Z módních značek si za pandemie nejlépe vedla Nike

čtvrtek, 13. ledna 2022, 09:10 Marketing, Retail MediaGuru

Módní odvětví zažívá za pandemie těžké časy. Nejlépe jsou na tom sportovní a luxusní značky.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pandemie koronaviru přinesla módnímu odvětví nejednu zatěžkávací zkoušku. Zavřené kamenné obchody, lockdown a lidi, kteří se nemusí oblékat do práce či společnosti způsobili nebývalý propad v prodejích. Jen v letech 2019 až 2020 došlo k 20% poklesu obratu a 7 % hráčů definitivně opustilo trh. Letošní rok by však mohl podle studie State of Fashion, pod kterou je podepsána konzultační společnost McKinsey a oborový módní web Business of Fashion, vést k pozitivnímu obratu. Předpovídá, že se celé odvětví vrátí k růstu, a to za podmínky přizpůsobení se novým spotřebitelským preferencím. 

Dařilo se sportovní módě a luxusu

Pandemii navzdory si v roce 2020 dobře vedly sportovní a luxusní značky, zatímco značky oslovující střední trh zažívaly propad. Nejlepších výsledků z pohledu zisku zažívala značka Nike, poté skupiny Inditex (Zara, Massimo Dutti aj.), Kering (Balenciaga, Bottega Veneta, Gucci, Alexander McQueen, Yves Saint Laurent aj.), LVMH (Louis Vuitton, Givenchy, Céline, Kenzo, Fendi aj.) a Hermès. 

Úspěch uvedených hráčů lze vysvětlit jednak tím, že lidé uzavření v lockdownu si nejčastěji kupovali sportovní oblečení či oblečení pohodlné na doma, jednak tím, že zákazníci luxusních značek jsou ekonomicky odolnější v dobách krize, než je tomu u střední třídy. 

Češi změnili za pandemie styl oblékání, tepláky a legíny vítězí

pátek 21. května 2021

Z geografického pohledu se z pandemického šoku nejrychleji oklepala Čína, jejíž ekonomika se vzpamatovala rychleji než zbytek světa. Letos by měla spolu se Spojenými státy také táhnout růst celého průmyslu, zatímco evropský region bude k úplnému zotavení potřebovat návrat zahraničního turismu. Luxusní segment poroste rychleji než zbytek trhu.

V luxusním segmentu potáhne růst zejména Čína, zdroj: McKinsey & Company.

V luxusním segmentu potáhne růst zejména Čína, zdroj: McKinsey & Company.

Neluxusní móda se bude pomalu zotavovat, letos by se měla dostat ze ztráty, zdroj: McKinsey & Company.

Neluxusní móda se bude pomalu zotavovat, letos by se měla dostat ze ztráty, zdroj: McKinsey & Company.

K oživení je třeba zohlednit změny spotřebitelských návyků

Pro módní značky je největší výzvou letošního roku oživení. Podmínkou však je adaptace na chování spotřebitelů, které se pod vlivem pandemie proměnilo. Značky tak musí vylepšovat svůj online obchodní model, poněvadž lidé, kteří začali módu nakupovat na internetu během lockdownu, v tom budou pravděpodobně v určité míře pokračovat i nadále. Z tohoto důvodu budou značky investovat do hyperaktivního digitálního prostředí a e-commerce. Zapojit mohou NFT, herní prvky, sociální sítě i virtuální realitu. 

Některé značky se již loni pustily na cestu metaverze, když otevřely své první virtuální obchody, nabídly virtuální hry a uspořádaly digitální eventy. V následujících 12 měsících lze očekávat, že budou své úsilí v tomto směru posilovat vzhledem k tomu, že nakupování v prostředí sociálních sítí, kde se bude virtuální realita postupně prosazovat, sehrává čím dál důležitější roli.

Důraz musí značky klást také na udržitelnost, která se postupně stává jednou z dominantních spotřebitelských priorit. Zákazníci chtějí vědět, odkud pocházejí jednotlivé materiály, jak jsou produkty vyráběny a zda jsou pracovníci, kteří se na výrobě podílejí, férově ohodnoceni. Z tohoto důvodu investují módní značky do udržitelných materiálů i vylepšení pracovních podmínek u svých dodavatelů. Trendem jsou digitální produktové pasy, které ukazují původ daného produktu a také projekty na prodej módy z druhé ruky. 

V neposlední řadě potřebují značky více než kdykoliv dřív chránit své systémy, dodavatele i zákazníky, k čemuž musí mít ve svých řadách digitální talenty. Péče o zaměstnance tak bude pro úspěch zásadní. 

-stk-