Penny v novém projektu podporuje Zoo

čtvrtek, 21. dubna 2022, 06:25 Aktuality, Retail MediaGuru

Penny v novém projektu dodává nespotřebované ovoce a zeleninu ze svých obchodů do téměř 20 zoologických zahrad.

Zdroj: Penny

Zdroj: Penny

Pro letošní rok připravil obchodní řetězec Penny projekt Hezky česky pro Zoo, ve kterém v rámci boje proti plýtvání potravinami spolupracuje s bezmála 20 zoologickými zahradami po celé republice. Dodává jim pro zvířata nespotřebované ovoce a zeleninu ze svých obchodů.

„Hledali jsme způsob, jak zužitkovat ovoce a zeleninu, kterou už nechceme nabízet našim zákazníkům, protože její kvalita neodpovídá naším přísným nárokům. Jedná se většinou o ovoce a zeleninu poškozenou například při manipulaci nebo při transportu, přičemž je nadále zcela nezávadná. V loňském roce jsme v rámci pilotního projektu navázali spolupráci se Zoo Safari Parkem ve Dvoře Králové. Následně jsme oslovili další zoologické zahrady,“ popisuje Petr Baudyš, vedoucí kvality Penny. Ve velmi krátké době tak začali spolupracovat s takřka dvacítkou zahrad, kterým jen v rámci zkušební fáze projektu dodali 18 tun ovoce a zeleniny.

Kontrola kvality ovoce a zeleniny probíhá na prodejnách Penny každé dvě hodiny. Zaměstnanci při ní vytřídí kusy ovoce a zeleniny, které například nesplňují estetickou kvalitu nebo je potřeba je zkonzumovat, v co nejkratší době. Toto ovoce a zelenina splňuje všechny zdravotní normy a pro zvířata jsou zcela nezávadné. Podpora a dodávky takového ovoce a zeleniny jsou pro zoologické zahrady významnou pomocí, protože zvířata díky ní dostávají kvalitní a zdravou stravu.

„Pro nás je tato spolupráce zásadní. Ročně v naší Zoo zkrmíme více než 60 tun ovoce a zeleniny. Pro představu, medvěd denně zkonzumuje 15 kilogramů, jeden velbloud 2 kilogramy, naše stádo zubrů pak okolo 80 kilogramů, a tak dále,“ popisuje Evžen Korec, majitel a ředitel Zoo Tábor.

Spolupráce se zoologickými zahradami se v rámci pilotní fáze projektu velmi osvědčila, proto Penny plánuje i nadále rozšiřovat projekt a zapojovat další zoologické zahrady a zooparky. Řetězec je aktivní v oblasti boje proti plýtvání potravinami a dlouhodobě spolupracuje s Potravinovými bankami.

Penny letos dokončí modernizaci, investuje přes 1,5 mld. Kč

pátek 11. března 2022

-zue-