Penny s E.ON nabízí dobíjení aut sluneční energií

sobota, 9. dubna 2022, 08:00 Aktuality, Retail MediaGuru

Penny ve spolupráci s E.ON uvedl do provozu první dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou fotovoltaickou technologií.

První dobíjecí stanice Penny na energii ze slunce je v Praze na Lehovci, zdroj: Penny

První dobíjecí stanice Penny na energii ze slunce je v Praze na Lehovci, zdroj: Penny

Obchodní řetězec Penny uvedl, ve spolupráci s energetickou společností E.ON, v Praze Lehovci do provozu první dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou fotovoltaickou technologií. V posledních dvou letech Penny rozvíjí síť nabíjecích stanic u svých prodejen. Aktuálně jich společně se společnostmi E.ON a PRE nabízí svým zákazníkům 13 po celé zemi a počítá s postupným spouštěním desítek dalších.

Nabíjecí stanice v Praze na Lehovci byla jednou z prvních v rámci sítě řetězce, když byla uvedena do provozu v roce 2018, a patří mezi 10 nejvyužívanějších v celé síti společnosti E.ON. I proto bylo na podzim loňského roku rozhodnuto o její modernizaci a jejím vybavením u nás zatím ojedinělou technologií.

„Hledáme nové a nové cesty, jak snižovat naše nároky na energie. Za posledních 7 let jsme snížili spotřebu elektrické energie na našich prodejnách o 13 % a u distribučních center dokonce o 25 %. Jedním ze způsobů, jak jsme toho dosáhli je využívání fotovoltaických článků na střechách našich objektů. Jsme tak prvním řetězcem, který nabízí lidem dobití jejich elektromobilu prostřednictvím energie ze slunce,“ uvedl při zahájení provozu Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení Penny.

E.ON již provozuje podobnou stanici, která čerpá energii přímo ze slunce, uvedl ji do provozu loni u Břeclavi. „Chtěli jsme technologii, která kombinuje fotovoltaiku, bateriové úložiště a dobíječku nejprve sami vyzkoušet a otestovat tak, abychom ji mohli nabídnout i našim zákazníkům. Společnost Penny Market se stala našim prvním zákazníkem, který takovou technologii využil a se kterým dlouhodobě spolupracujeme na dalších energeticky úsporných řešeních,“ dodal Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON.

U prodejny Penny v Praze na Lehovci tak řidiči elektromobilů najdou rychlodobíjecí stanici, jejíž střecha je vybavena 18 fotovoltaickými panely s celkovým výkonem 8,1 kWp. V případě slunečného počasí budou řidiči čerpat energii přímo z panelů na střeše nad dobíjecí stanicí. Celý systém je osazen bateriovým úložištěm o kapacitě 34,8 kWh, takže řidiči budou moci dobíjet elektřinou, i ve chvílích, kdy nebude svítit slunce. Až poté, co dojde energie i v bateriovém úložišti, systém se přepne na odběr elektrické energie ze sítě. Na více než 90 % procentech stanic dodává E.ON elektrickou energii nakoupenou z obnovitelných zdrojů, což je případ i této lokality, takže za každého počasí a za každé situace budou řidiči dobíjet zelenou elektřinu.

Penny letos dokončí modernizaci, investuje přes 1,5 mld. Kč

pátek 11. března 2022

-zue-