Jet 2 kupuje tiskárny Typos, Svoboda Press a Severotisk

pondělí, 24. ledna 2022, 17:30 Tisk , Aktualizováno MediaGuru

Investiční fond Jet 2 nakupuje v Německu, portfolio rozšiřuje o tiskárenský holding EDS, jehož součástí jsou i české tiskárny Typos, Severotisk a Svoboda Press.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Investiční společnost Jet Investment kupuje jednoho z největších evropských tiskárenských holdingů Euro-Druckservice GmbH (EDS). Skupinu s osmi tiskárnami v pěti zemích získá od německé investiční skupiny DPE Deutsche Private Equity prostřednictvím svého fondu Jet 2. Akvizice tiskárenské skupiny EDS s ročními tržbami cca 300 milionů EUR představuje významnou investici fondu Jet 2, transakce podléhá schválení antimonopolních úřadů, uvedla firma v úterý dopoledne.

Obchod byl uzavřen 21. ledna, transakce by měla být dokončena v březnu 2022, její výši nebudou strany zveřejňovat. Transakce se uskutečnila ve spolupráci s právní kanceláří DRV Legal a poradenskou společností Ernst &Young, na straně prodávajícího působila jako právní poradce kancelář Clifford Chance.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil na základě návrhu společnosti Jet 2 Kappa se sídlem v Brně řízení ve věci spojení soutěžitelů v pondělí 24. ledna. Součástí akvizice jsou i české tiskárny Typos, Svoboda Press a Severotisk.  

Firma Jet 2 Kappa je nově vzniklou společností a na polygrafickém trhu se dosud nepohybovala. Zapsána byla v prosinci 2021. Jejím jediným akcionářem je firma Jet 2 Delta, kterou přes Jet Kapa vlastní Jet investiční fond spojený s brněnským miliardářem Igorem Faitem. Jeho fond Jet Industrial Lease koupil např. před koncem loňského roku od skupiny KKCG pět průmyslových budov v Polsku.

„Akvizice EDS dokonale zapadá do naší investiční strategie ve střední Evropě. Věříme, že jako lokální akcionář s detailní znalostí regionu dokážeme díky hands-on managementu a nové kapitálové struktuře přispět k růstu skupiny a dalšímu posílení její tržní pozice,“ uvedl k transakci partner společnosti Jet Investment Marek Malík.

Podle Franka Müllera, partnera v DPE, našla skupina EDS v Jet Investment silného partnera pro další fázi organického i anorganického růstu. Haiko Stüting, Co-CEO a finanční ředitel eds.group, k tomu dodal: „V minulosti jsme s podporou DPE pomocí organického růstu a prostřednictvím jedné strategické akvizici posílili naše vedoucí postavení na trhu ve střední a východní Evropě. V letácích jako primárním a nejúčinnějším způsobu maloobchodní komunikace, v časopisech a katalozích vidíme na expandujících trzích střední a východní Evropy značný potenciál, který chceme společně s našimi zákazníky a novým partnerem Jet Investment dále rozvíjet.“

Skupina EDS sídlí v německém Pasově a vlastní akcie v tiskárnách v Německu, České republice, Polsku, Maďarsku a Rumunsku. V Česku pod ní patří zmíněné tiskárny Typos, Severotisk a Svoboda Press.

Euro-Druckservice dříve patřila rodině Axela Diekmanna stejně jako tehdejší vydavatelská společnost Vltava Labe Press (dnes Vltava Labe Media). Vltava Labe Media je od roku 2015 vlastněna skupinou Penta Investments. Jet Investment kupuje polygrafickou skupinu přes fond Jet 2 od německé investiční skupiny DPE Deutsche Private Equity.

-mav-

Aktualizováno v úterý 25.1. 2022 o oficiální oznámení Jet Investment, titulek jsme upravili a zprávu rozšířili.