Kanály Primy v řazení O2 TV klesnou, nepůjdou přetáčet vpřed

čtvrtek, 26. května 2022, 10:30 TV MediaGuru

Od června nepůjdou pořady Primy přetáčet vpřed v odloženém sledování O2 TV. Stanice Primy zároveň klesnou v řazení kanálů, na jejich místo se posunou stanice Novy.

Náhled současného řazení stanic v O2 TV, zdroj: MediaGuru.cz

Náhled současného řazení stanic v O2 TV, zdroj: MediaGuru.cz

Operátor O2 TV od 1. června zamezí ve zpětném zhlédnutí přetáčení vpřed u pořadů stanic skupiny Prima. Reaguje tím na požadavek televizní skupiny, aby diváci nemohli ve zpětném zhlédnutí přeskakovat reklamní spoty. Kanály skupiny Prima zároveň klesnou v pořadí v elektronickém programovém průvodci (EPG). Nově diváci najdou na vyšších prémiových pozicích stanice skupiny Nova. Největší IPTV operátor na českém trhu tak představil své řešení, jak se vypořádá s požadavkem Primy na zamezení přetáčení reklamy v odloženém sledování. Prima dala operátorům na výběr několik možností a dosud nebylo jasné, pro jaké řešení se operátor rozhodne.

Společnost O2 ve čtvrtek uvedla, že ke změně řazení na předních příčkách kanálů O2 TV dochází na základě nové komerční dohody. Na vyšších pozicích chce zároveň upřednostnit kanály, u nichž zůstávají všechny dosavadní funkce v IPTV bez omezení. „Skupina Nova již delší dobu chtěla viditelnější a pro diváky lépe dostupná místa v seznamu kanálů. Ozývali se nám i samotní zákazníci, kteří chtěli mít stanice Novy po ruce hned – bez nutnosti listovat v EPG. Proto měníme od 1. června pořadí kanálů tak, aby odráželo nejen stále vyšší kvalitu obsahu Novy, ale i zachování všech funkcí, za které si zákazníci v IPTV platí – tedy možnost libovolného přetáčení,“ říká šéfka obsahu O2 TV Anna Lenerová.

Od června se tak dopředu na uvolněné pozice posouvají stanice Nova Cinema, Nova Fun, Nova Gold, Nova Action a Nova Lady. Zastávat budou pozice 6-10. Na prvních dvou pozicích zůstávají kanály ČT1 a ČT2, na pozici tři TV Nova a hlavní kanál TV Prima je na pozici čtyři. Tematické stanice skupiny Prima budou ale nově níž a začínají od pozice 26. V současnosti má Prima na prvních deseti pozicích vedle hlavního kanálu Primy stanice Cool, Love, Zoom a Max. Vedle stanic skupiny Nova se výše posunou také sportovní stanice, část filmových nebo například zpravodajská BBC World News. Zároveň ale platí, že zákazníci mají možnost nastavit si vlastní pořadí stanic, které odráží jejich divácké preference.   

Náhled pořadí stanic v EPG O2 TV od 1. června 2022. Plný výčet všech téměř 200 stanic si můžete prohlédnout v souboru, který je ke stažení na konci článku.

Náhled řazení stanic v EPG O2 TV od 1. června 2022, zdroj: O2

Náhled řazení stanic v EPG O2 TV od 1. června 2022, zdroj: O2

Přetáčet dopředu programy Primy nepůjde

Nemožnost přetáčet pořady vpřed (fast forward) na stancích skupiny Prima od 1. června ve zpětném zhlédnutí O2 TV se týká celého vysílání, nejen reklamních spotů. „S ohledem na striktní požadavky FTV Prima jsme neměli jinou možnost než funkci posunu vpřed ve zpětném zhlédnutí na jejích kanálech zcela odebrat,“ sdělila Lenerová. 

Televizní skupina Prima ve středu potvrdila, že od 1. června dojde k omezení přetáčení reklamy při odloženém (zpětném) zhlédnutí pořadů skupiny Prima v IPTV vysílání. „Situace s přetáčením reklamy se pro nás jako komerční televizi stala postupně neúnosnou. Velkou roli v našem rozhodnutí hraje i skutečnost, že zpětné přehrávání pořadů, a s tím spojené přeskakování reklamy, se těší čím dál větší popularitě. Kvůli tomu ročně přicházíme až o 300 milionů korun, které bychom mohli zpětně investovat do výroby dalšího programu,“ uvedl Lukáš Kubát, ředitel pro strategii skupiny Prima.

Většina operátorů použije podle jeho slov technické řešení, které umožní divákům odsledovat poloviční objem reklamy v rámci zpětného sledování v porovnání s živým vysíláním.

Prima totiž dala operátorům na výběr několik možností, jak přetáčení reklamy kompenzovat včetně možnosti reklamy nadále přeskakovat, ovšem za měsíční poplatek ve výši cca 90 Kč. Tuto možnost operátoři většinou nevyužijí. Zákazníci služby Sledování.TV si ale můžou zakoupit balíček za 69 Kč měsíčně, v rámci kterého půjde reklamy přeskakovat.

Prima chtěla původně přetáčení reklamy zastavit od 1. března 2022, termín se ale posunul na červen. Situace se řešila i na půdě Hospodářské komory ČR a zavedení nových podmínek provázel spor mezi O2 TV a FTV Prima.

-mav-