Skupina Media Bohemia zahájila vysílání Rádia Ukrajina

úterý, 22. března 2022, 10:45 Aktuality, Rádio MediaGuru

Mediální skupina Media Bohemia zahájila v úterý vysílání rádiového vysílání pro Ukrajince Rádio Ukrajina. Rádio lze poslouchat na webu nebo přes aplikaci Radia CZ.

Studio Rádio Ukrajina. zdroj: Media Bohemia

Studio Rádio Ukrajina. zdroj: Media Bohemia

V úterý 22. března zahájilo vysílání Rádio Ukrajina, které je primárně určeno pro Ukrajince pohybující se na území ČR. Slavnostního zahájení se zúčastnili kromě ukrajinského velvyslance Yevhena Perebyinise i čeští vládní představitelé – ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík a ministr kultury Martin Baxa.

Rádio Ukrajina je plnohodnotná stanice, která vytváří vlastní autorský obsah. Vysílá v ukrajinštině a posluchači tu naleznou zprávy z Ukrajiny nebo praktické informace podstatné pro pobyt na území ČR. Po hudební stránce rádio vychází z playlistu Hitrádií, pouze české a slovenské songy jsou nahrazeny ukrajinskou hudbou. Ve vysílání nechybí ani pohádky v ukrajinštině, poradny s experty z různých oborů (sociální, psychologické, finanční a daňové, pracovně-právní atd.), duchovní promluvy i krátké verše. Tvůrcům Rádia Ukrajina pomáhají i odborníci z organizace Člověk v tísni nebo další lidé z ukrajinské komunity.

Rádio Ukrajina bude vysílat zpočátku na webu www.radioukrajina.cz a v aplikaci Radia CZ (lze stáhnout zdarma v App Store nebo Google Play). V řešení jsou i další možnosti šíření vysílání prostřednictvím podcastů apod. Ukrajinská redakce se bude též starat o web a sociální sítě Rádia Ukrajina, které by měly nabídnout důležité informace i prostřednictvím těchto platforem.

„Pro Ukrajince, kteří utíkají před ruskou agresí a ocitli se v České republice, je nesmírně důležité neztratit kontakt se svou zemí a nadále dostávat informace ve svém rodném jazyce. Věřím, že Rádio Ukrajina se stane nití, která naše krajany nejen udrží v kontaktu s vlastí, ale také je spojí a dodá důvěru, že společně překonáme toto těžké období a vrátíme se domů k obnově našeho státu,“ říká ukrajinský velvyslance Yevhen Perebyinis.

„Velmi si vážím práce všech svých kolegů, kteří dokázali v týmu cca 15 lidí postavit plnohodnotné rádio za neuvěřitelné 3 týdny. Je to v českém prostředí neskutečný počin a stojí za ním plné nasazení lidí, které bylo motivováno několika osobními příběhy,“ uvedl spolumajitel mediální skupiny Media Bohemia Daniel Sedláček. „Jsem moc rád, že jsme díky Rádiu Ukrajina měli možnost dát práci našim ukrajinským kolegům, a současně pomoci všem uprchlíkům, kteří do ČR přichází a hledají relevantní informace. Prostřednictvím rádia jim můžeme zprostředkovat alespoň částečný pocit bezpečí a sounáležitosti. Protože právě emoce, umí rádio předávat nejlépe, "dodal.

„V tuto chvíli náš tým tvoří deset ukrajinských moderátorů, z nichž někteří ještě před třemi týdny žili na Ukrajině. Když znáte jejich osobní příběhy a pak vidíte jejich profesionální vystupování v rádiu, tak byste neuvěřili, čím vším si prošli nebo prochází. Věřím, že Rádio Ukrajina bude nejen pro ně velkou oporou,“ vysvětluje nová on-air manažerka Rádia Ukrajina, Natalia Churiková.

-mav-