Ceny české filmové kritiky pro Okupaci, cenu má i Ochránce

neděle, 6. února 2022, 08:35 Aktuality, TV MediaGuru

Snímek Okupace vyhrál Ceny české filmové kritiky za rok 2021. V kategorii Mimo kino zvítězil seriál České televize Ochránce.

Ocenění pro film Okupace, zdroj: Ceny české filmové kritiky

Ocenění pro film Okupace, zdroj: Ceny české filmové kritiky

Snímek Okupace vyhrál Ceny české filmové kritiky za rok 2021. Odnesl si cenu za nejlepší film, ale také za režii a scénář. Režisér Michal Nohejl navíc dostal i Cenu innogy pro objev roku.

Opilý sovětský důstojník navštíví v době normalizace večírek oblastního divadla plný frustrace. Takový je námět prvního celovečerního filmu Michala Nohejla Okupace, který proměnil čtyři ze šesti nominací na Ceny české filmové kritiky. Sdružení české filmové kritiky debut ocenilo jako nejlepší film, za režii i za scénář Marka Šindelky a Vojtěcha Maška. Režisér Michal Nohejl byl vyhlášen objevem roku.

Další oceněné filmy získaly po jedné sošce. Výpravné biografické drama Zátopek hlasující kritici a kritičky ocenili za herecký výkon Václava Neužila v titulní roli českého atleta a olympijského vítěze. Chyby Jana Prušinovského si odnášejí cenu pro nejlepší ženský herecký výkon Pavly Gajdošíkové. Nejlepším krátkým filmem je Milý tati Diany Cam Van Nguyen, snímek na pomezí osobně pojaté fikce, dokumentu a animace. Mezi dokumentárními filmy české kritiky a kritičky nejvíce zasáhla Jednotka intenzivního života Adély Komrzý o paliativní péči. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček a Jan Kurka, tvůrci výtvarné koncepce animovaného rodinného filmu Myši patří do nebe, si odnesli cenu v kategorii Audiovizuální počin.

Kategorii Mimo kino, věnovanou audiovizuálním projektům bez kinodistribuce, letos ovládl dramatický seriál České televize Ochránce. Deset epizod líčí případy, kterými se zabývá nový školský ombudsman v podání Lukáše Vaculíka. Podle scénáře Tomáše Feřteka a Matěje Podzimka seriál režírovali Tereza Kopáčová a Tomáš Mašín.

Vítězové byli oznámeni v sobotu na slavnostním večeru Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa. Diváky jím v přímém přenosu ČT art provedly moderátorky Anita Krausová a Tereza Hofová.

Kompletní výsledky Cen české filmové kritiky za rok 2021

  • Nejlepší film: Okupace – producenti Jan Hlavsa, Julie Žáčková
  • Nejlepší dokument: Jednotka intenzivního života – Adéla Komrzý
  • Nejlepší režie: Okupace – Michal Nohejl
  • Nejlepší scénář: Okupace – Marek Šindelka, Vojtěch Mašek
  • Nejlepší herečka: Chyby – Pavla Gajdošíková
  • Nejlepší herec: Zátopek – Václav Neužil
  • Audiovizuální počin: Myši patří do nebe, výtvarná koncepce – Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka
  • Cena innogy pro objev roku: Michal Nohejl – Okupace
  • Mimo kino: Ochránce – Tereza Kopáčová, Tomáš Mašín, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek
  • Nejlepší krátký film: Milý tati – Diana Cam Van Nguyen

-mav-