Herní platformy nabízí zajímavý prostor pro kampaně

pondělí, 11. dubna 2022, 16:40 Marketing, Výzkum MediaGuru

Herní platformy, jako je Twitch, YouTube Gaming nebo Facebook Gaming, přitahují čím dál víc i zadavatele.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Online herní průmysl zažívá zlaté časy. Přispěla k tomu i pandemie koronaviru, kdy se jen za první rok lockdownu podle údajů serveru Statista prodloužil čas strávený hraním her o 39 %. Spolu s tím se zvýšily i reklamní investice – do konce roku 2022 by měly podle odhadu WARC přesáhnout hranici miliardy dolarů. Prostředí na herních sociálních platformách typu Twitch, YouTube Gaming nebo Facebook Gaming tak nabízí zajímavé příležitosti pro zadavatele. Mohou sponzorovat turnaje, obsah jednotlivých herních influencerů či uspořádat soutěže. 

Z aktuálního průzkumu společnosti SocialPubli, jež dotazovala 319 influencerů z USA, Latinské Ameriky a Španělska, vyplývá, že nejvíce herních influencerů působí na Twitchi (56,7 %), dále na YouTube Gaming (32 %) a Facebook Gaming (11,3 %). Mezi jejich nejoblíbenější hry patří League of Legends (32,1 %), Valorant (26,1 %) a Fortnite (20 %). 

Až 82,1 % dotázaných zaznamenalo v poslední době na svých platformách zvýšenou činnost inzerentů. Nejvíce zadavatelů přitom pocházelo z herního průmyslu (89 %), technologické oblasti (65,2 %), z řad výrobců energetických nápojů (46,1 %) a sportovních značek (38,9 %). Neobvyklí však nejsou už ani zástupci módy či jídla. 

Která odvětví nejvíce inzerují na online herních platformách, zdroj: SocialPubli.

Která odvětví nejvíce inzerují na online herních platformách, zdroj: SocialPubli.

Více než polovina dotázaných (59,6 %) se již v minulosti zapojilo do marketingové spolupráce, a to několikrát do roka. Necelá třetina (29,3 %) tak činí jednou až dvakrát měsíčně. Nejvíce spoluprací je opět navázáno se značkami z herního průmyslu (69,1 %), technologií (30,9 %). Do první pětice dále patří jídlo, energetické nápoje a móda. Mezi nejčastější formy spolupráce patří sponzoring obsahu streamerů (60,6 %), ceny do soutěží (22,6 %) a sponzorování turnají (16,8 %).

Která odvětví sází nejvíce na spolupráci s herními influencery, zdroj: SocialPubli.

Která odvětví sází nejvíce na spolupráci s herními influencery, zdroj: SocialPubli.

Necelá polovina dotázaných (41,2 %) věnuje hraní online her jednu až tři hodiny denně. Čtvrtina (24,2 %) hraje čtyři až pět hodin denně a 24,5 % dokonce více než pět hodin.

Zajímavým zjištěním je také to, že Twitch neslouží jen  gamingu, ale také ke sledování živých přenosů tradičních sportů, jako je fotbal nebo basketbal. Před televizí to preferuje to 68 % dotázaných, a to zejména kvůli možnosti interakce s ostatními sledujícími.

-stk-