Žebříček influencerů: Petr Čech stále vede, českým skokanem Tomáš Zástěra

středa, 6. dubna 2022, 07:15 Internet & Mobil MediaGuru

Platforma Lafluence zveřejnila ve spolupráci s MediaGuru.cz žebříčky českých a slovenských influencerů na Instagramu za první kvartál letošního roku.

Nejsledovanější čeští influenceři na Instagramu v 1. čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

Nejsledovanější čeští influenceři na Instagramu v 1. čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

Lafluence, platforma na propojování firem a influencerů, zveřejnila ve spolupráci s MediaGuru.cz žebříčky českých a slovenských influencerů za první kvartál letošního roku. Žebříčky vycházejí z Databáze influencerů, která je jedním z hlavních nástrojů Lafluence a která uživatelům poskytuje detailní statistiky o českých a slovenských influencerech.

Na prvním místě nejsledovanějších českých instagramových influencerů se stále drží Petr Čech se 2,2 miliony sledujícími. Ti pocházejí nejen z Česka, ale z velké míry také ze zahraničí, například z Anglie či Indonésie. Pětici nejpopulárnějších českých mužů na Instagramu dále tvoří CrossFit sportovec Tomáš Chlup (1,3 milionu sledujících), moderátor Leoš Mareš (1,1 milionu sledujících), influencer Jirka Král (922 tisíc sledujících) a bývalý politik Dominik Feri (865 tisíc sledujících).

Publikum Dominika Feriho se ovšem nadále zmenšuje. Zatímco v lednu ho ještě sledovalo přes 900 tisíc fanoušků, na konci března už jeho obsah na Instagramu odebíralo o 35 tisíc sledujících méně. Dá se tak předpokládat, že na konci příštího kvartálu už součástí pětice nejsledovanějších českých instagramových profilů nebude.

Nejsledovanější české influencerky na Instagramu v 1. čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

Nejsledovanější české influencerky na Instagramu v 1. čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

V žebříčku českých influencerek pořadím zahýbala modelka Aneta Mlčáková. Ta v posledním kvartálu loňského roku byla na čtvrtém místě, zatímco v prvním kvartálu 2022 se se svými 961 tisíci sledujícími posunula na místo druhé. První příčku obhájila malířka Silvie Mahdal, jejíž publikum přesahuje 1,5 milionu sledujících, které z velké části tvoří uživatelé ze zahraničí, zejména z USA. Dalšími nejsledovanějšími českými influencerkami jsou modelka Karolína Kurková (926 tisíc sledujících), herečka Anna Šulcová (898 tisíc sledujících) a zpěvačka Monika Bagárová (886 tisíc sledujících).

Nejsledovanější slovenské influencerky v 1. čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

Nejsledovanější slovenské influencerky v 1. čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

U slovenských influencerek zůstalo pořadí první pětice stejné jako v minulém čtvrtletí. Jedinou influencerkou, které se podařilo prolomit hranici 2 milionů sledujících, zůstává modelka Lucia Javorečková (2,1 milionu sledujících). Ze slovenských mužů je na Instagramu nejsledovanější cyklista Peter Sagan, jehož počet sledujících je 1,9 milionu. Milionovou hranici sledujících se podařilo nově prolomit Danielu Štrauchovi a do pětice nejsledovanějších influencerů se dostal paralympijský sportovec Jozef Metelka.

Skokani na českém a slovenském Instagramu v prvním čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

Skokani na českém a slovenském Instagramu v prvním čtvrtletí 2022, zdroj: Lafluence

Skokanům kvartálu vévodí slovenská uživatelka Izzy Dizzy, které publikum za poslední 3 měsíce stouplo o 80 tisíc uživatelů, tedy o 1400 %. Druhé místo skokanů obsadil Tomáš Zástěra, moderátor Evropy 2. Ten se na jaře zúčastnil česko-slovenské verze reality show Survivor, během které se mu počet sledujících razantně zvedl z 10 tisíc na 146 tisíc fanoušků. Počet sledujících značně stoupl i dalším účastníkům Survivoru.

Databázi influencerů spustilo Lafluence v roce 2018. Databáze nabízí statistiky o více než 10 tisících českých a slovenských influencerech působících na Instagramu, YouTube a TikToku. K dispozici jsou metriky jako počet sledujících a jejich vývoj, důvěryhodnost sledujících, průměrný počet lajků a komentářů, míru zapojení publika a její kvalita, dosah, imprese, počet zhlédnutí, věk, pohlaví a původ publika, zájmy publika či influencera.

-mav-