Vizuální styl cen Český lev sází na eleganci a noblesu

pondělí, 7. února 2022, 11:05 Aktuality, PR, TV MediaGuru

Vizuální styl výročních filmových cen Českého lva se letos vyznačuje typograficky čistou linií. Autorkou návrhu je Jana Krchová.

Vizuál letošního ročníku soutěže Český lev, zdroj: ČFTA

Vizuál letošního ročníku soutěže Český lev, zdroj: ČFTA

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) rozdá své výroční ceny Český lev po devětadvacáté v sobotu 5. března 2022 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Vizuální styl Českého lva se letos vyznačuje typograficky čistou linií. „Po turbulentních skoro 2 letech, které byly pro film složité, jsme se chtěli vrátit k tomu, co je z našeho pohledu na světě filmu, a zvláště výročních cenách, pro diváky přitažlivé – určitá noblesa, vystoupení ze všednosti,” vysvětluje autorka grafického designu Jana Krchová.

Nový vizuál se bude objevovat v online prostoru a tištěných médiích, outdooru a na televizních obrazovkách bude také leitmotivem samotného večera.

„S kolegou Ondřejem Fučíkem jsme vybrali variabilní písmo od sousedů 'Chloé' maďarského designéra Miklóse Kisse, který jej uvedl v loňském roce. Líbila se nám jeho spletitost a napětí tahů, ale i křivky, které kontrastují s hranami ústředního vizuálního motivu, hlavičky lvíčka. Sám autor uvádí, že jej pojmenoval po své krásné, ale nevyzpytatelné kočce. Nám litera C mrskající se ocas kočky, respektive v našem případě lva, evokuje. Vše tedy do sebe zapadlo,” vysvětluje Jana Krchová, která jako grafická designérka spolupracuje na různých televizních a filmových produkcích a je mimo jiné autorkou grafiky k seriálu Ochránce.

Protipólem elegantní střídmosti a uměřenosti loga a hlavní grafické linie letošního Českého lva je způsob, jakým autorka pojala doplňkový merchandising. Citoslovce, které najdeme například na poznámkovém bloku či hrnku, si od dětství spojujeme s majestátním králem zvířecí říše, ale stejně tak je můžeme připsat filmovému recenzentovi, zapisujícímu si první myšlenky po premiéře nebo fanouškovi stříbrného plátna, zívajícímu u prvního šálku ranního čaje nebo kávy po poněkud prodloužené návštěvě kina z předchozího večera. Tyto i další předměty je možné zakoupit v e-shopu na webu Českého lva.

-mav-