CRA: Sledování videoobsahu na internetu vzrostlo o 72 %

pondělí, 21. února 2022, 14:15 Aktuality, TV, Internet & Mobil MediaGuru

V meziročním porovnání se objem přenesených dat zvýšil o 72 %. České Radiokomunikace (CRA) poskytují svou infrastrukturu například skupinám Prima, Nova nebo Mafra.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

České Radiokomunikace (CRA) registrují vysoký nárůst využívání služeb, které propojují televizní vysílání s internetem. Na své síti naměřily v roce 2021 o 72 % více přenesených dat než v roce 2020. Nejúspěšnějšími měsíci byly říjen a listopad, v obou narostl objem přenesených dat meziročně o 100 %. Trend pokračuje i v letošním roce, meziroční růst v lednu činil 85 %, uvedly v pondělí odpoledne České Radiokomunikace.

Podle měření CRA stabilně roste sledování obsahu, který divákům televizní skupiny či vydavatelství nabízejí v rámci OTT služeb (over the top). Ty zahrnují sledování filmů, seriálů nebo bonusů k nim i na internetu. CRA poskytují svou infrastrukturu v oblasti OTT služeb například televizním skupinám Prima, Nova nebo společnosti Mafra.

CRA také oznámily, že vyvinuly nové funkcionality, které televizní stanice využívají v DVB-T2 - HbbTV, například lištu pro breaking news nebo možnost regionálního cílení či cílení na základě toho, jaký obsah diváci v HbbTV preferují.

„Pozemní televizní vysílání DVB-T2 je moderní technologická platforma, která nabízí různé možnosti přístupu k obsahu. Vedle nejoblíbenějšího lineárního vysílání diváci stále více využívají služby propojené s internetem prostřednictvím HbbTV, které je součástí DVB-T2 vysílání, a to zase vede k potřebě umět obsah lépe zacílit,“ uvedl obchodní ředitel CRA Miloš Mastník.

V rámci OTT služeb poskytují CRA produkt CRA Media Cloud, který zahrnuje služby od zpracování obsahu pro distribuci na internet až po doručení do zařízení koncového zákazníka. Využívá k tomu vlastní infrastrukturu pro zpracování video obsahu a zároveň vlastní CDN (content delivery network). 

-mav-