Shoptet: Česká e-commerce rostla za první kvartál o 9 %

neděle, 10. dubna 2022, 07:25 Aktuality, Retail MediaGuru

V prvním kvartále letošního roku rostla česká e-commerce o devět procent. Nebýt války, mohl být růst dvojciferný, uvádí Shoptet.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Oblast e-commerce v České republice stále roste. Za první tři měsíce letošního roku dosáhl obrat tuzemských e-shopů 58,5 miliardy korun, což je meziročně o 9 % více. Český trh se navíc v prvním kvartálu rozrostl o 2532 internetových obchodů. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet. 

V lednu a prvních třech únorových týdnech letošního roku zaznamenaly e-shopy průměrný nárůst o 11 %. Koncem února a v březnu v důsledku začátku války na Ukrajině tento nárůst přibrzdil na 5 %. 

„Přetrvávající růst v březnu nás poměrně překvapil. Vysvětlujeme si to tím, že tady hraje jistou roli zkušenost s pandemií. Tedy hezké a příjemné věci šly stranou a naopak důraz byl kladen na praktičnost. Právě tehdy se lidé začali předzásobovat. Všichni to stále máme v živé paměti. Obdobně válka na Ukrajině zapůsobila jako šok a ten rovněž vystřídala obava o dostupnost vybraného zboží. Proto předpokládáme, že i v tomto případě se lidé začali zásobovat. Navíc zájem o některé kategorie šly ruku v ruce s inflací a razantním zdražováním pohonných hmot, lidé vyhledávali například kanystry. Zároveň víme, že někteří zákazníci se předzásobili třeba i kontaktními čočkami a podobně,“ komentuje ředitel Shoptetu Samuel Huba.

V prvním kvartále vzniklo na českém trhu 2532 nových e-shopů, meziročně se jedná o nárůst o 20 %. Celkově zde podle společnosti Shoptet působí 54517 e-shopů, z nichž více než polovina běží na Shoptetu.

Inflace dopadla i na e-commerce

Na tuzemské e-shopy rovněž dopadla inflace. Průměrné zdražení zboží se v průběhu prvního čtvrtletí vyhouplo na 16 %. „Očekáváme, že ceny obchodníků ještě povyskočí. V lednu a únoru totiž probíhaly výprodeje. Navíc velká část sezónního zboží se objednává na sklad dlouho dopředu, tudíž to ještě plně nereflektuje stávající zdražování energií a dalších položek ve výrobě či v dopravě," upozorňuje Huba s tím, že Češi v období leden až březen utratili za jeden nákup online v průměru 2343 Kč.

Nejvíce rostly e-shopy z oblasti sběratelství a gastro sektoru

Z dat Shoptetu dále vyplývá, že největší meziroční nárůst zaznamenala kategorie sběratelství, a to o 424 procent. Do této kategorie spadají e-shopy nabízející investiční zlato a numismatiku. Velký nárůst zaznamenala také kategorie restaurace (nárůst o 222 procent), dále cestování (nárůst o 133 procent) a sport a turistika (nárůst o 105 procent).

Menší zájem byl naopak o zboží z kategorie knihy a časopisy (pokles o 23 procent) či telefony (pokles o 21 procent).

Porovnáme-li výsledky prvního kvartálu letošního roku s posledním kvartálem minulého roku, největší nárůst zaznamenaly kategorie sport (nárůst o 54 procent), vojenské a outdoorové zboží (nárůst o 44 procent) a stavební materiály (nárůst o 43 procent). Méně se naopak dařilo zboží z oblasti cestování (pokles o 48 procent) a starožitnostem a umění (pokles o 47 procent). 

-stk-