krizi. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zabývala nahrávkou serveru Hlídací pes, která měla dokládat, že zaměstnanci zpravodajství televize Prima byli svým vedením instruováni, aby informace o migrační krizi vykreslovali jako riziko a ohrožení, a fakticky tak ignorovali zásady objektivity a vyváženosti. Nahrávka pocházela z porady a Obzinová na ní byla zachycena. RRTV během jejího působení na Primě také kritizovala nevyvážené předvolební vysílání k prezidentským volbám.

Lenka Mahdalová pracuje v Českém rozhlase od roku 2018 na pozici analytik vysílání Regionálních stanic. Od června letošního roku připravovala novou digitální stanici ČRo Pohoda, která je určena především nejstarším posluchačům a je tvořena převážně výběrem archivních pořadů Českého rozhlasu. Od září stanici vede z pozice vedoucí programu.

Petici proti jmenování Obzinové v ČRo podepsalo na 600 lidí

pátek 17. prosince 2021

-mav-, -čtk-