Atmedia: Nejlépe hodnocené jsou opět ČT:D, Prima Zoom a NG

pondělí, 25. dubna 2022, 15:10 Aktuality, TV MediaGuru

Nejlépe hodnocenými televizními stanicemi u nás zůstávají podle Atmedia indexu ČT:D, Prima Zoom a National Geographic.

Nejlépe hodnocené TV stanice očima diváků za rok 2021, zdroj: Atmedia index

Nejlépe hodnocené TV stanice očima diváků za rok 2021, zdroj: Atmedia index

Nejlépe hodnocenými televizními stanicemi vysílajícími u nás jsou ČT Déčko, Prima Zoom a National Geographic. Ukazují to nejnovější výsledky Atmedia indexu za rok 2021, který pravidelně vydává mediální zastupitelství tematických televizních stanic Atmedia. Veřejnoprávní dětská stanice přitom obhájila prvenství podruhé v řadě a kanály Prima Zoom a National Geographic si pouze vyměnily pozici druhého a třetího místa.

 „Zatímco na prvních příčkách atmedia indexu nedošlo v roce 2021 oproti roku 2020 k výraznějším změnám, výrazný posun pozorujeme obecně u dětských stanic, kdy si většina z nich polepšila meziročně hned o několik pozic směrem nahoru,“ přibližuje nejnovější výsledky průzkumu Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia, která na českém televizním trhu obchodně zastupuje téměř 30 tematických stanic.

Čeští diváci hodnotí obecně nejlépe dětské televizní kanály, které následují dokumentární a filmové. V žebříčku TOP 10 televizních stanic se umístilo hned pět zástupců dokumentárních kanálů, tři místa obsadily dětské stanice a umístění v něm získala také jedna filmová a jedna sportovní stanice. „Diváci na vítězných kanálech oceňují například kvalitu pořadů, rozsah a pestrost jejich nabídky nebo vizuální kvalitu vysílání. Zároveň by je většinou doporučili také svým známým,“ popisuje Pavel Müller.

Podobně jako v roce 2020 se i loni potvrdil velký rozptyl v celkovém hodnocení televizních stanic. Zatímco výsledný atmedia index nejlépe hodnoceného ČT Déčka je 83,1 bodu, na opačném konci je televizní stanice se skóre 32,2.

Výzkum provádí společnost Atmedia dvakrát ročně, celkově se jej účastní více než 4000 respondentů (televizní internetová populace ve věku 15–69 let) z Českého národního panelu, kteří jednotlivé televizní stanice hodnotí na základě 7 kvalitativních atributů. K nim patří například kvalita pořadů, rozsah a pestrost nabídky pořadů, vizuální kvalita vysílání nebo doporučení známým. Sběr dat provádí výzkumná společnosti Nielsen Admosphere metodou CAWI.

Atmedia se navíc v letošním roce rozhodla výrazněji rozšířit výzkum pro atmedia index právě v oblasti VOD služeb. Nově bude výzkum prováděn každé čtvrtletí na vzorku 2 000 respondentů. Vedle tzv. SVOD služeb (videa na vyžádání za předplatné) se nově atmedia index zaměří také na tzv. AVOD služby (videa na vyžádání s reklamou).

 -mav-