CBA letos nebude investovat do nových prodejen

úterý, 26. dubna 2022, 06:55 Aktuality, Retail MediaGuru

Vzhledem k růstu nákladů se družstvo CBA rozhodlo zastavit investice do nových prodejen a soustředí se na modernizaci stávajících. Letos jich bude modernizovat sedm.

Vlastní franšízové provozovny dostanou nový design, podobně jako v Rapotíně u Šumperka, budou přestavěny další tři, zdroj: CBA

Vlastní franšízové provozovny dostanou nový design, podobně jako v Rapotíně u Šumperka, budou přestavěny další tři, zdroj: CBA

Družstvo CBA v loňském roce navýšilo své tržby o necelých šest procent na 4,3 mld. Kč, táhnul zejména maloobchodní segment. Maloobchodní Družstvo CBA CZ dosáhlo tržeb 2,5 mld. Kč, což znamenalo meziročně téměř 7% nárůst. Obrat velkoobchodu CBA Nuget pak v loňském roce vzrostl o 4 % na 1,8 mld. Kč. Oba subjekty v loňském roce pracovaly s vyrovnaným rozpočtem, zisk se pohyboval v jednotkách tisíc korun.

Maloobchodní segment CBA vloni těžil zejména z března, června a srpna, které byly z hlediska tržeb nejsilnější. „Růst se bohužel oproti minulým letům zpomalil. Tento faktor se propisuje především do zisku, maloobchod i velkoobchod zaznamenal zisk pouze v tisících korun a nepředpokládáme, že by se situace měla v následujících letech zlepši,“ říká Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ.

Důvody poklesu zisku podle něj souvisí především s výrazným růstem nákladů v loňském roce. Ten se týkal zejména mezd a energií. „Řada prodejen si bohužel z hlediska tržeb i zisku meziročně pohoršila, netýká se to jen naší sítě, ale plošně celého segmentu tradičního obchodu. Letošní rok bude kritický, ne-li zlomový. Náklady rostou radikálně, ale vzhledem k již tak vysokým cenám zboží není možné k tomu adekvátně zvedat obchodní přirážku. Mám vážné obavy, že na trhu se letos budou zavírat stovky prodejen,“ předpovídá Roman Mazák.

CBA se i proto rozhodlo zastavit investice do stavby nových provozoven. Soustředit se chce na modernizaci těch stávajících. V letošním roce chce takto modernizovat celkem sedm prodejen. Své vlastní franšízové provozovny pak plánuje obléct do nového designu. První takový projekt už síť realizovala v Rapotíně u Šumperka, do konce roku pak chce stihnout další tři prodejny, včetně té největší v Hradci Králové.

Součástí sítě CBA je aktuálně 1062 prodejen. „Výstavbu nových jsme momentálně pozastavili. Investice v letošním roce půjdou do zvýšení minimálních mezd, energií, vstupních nákladů či nafty,“ dodává Roman Mazák.

Maloobchodní družstvo CBA mění design svých prodejen

sobota 12. března 2022

-zue-