Glami: U Čechů se loni zvýšil zájem o městskou a plus-size módu

středa, 26. ledna 2022, 07:20 Aktuality, Retail MediaGuru

Podle módního vyhledávače Glami začali Češi opět kupovat i městskou módu i večerní róby. O čtvrtinu narostl zájem o oblečení nadměrných velikostí.

Zdroj: Glami

Zdroj: Glami

I přes náročnou první třetinu loňského roku se zájem Čechů o módu postupně vrací na předpandemickou úroveň. Data módního vyhledávače Glami ukazují nárůst vyhledávání v kategoriích oblečení, které byly v prvním roce pandemie dočasně nahrazeny domácí módou: vzrostl zájem o městskou módu, společenské šaty i nadměrné velikosti.

Zájem o kalhoty a džíny vzrostl ve srovnání s předchozím rokem o 34 %, výrazně lepší pozice se dočkaly také boty a kabáty. Šaty a večerní róby jsou s třetinovým růstem na předkoronové úrovni. Čtvrtinový růst zaznamenala i plus-size móda.  

Vzrůstající zájem o multifunkční košilové šaty nahradil hit počátku pandemie, tzv. mikinové šaty. Mezi nejoblíbenější kousky roku patřily béžové kalhoty vhodné do kanceláře i do města, stejně jako kalhoty s vysokým pasem. Oblibě se i nadále těšily tepláky a legíny, popularita teplákových souprav vzrostla předloni o 66 %, loni dokonce o 174 %. Na podzim a v zimě se zvýšilo vyhledávání bund a kabátů (+18 %), od zateplených modelů přes stylové kožené až po městské vesty. 

Zvýšený zájem o kotníkové boty (+25 %) se promítl do oblíbenosti tzv. bot farmářek, na špici se dále drží bílé tenisky. Nárůstu se dočkaly také kabelky a tašky (+13 %), na Slovensku se jednalo o jednu z nejdramatičtěji rostoucích kategorií se 72% nárůstem vyhledávanosti. Zajímavostí je rovněž strmý nárůst zájmu o módní kousky s přívlastkem sexy (+ 99 % v Česku a +427 % na Slovensku) i o nadměrné velikosti (+22 % v Česku a +187 % na Slovensku), které se staly jedním z nejvyhledávanějších slov.  

Populární pandemické kategorie jako pyžama a noční košile (+105 % v roce 2020 a +13 % v roce 2021), spodní prádlo (+67 % v roce 2020 a +12 % v roce 2021) či nazouvací obuv (+197 % v roce 2020 a +17 % v roce 2021) rostly znatelně nižším tempem. „I loni lidé nakupovali v oblíbených kategoriích, jako je spodní a noční prádlo či přezůvky na doma, avšak ve výrazně menší míře než v prvním pandemickém roce 2020. Z vývoje objednávek v těchto kategoriích je tedy vidět jasná touha vrátit se k normálnímu životu, který se odehrává nejen v pohodlí domova,“ vysvětluje za Glami Ján Kešelák.

-stk-