Na sociálních sítích roste počet lidí ze starších generací

pondělí, 28. března 2022, 16:20 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Do prostředí sociálních sítí se čím dál více zapojují také starší generace, ukazuje zpráva GWI.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Aktivita lidí na sociálních sítích se zvyšuje a starší generace se do využívání sítí stále více zapojují, na TikToku představují skupinu s největším nárůstem zapojení. Vyplývá to ze třetí čtvrtletní zprávy společnosti GWI.

Čas strávený na sociálních sítích se prodlužuje. Podle výzkumu se od 2. čtvrtletí 2021 čas strávených na sítích prodloužil ve 32 ze 47 zemí, které výzkum sleduje, a to přibližně o 20 minut. Globální zapojení (engagement) se však obecně zpomalilo. Od roku 2020 došlo k 12% nárůstu lidí, kteří uvedli, že používají sociální média méně než dříve. Díky rozvolňujícím se opatřením nastává pro sociální média větší konkurence. Lidé chtějí více cestovat a trávit méně času online.

čas strávený na sítích, zdroj: GWI

čas strávený na sítích, zdroj: GWI

Dál roste také oblíbenost Tik Toku. Od roku 2020 vzrostl počet uživatelů, kteří ho měsíčně používají o 32 %. Největší nárůst pochází z generace X (narození mezi 1965-1980) a baby boomers (narození po 2. sv. válce mezi roky 1946-1964). Aktivity na sociálních sítích se liší napříč kontinenty. Uživatelé v Asii a Tichomoří používají platformy hlavně kvůli sledování živých přenosů. V Latinské Americe sítě využívají k hledání věcí ke koupi, zatímco v Severní Americe je nejvýraznějším důvodem pro přihlášení udržování kontaktu s přáteli a rodinou. Podle výzkumu však v roce 2021 nastala změna a lidé se na platformy čím dál častěji přihlašovali kvůli komerčním aktivitám.

oblíbenost jednotlivých sociálních sítí napříč generacemi, zdroj: GWI

oblíbenost jednotlivých sociálních sítí napříč generacemi, zdroj: GWI

Změny podle GWI nastaly v aplikacích umožňujících posílání zpráv. Zatímco WhatsApp a Facebook Messenger jsou nejoblíbenějšími globálními aplikacemi, největší nárůst oblíbenosti zaznamenaly Telegram a Discord, které od roku 2020 zvýšily celkové využití o 19 %.

Stories jsou na sociálních sítích stále velmi vyhledávanou funkcí a jejich oblíbenost dál roste. Až 61 % uživatelů měsíčně prohlíží nebo vytváří stories na Snapchatu, Intagramu nebo Facebooku. Nejvíce příběhů se však stále tvoří na Instagramu. Velmi oblíbenou funkcí jsou také reels videa. Od roku 2020 došlo k 20% nárůstu uživatelů využívajících tuto funkci.

Ve všech věkových kategoriích jsou nejvíce oblíbená krátká videa, a to díky tomu, že se vytvářejí rychle a mají tendence k méně uhlazenému a spontánnějšímu obsahu. Naopak delší videa často obsahují návody nebo tipy k používání určitých produktů a jsou oblíbená spíše v mladších věkových kategoriích.

Procenta uživatelů v každé věkové skupině, kteří v předešlém měsíci (červenec 2021) sledovali určitá videa, zdroj: GWI

Procenta uživatelů v každé věkové skupině, kteří v předešlém měsíci (červenec 2021) sledovali určitá videa, zdroj: GWI

Možnosti pro rozšířenou realitu na sociálních sítích se čím dál více rozšiřují. Přibližně třetina uživatelů sociálních sítí v USA a Velké Británii uvedla, že rozšířená realita je užitečná při zkoušení produktů, které by jinak vyzkoušet nemohli. Například firmy L`Oreal a MAC již běžně nabízejí virtuální testování svých produktů na Instagramu.

Z výzkumu společnosti GWI za třetí čtvrtletí 2021 také vyplývá, že zájem lidí o novinky obecně poklesl. Uživatelé, kteří přestali sledovat nejnovější zprávy, uváděli jako hlavní důvody příliš mnoho negativity a obsah covid-19. I přesto se ale sociální sítě můžou rychle přizpůsobit potřebám uživatelů. To údajně vysvětluje 13% nárůst počtu uživatelů od roku 2020, kteří čtou nebo sledují zprávy na sociálních sítích.

V současnosti jsou sociální sítě nejčastějším způsobem, jak se dozvědět o značkách nebo produktech. Agentura ROI Zenith předpovídá, že rok 2022 bude rokem, kdy reklamní trh na sociálních sítích dokonce předstihne televizi.

Nakupování přes sociální sítě má různý stupeň obliby napříč kontinenty. I přesto se ale celosvětově obchod přes sociální sítě rozšiřuje. Od roku 2020 se podle výzkumu nakupování přes sítě zvýšilo o 8 %.

Srovnání nakupování přes sociální sítě napříč kontinenty, zdroj: GWI

Srovnání nakupování přes sociální sítě napříč kontinenty, zdroj: GWI

Velmi oblíbená jsou na sociálních sítích také živá videa. Průkopníkem v nakupování v přímém přenosu je Čína. Týdně zde sleduje živý přenos 47 % online nakupujících. Mnoho uživatelů, kteří s nákupem váhají, uvádí, že recenze a pozitivní ohlasy na značky na sociálních sítích ovlivňují jejich rozhodování. Značky by se tak dle GWI měly snažit o rozproudění diskuse o jejich obchodě pomocí funkcí, jako jsou ankety nebo podpořit nakupující, aby na sociálních sítích sdíleli své nákupy.

-tšl-