Projekt proti dezinformacím CEDMO ukázal web, je řízen z Prahy

pondělí, 14. února 2022, 07:15 Aktuality, Internet & Mobil ČTK

Středoevropský výzkumný projekt zaměřený na dezinformace představil svůj web.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Vytvořit komunitu bojující proti dezinformacím má za cíl Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO), která představila svůj web CEDMO hub. Centrum koordinované z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) má v úmyslu podporovat mediální gramotnost, zvyšovat povědomí o dezinformacích a odolnost proti nim. Webová stránka bude nabízet také praktické nástroje pro veřejnost, média a školy, které mají usnadnit vyhledávání důvěryhodných informací.

CEDMO patří do sítě osmi evropských národních a regionálních center, které v roce 2020 podpořila Evropská komise a zastřešuje je Evropská observatoř digitálních médií (EDMO). Od loňského října má CEDMO koordinační centrum v Praze. Na projektu se podílí odborníci z Česka, Slovenska a Polska spolu s kolegy z Francie a Řecka. Internetový portál bude sdružovat odborníky na ověřování faktů (tzv. fact-checking), výzkumníky, odborníky na umělou inteligenci a experty na mediální a digitální vzdělávání.

Občanům a veřejným institucím v ČR, na Slovensku a v Polsku chce centrum nabízet nástroje a postupy k ověřování informací a omezování tzv. informačních poruch. „Kromě publikací novinek, akademických výzkumů CEDMO nebo studií má nová webová stránka posloužit hlavně k propojování komunity odborníků na ověřování informací za účelem včasného zachycení falešných zpráv a jejich šíření," uvedl v tiskové zprávě hlavní koordinátor projektu Václav Moravec z FSV UK.

Úmyslnou či bezděčnou kontaminaci informací fámami a konspiracemi označují odborníci jako informační znečištění. V případě neověřených, mylných, nepravdivých či lživých informací hovoří o informačních poruchách. Cílem mezinárodního projektu je odhalovat, zkoumat a snižovat šíření dezinformací a s využitím umělé inteligence zrychlit a zefektivnit ověřování faktů.

Hlavní roli v ověřování faktů má v CEDMO zpravodajská agentura AFP, kterou posílí síť českých, slovenských a polských neziskových organizací. Česko zastupuje organizace Demagog.cz, Slovensko Infosecurity.sk a Demagog.sk, Polsko pak Konkret24. „Dnes nám trvá několik dní, než zareagujeme na novou nepravdivou zprávu. Naším cílem je zkrátit tuto reakční dobu na hodiny," uvedl koordinátor projektu Demagog.cz Petr Gongala.

CEDMO je podle něj první první významnější pokus ve snaze zvrátit zhoršující se situaci v šíření nepravdivých zpráv zejména na sociálních sítích. „V době covidu-19 v Česku vyrostl celý dezinformační průmysl postavený na nedůvěře vůči veřejným institucím a médiím, který proniká i do politiky," uvedl Gongala.

Rychlejší reakce na nové nepravdivé zprávy má umožnit využití moderních technologií a umělé inteligence, na kterém pracují slovenský Kempelenův institut inteligentních technologií v Bratislavě. Spolu s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) také pracují na analýze způsobu šíření dezinformací.

-čtk-