Předplatné bude letos pro digitální vydavatele nejvyšší prioritou

pondělí, 24. ledna 2022, 14:00 Internet & Mobil MediaGuru

Větší příklon médií k modelu předplatného a menší spoléhání na reklamní výnosy, předpovídá ve své studii Reuters Institute pro letošní rok.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Čtyři z pěti digitálních vydavatelů (79 %) budou letos ve své obchodní strategii přikládat největší váhu předplatnému, oproti tomu jen pro 73 % budou zásadní výnosy z displejové reklamy. Třetím nejdůležitějším zdrojem příjmů pro média bude představovat nativní reklama (59 %), dále eventy (40 %) a e-commerce (30 %), vyplývá z nejnovější studie Reuters Institute for the Study of Journalism, jež se dotazovala 246 vydavatelů v 52 zemích světa. 

Podle studie stále probíhající pandemie médiím zatím spíše pomohla. Až 59 % dotázaných vydavatelů uvedlo, že se jim loni zvýšil obrat, a to navzdory tomu, že u 54 % respondentů zároveň stagnovaly, nebo dokonce poklesly page views. Navýšení obratu připisují média jednak digitální reklamě, jež za pandemických let díky sílícímu e-commerce vzrostla, jednak zvýšenému zájmu o předplatné, zejména o to digitální. Například americký deník New York Times má v současnosti 8,4 milionů předplatitelů, z čehož je 7,6 milionů digitálních. Do roku 2025 chce dosáhnout hranice 10 milionů. Příjmy z online předplatného přesahují tištěnou verzi i u dalších titulů, ať už těch tradičních, nebo těch, které na internetu začínaly, jako je slovenský Denník N, španělský El Diario, dánský Zetland nebo jihoafrický Daily Maverick.

Byť na digitální předplatné vydavatelé většinou sázejí, téměř polovina z nich (47 %) se zároveň obává, že právě tento způsob umožní přístup ke kvalitnímu obsahu jen bohatším a vzdělanějším vrstvám.

Média se zaměří na sítě pro mladé

Vydavatelé také většinou vítají vládní regulace technologických gigantů, jako je Google nebo Facebook, které by měly mít pozitivní vliv na klasická média. Čtyři z deseti (41 %) si myslí, že tyto zásahy by mohly skutečně pomoci, podle více než třetiny dotázaných (34 %) to naopak žádný vliv mít nebude. Čtvrtina je dokonce přesvědčena, že se tím situace ještě zhorší.

I tak však se sociálními sítěmi vydavatelé ve svých strategiích počítají. Méně pozornosti budou letos věnovat Facebooku (-8) a Twitteru (-5), více Instagramu (+54), TikToku (+44) a YouTube (+43), tedy těm médiím, které jsou populární u mladších uživatelů. Zároveň média hodlají věnovat více pozornosti tvůrcům na sociálních sítích, jako jsou celebrity a influenceři, a také investovat do tvorby krátkých videích. Mnoho vydavatelů chce rovněž zpřísnit pravidla, jak se mají jejich novináři na sociálních sítích chovat, tedy psát jen o článcích či reportážích a vyvarovat se osobních názorů.

Rok 2022 bude přát podcastům 

Co se inovací týče, dvě třetiny dotázaných (67 %) se zaměří na své dosavadní produkty, které chce zefektivnit. Pouze třetina (32 %) chce investovat i do novinek. Až 80 % vydavatelů nasměruje více prostředků do tvorby podcastů a dalšího digitálního audio obsahu, 70 % do newsletterů. Jen 14 % se pustí také na pole hlasové asistence a 8 % do metaverzu ve virtuální či rozšířené realitě. Osm z deseti respondentů navíc počítá s větším zapojením umělé inteligence, která by měl pomáhat s doporučováním obsahu (85 %), či automatizací některých procesů v newsroomu (81 %).

-stk-