Souhrn inzertních novinek na Facebooku a Instagramu

pondělí, 20. prosince 2021, 14:25 Internet & Mobil MediaGuru

V posledním půlroce se na poli inzerce na Facebooku a Instagramu sešlo několik novinek. Ty nejzajímavější z nich shrnujeme.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Novinek z inzerce na sociálních sítích Facebook a Instagram se za posledního půl roku odehrálo mnoho. Do přehledu jsme ale připravili jen ty nejzásadnější. Výběr sestavila Kateřina Faltusová z Omnicom Media Group.

Inzerce v Reels

Reels jakožto instagramová alternativa TikToku jsou krátká full-screenová videa, mezi jejichž přednosti patří to, že je uživatelé mohou snadno objevovat i bez nutnosti sledování profilu. K dispozici jsou od loňského léta, ale jako reklamy je inzerenti mohou využívat teprve od letošního roku, a to v zemích, ve kterých je lze konzumovat jako organický obsah.

Uživateli se reklama zobrazí po zhlédnutí minimálně čtyř organických Reels, je přeskočitelná a může trvat maximálně 30 vteřin. Maximální délka organických Reels se naopak nově prodlužuje z 30 vteřin na celou minutu. Novinkou je i to, že placené Reels jsou nyní součástí i automatického umístění. Pokud tedy z nějakého důvodu nechce klient toto umístění využívat, musí si ho v reklamní sestavě ručně vykliknout. Placené Reels se nedají využít pro branded content či politické reklamy, nelze ani finančně podpořit organické Reels.

O jejich oblíbenosti svědčí i fakt, že jsou v USA od září k dispozici i ve facebookové aplikaci, ve které uživatelé tato krátká videa mohou tvořit, komentovat, lajkovat i sdílet. Na rozdíl od Instagramu, kde se délka organických Reels prodloužila, jsou ty facebookové omezeny délkou třiceti vteřin.

Stories

Reklamám ve Stories přibyly nálepky s odpočtem času. Ty lze přidat do nově vytvořené reklamy ve správci reklam – musí se jednat o existující organický příspěvek. Také se brzy globálně dočkáme experimentu, ve kterém bude Instagram pouštět dvě reklamy od různých inzerentů za sebou. To by mělo uživateli zajistit plynulejší a nerušený čas strávený ve Stories.

Mezi další instagramové novinky patří prodloužení videoreklam z původních dvou minut na 60 minut anebo spuštění reklam v záložce Obchod, kde smí inzerenti propagovat produkty, které mají na profilu zalistované.

Automatizace

Facebook pokračuje ve své snaze o automatizaci. Novinkou je nyní to, že Facebook sám rozhodne o tom, zda konkrétního uživatele odkáže na webovou stránku nebo do Obchodu na Facebooku či Instagramu. Obchod lze vytvořit v Commerce Manageru, který se letos dočkal vylepšeného Reportingu.

Zasílání zpráv

Přístup k Messenger API pro Instagram se po developerech postupně rozšiřuje i na firemní účty na Instagramu. Díky tomu můžou firmy umožnit uživatelům, aby je kontaktovali přes jejich oblíbenou platformu pro zasílání zpráv a firmám umožňuje řídit komunikaci se zákazníky z jedné platformy.

Nově lze také na Instagramu promovat reklamy, ze kterých se uživatel proklikne do WhatsAppu. Instagram tuto novinku spouští postupně, a ne všichni inzerenti k ní v současnosti mají přístup.

Novinky v cílení

K významným změnám došlo i v případě cílení. Od 21. září jsou inzerenti, kteří využívají podrobné cílení a optimalizují na konverze, hodnotu nebo událost v aplikaci s optimalizací na konverze, automaticky zahrnuti do rozšířeného cílení. Platí to i pro inzerenty, kteří ve svých kampaních využívají podobný okruh uživatelů s výše zmíněnými cíli. Ti jsou zase automaticky zahrnuti do rozšíření podobného okruhu uživatelů, což umožňuje Facebooku dynamicky rozšiřovat podobné publikum, pokud jeho systém najde lepší možnosti výkonu nad zvolené procento.

Od 23. srpna není možné využít podrobného cílení ani vlastních publik pro cílení na uživatele mladších 18 let. Nově lze v reklamních sestavách cílit na mladé uživatele pouze na základě věku, polohy a pohlaví. Úpravy se také dotkly odhadů velikosti publik. Z Potenciálního dosahu, který zobrazoval konkrétnější počet uživatelů, odpovídající zadaným kritériím, přešel Facebook k vyjádření velikosti publika pomocí škál. Ty neukazují konkrétní čísla, ale rozmezí, ve kterém se velikost zadaného publika pohybuje.

Definice velikost FB publika, zdroj: Facebook

Definice velikost FB publika, zdroj: Facebook

Autorka textu: Kateřina Faltusová, Digital Performance Specialist, Omnicom Media Group