České Radiokomunikace testují 5G Broadcast, vysílání pro mobilní TV

středa, 6. dubna 2022, 10:45 TV, Rádio MediaGuru

České Radiokomunikace zahájily testování v novém vysílacím standardu 5G Broadcast. Ten má přinést výhody pro televizní vysílání na mobilní zařízení.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

České Radiokomunikace (CRA) začaly testovat digitální televizní a rozhlasové vysílání v novém vysílacím standardu 5G Broadcast. Divákům má umožnit sledovat televizi ve vysoké kvalitě i na cestách na chytrých telefonech a tabletech. Komerční nasazení 5G Broadcastu předpokládají CRA kolem roku 2027. Vycházejí z toho, že 5G Broadacst sníží zátěž v mobilních sítích a nabídne vysokou úroveň sledovanosti, a to pro neomezený počet mobilních zařízení. Vysílání totiž umožní přenos videa/audia na mobilní telefony, a to bez nutnosti čerpání mobilních dat, i bez SIM. 

„Vysílání v 5G umožňuje příjem lineárního televizního vysílání prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, aniž by byl omezen počet současně sledujících uživatelů a aniž by docházelo ke ztrátě kvality obrazu. Mobilní sítě jsou navrženy s ohledem na individuální komunikaci, kdy jsou data odesílána ze serverů individuálním uživatelům. Ale sledování televize tímto způsobem může způsobit a způsobuje nadměrné vytížení sítě, nutnost načítání obsahu a ztrátu kvality obrazu,“ uvedl generální ředitel CRA Vít Vážan. Dodal, že tato technologie bude podle jeho názoru zajímavá i pro provozovatele televizního vysílání. 

Testovací vysílání v 5G poběží z pražské televizní věže a využije televizní a rozhlasový obsah od svých partnerů, jako například České televize (stanice ČT sport, ČT24), Českého rozhlasu (Radiožurnál) nebo provozovatele celostátního komerčního televizního vysílání, skupiny Prima (CNN Prima News). Signál z 5G vysílače pokrývá oblast Prahy a středních Čech, vysílání 5G ale nebudou zatím diváci moci naladit, protože na trhu existuje jen omezené množství experimentálních přijímačů. Půjde tak o testovací provoz k ověření optimálních technických parametrů před spuštěním komerční služby.

Testování probíhá na kanálu 55 (742-759 MHz). Stávající pokrytí je 17 % obyvatel ČR, zejména v Praze a středních Čechách. 5G Broadcast využívá frekvence pro digitální televizní vysílání i některé kmitočty pro mobilní sítě. Na frekvencích běží jeden datový tok dostupný pro všechny uživatele. Při mobilní komunikaci jde ke každému uživateli jiný datový tok, což mobilní sítě zatěžuje.

Ředitel pro oblast regulace CRA Marcel Procházka přirovnal dnešní zahájení testu k situaci v roce 2012, kdy skončil přechod z analogového na digitální vysílání. „Před dvěma lety byl dokončen přechod na standard DVB-T2 a teď jsme v pozici, kdy začínáme pracovat na novém TV standardu, který bude dodávat obsah na mobilní zařízení. Je to důležitý den z pohledu vysílacích sítí v ČR. Čeká nás dlouhá cesta, ale věříme, že výsledek bude úspěšný," uvedl. Nový standard 5G Broadcast zároveň podle jeho slov otevře nové možnosti pro prodej reklamy

Pozemní digitální televize (DTT) je nejčastěji používanou platformou pro sledování televize v českých domácnostech. Využívá ji 54,5 % domácností, podle CRA je vývoj jejího podílu dlouhodobě stabilní a osvědčuje se v krizových situacích při nedostupnosti mobilní sítě. V Evropě podíl DTT představuje 42 %. Licence pro DVB-T2 je zákonem garantována minimálně do roku 2030.

České Radiokomunikace už teď zajišťují digitální pozemní vysílání DVB-T2 a také využívání interaktivních televizních služeb prostřednictvím HbbTV. Teď chtějí svůj zájem obrátit i do sledování televize na cestách

-mav-