COOP: Koncept je jiný než Amazon, musí fungovat i v reálném provozu

pátek, 18. března 2022, 07:10 Retail, Marketing MediaGuru

Chtěli jsme koncept, který by mohl fungovat nejen marketingově, ale i v reálném provozu, říká Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

COOP si od novinky slibuje, že přiláká i mladší generaci zákazníků, zdroj: MediaGuru.cz

COOP si od novinky slibuje, že přiláká i mladší generaci zákazníků, zdroj: MediaGuru.cz

V České republice si mohou zákazníci poprvé vyzkoušet nákup bez obsluhy od poloviny března v prodejně spotřebního družstva COOP ve Strakonicích v Podskalské ulici. Obchod se nachází v historickém centru města a na ploše 120 m² je v nabídce 2500 položek. V rámci standardní otevírací doby bude prodejna obsluhována personálem, mimo tuto dobu bude fungovat v automatickém režimu.

„Náš koncept je jiný než provozuje třeba Amazon Go, náklady na provoz takové prodejny jsou mnohonásobně vyšší, než je ideální ziskovost. To uvádí i sám Amazon, že tento druh prodejen mají především na PR. My jsme chtěli zkusit koncept, který by mohl fungovat nejen marketingově, ale i v reálném provozu. Personál nám stále chybí a tato varianta je určitým řešením ekonomiky prodeje,“ vysvětluje Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Proto šla firma směrem bezobslužné pokladny, kde si zákazník položky namarkuje, zaplatí a systém ho pustí ven. Zákazníci si pro nákup ve večerních hodinách musí stáhnout speciální aplikaci, která po prvním přihlášení prostřednictvím bankovní identity pro ně bude při každé návštěvě obchodu generovat unikátní QR kód umožňující vstup do prodejny. 

Druhá prodejna s automatickým prodejem se otevře v červnu v Českém Krumlově, ta bude ale zhruba třikrát větší. Rekonstrukce začne v příštích dnech. COOP chce vyzkoušet nasazení automatických systémů v různých formátech. V plánu je ještě třetí varianta konceptu, kontejnerové řešení. Dalo by se využít třeba pro průmyslové oblasti. V tomto případě by byl sortiment ještě menší, než je ve Strakonicích. Inspirace přichází od kolegů v Norsku a Švédsku. COOP bude nyní novinku testovat a zhruba po půl roce fungování se rozhodne, zda ji rozšíří i na další prodejny. Investice se pohybují mezi 1,5 až 2 mil. korun. Samotná technologie ale tvoří zhruba jen třetinu nákladů.

Roman Slamka řídí 43 prodejen Jednoty Volyně, foto: Mediaguru

Roman Slamka řídí 43 prodejen Jednoty Volyně, foto: Mediaguru

O tom, proč byla vybrána právě prodejna ve Strakonicích a jak využívají i jiné technologie, jsme hovořili s Romanem Slamkou, předsedou Jednoty spotřebního družstva ve Volyni.

Svaz družstev o konceptu bezobslužné prodejny přemýšlel zhruba rok, jak dlouho trvala samotná realizace?

Od prvotní informace nám příprava trvala dva až tři měsíce. Dodavatelem technologií je táborská společnost ArrowSys. I to je důvod, proč se první automatizovaný obchod otevírá na jihu Čech. Byli jsme osloveni a souhlasili jsme, protože jsme si říkali, proč to nezkusit. Náš boj se zahraničními řetězci je hrozně těžký a nefér, a proto si snažíme najít vlastní cestu k zákazníkovi. Požadavky na prodejnu byly, pokud možno ve městě nebo v centru města, aby byla spíše menšího konceptu.

Očekáváte, že nová technologie osloví a přivede třeba nové zákazníky?

Na začátku, když se o automatizované prodejně začalo psát v médiích, tak řada zákazníků říkala, že je to zbytečné a navštěvovat ji nebudou. Jdeme ale cestou modernizací a rekonstrukcí a máme zjištěno, že každá rekonstrukce nám přivede i velké procento mladých lidí. Ze zkušenosti bych proto byl pozitivní, co se nám před deseti lety zdálo zbytečné, bereme dnes jako samozřejmost, a to bude podle mě platit i v tomto případě. Časem bude normální, takto nakupovat.

V prodejně ale bude přes den personál na lahůdkovém pultu. Bude tedy bezobslužná jen během nočního provozu?

Přes den mohou zákazníci nakupovat a platit tak, jak byli dosud zvyklí. Ta možnost bez obsluhy nám umožňuje mít otevřeno 24 hodin. Pomocí této technologie chceme nabídnout komfort delší otevírací doby za nižší provozní a pořizovací náklady. Navíc bez dobré prodavačky, která je komunikativní a nejlépe místní, můžete mít prodejnu ze zlata, ale bez kvalitní pracovní síly to v rámci regionů nejde.

Kromě této technologie také přes tři měsíce provozujete e-shop, anebo samoobslužné boxy. Jaký jste zaznamenali zájem?

Odezva zákazníků je perfektní. Když to přenesu na procenta, tak vidím u e-shopu nárůst nákupů o 10 až 15 %. Nemáme zavážkovou službu, takže si zákazníci vyzvedávají věci na prodejnách nebo v samoobslužných boxech. Ty máme zatím jen tady na velké prodejně Terno ve Strakonicích. Ale plánujeme jejich rozšíření. Případně bychom je rádi umístili podobně jako sesterská jednota Uherský ostroh, v obcích, kde není prodejna, tak aby i tam měli zákazníci možnost zajistit si nákup.

Jednota v Ústí nad Orlicí otevírá u prodejen také kavárny. Neuvažujete i vy o něčem podobném?

My jsme zvolili variantu spolupráce s firmou Tchibo a nabízíme kávu s sebou – Tchibo to go. Zatím máme na pěti prodejnách z celkových 43 stánek s automatem na kávu. Ta je za nižší cenu než třeba na čerpacích stanicích. Vidíme to jako cestu, jak zpříjemnit zákazníkovi nákup. S myšlenkou kavárny pak pracujeme při rekonstrukci prodejny v Radomyšli, kde bychom letos malou kavárnu rádi zprovoznili.

COOP otevírá ve Strakonicích první automatizovaný obchod

středa 16. března 2022

-zue-