Musk kupuje Twitter za 44 mld. USD, očekávají se velké změny

pondělí, 25. dubna 2022, 22:45 Internet & Mobil ČTK

Americký miliardář Elon Musk se dohodl, že koupí internetovou společnost Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč).

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Americký miliardář Elon Musk se dohodl, že koupí internetovou společnost Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč). Oznámila to dnes firma. Musk tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě. Po dokončení transakce budou akcie Twitteru staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013.

Musk již začátkem dubna oznámil, že koupil v Twitteru zhruba devítiprocentní podíl. V polovině dubna pak přišel s nabídkou na převzetí celého podniku. Firma dnes uvedla, že její správní rada transakci jednohlasně schválila. Nyní musejí dohodu ještě odsouhlasit akcionáři a regulátoři.

„Podle podmínek dohody obdrží akcionáři Twitteru za každou kmenovou akcii 54,20 dolaru v hotovosti," uvedla dnes firma. Akcie podniku dnes posílily o téměř 5,7 procenta a uzavřely obchodování na 51,70 dolaru.

Podle Muska je nutné, aby byl Twitter převeden do soukromého vlastnictví, aby se mohl rozvíjet a stal se skutečnou platformou pro svobodné vyjadřování.

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva," uvedl Musk v dnešní tiskové zprávě společnosti Twitter. „Twitter má obrovský potenciál. Těším se, že budu s touto firmou a s uživatelskou komunitou pracovat na jeho využití," dodal.

Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Časopis Time i ekonomický list Financial Times jej loni v prosinci vyhlásily osobností roku.

Bílý dům se dnes k dohodě o převzetí společnosti Twitter odmítl vyjádřit. Upozornil nicméně, že prezidenta Joea Bidena dlouhodobě znepokojuje síla sociálních médií a jejich schopnost šířit dezinformace.

Parag Agrawal: Budoucnost sítě je nejistá

Vedení twitteru neví, jakým směrem se bude platforma ubírat, když nad ní získá kontrolu nejbohatší muž planety Elon Musk. Podle médií to řekl výkonný ředitel twitteru Parag Agrawal, když mluvil se zaměstnanci po oznámení dohody o prodeji firmy Muskovi. Uznal, že pro část z více než 5000 pracovníků je vývoj znepokojivý, zatímco čelil otázkám ohledně financí nebo možných změn ve firmě. Zaměstnanci své pocity dávali najevo i v rozhovorech s novináři, kteří popisují spíše negativní reakce uvnitř společnosti.

„Vím, že to je významná změna a že pravděpodobně vstřebáváte, co to znamená pro vás i pro budoucnost Twitteru," uvedl Agrawal ve vzkazu zaslaném podřízeným.

Očekává se, že převzetí bude hotové do několika měsíců, přičemž Musk delší dobu dává najevo, že chce fungování sociální sítě s desítkami milionů uživatelů po celém světě zásadně změnit.

Podrobnosti ohledně jeho plánů, které se patrně týkají moderování obsahu i transparentnosti platformy, ovšem nejsou jasné, což reflektují i slova Agrawala. „Až bude dohoda uzavřená, nevíme, jakým směrem platforma půjde," řekl zaměstnancům podle agentury Reuters.

„Někteří z vás mají velké obavy, někteří z vás jsou nadšení a někteří z vás čekají, jak to dopadne. Vím, že se to vás všech dotýká osobně," citoval Agrawala The New York Times (NYT), podle kterého konference se zaměstnanci trvala asi hodinu. Šéf sociální sítě podle médií řekl, že s Muskem se o jeho plánech povedou diskuse a že miliardář později předstoupí před zaměstnance, aby přijímal jejich otázky.

„Od teď do uzavření (dohody)... budeme dál přijímat rozhodnutí tak, jak jsme to dělali vždycky, vedeni zásadami, které máme," ujišťoval podle televize CNN Agrawal, který je v čele twitteru teprve čtyři měsíce. Co se týče Muskových plánů, řekl, že miliardář „chce, aby byl twitter silnou, pozitivní silou ve světě, tak jako my všichni". Deník The Washington Post (WP) napsal, že Agrawal a předseda správní rady firmy Bret Taylor se snažili upokojit nervózní zaměstnance, ovšem neposkytli mnoho přímých odpovědí.

Musk v pondělním prohlášení uvedl, že chce sociální síť vylepšit nespecifikovanými novými prvky, jakož i zpřístupněním „algoritmů" platformy či „ověřováním všech lidí". Kromě toho v posledních dnech a týdnech dává najevo, že twitter podle něj dostatečně nehájí svobodu projevu. Tato vyjádření interpretují různí komentátoři jako předzvěst snahy Muska zasáhnout do pravidel, podle kterých twitter moderuje obsah od svých uživatelů.

Mezi pracovníky platformy panuje nervozita ohledně toho, jaké „kulturní změny" by prodej firmy Muskovi mohl přinést, píše NYT. Deník zároveň zmiňuje, že někteří zaměstnanci vývoj vítají a očekávají pozitivní dopady, další média popisovala směsici šoku, strachu a beznaděje na straně zaměstnanců. Obavy zřejmě pramení i ze skutečnosti, že mnozí dostávají velkou část svých platů v podobě akcií firmy, což by její přechod do soukromého vlastnictví znemožnil.

„Velké znechucení," shrnul své pocity a výroky kolegů jeden zaměstnanec citovaný novinářem Caseym Newtonem na jeho blogu Platformer. Podle WP někteří lidé z twitteru publikovali na platformě příspěvky s brečícími smajlíky nebo klipy hroutících se lidí, zatímco další deníku řekli, "že jsou příliš šokováni na to se vyjádřit".

„Úplně chápu, že je tohle pro některé zábava. Ale pochopte prosím, že pro mě to rozhodně zábava není," napsal údajně na twitter jeden ze zaměstnanců.

Sociální síť Twitter byla pro veřejnost otevřena před téměř 16 lety, 15. července 2006. Umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety.

-čtk-