Mynář si stěžuje na články iRozhlas.cz, žádá po ČRo nápravu

pondělí, 9. května 2022, 16:15 Aktuality, Rádio ČTK

Vratislav Mynář se otevřeným dopisem obrátil na vedení Českého rozhlasu (ČRo) i na Radu ČRo kvůli třem článkům zpravodajského serveru iRozhlas.cz.

Zdroj: Český rozhlas

Zdroj: Český rozhlas

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se otevřeným dopisem obrátil na generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) Reného Zavorala i na Radu Českého rozhlasu kvůli třem článkům zpravodajského serveru iRozhlas.cz týkajících se Hradu, které podle kancléře obsahovaly nepravdivá tvrzení, dezinformace a mylné interpretace.

Mynář v dopise požádal Zavorala o zjednání nápravy a apeloval na „ukončení podjatého podávání zpráv o činnosti prezidenta republiky a KPR (Kanceláře prezidenta republiky)". Autorka článků Markéta Chaloupská na twitteru napsala, že vše rádi doloží dokumenty a názory expertů. „Na dalších kauzách pracujeme dále a nenecháme se zastrašit," uvedla.

Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna na twitteru uvedl, že Český rozhlas nemá důvod nevěřit zjištěním svých redaktorů a zároveň odmítá formulaci, že Český rozhlas šíří ve veřejném prostoru dezinformace. „Stížnost vedoucího KPR V. Mynáře necháme věcně přezkoumat vedením Zpravodajství ČRo. Poté k obsahu stížnosti zaujmeme stanovisko," dodal. 

Dva ze tří článků se věnovaly skartaci tajných dokumentů v prezidentské kanceláři, jeden Mynářově cestě do Kataru. Mynář tvrdí, že Chaloupská uvedla zjevné nepravdy, například že vedoucí KPR může nařídit fyzické zničení jednotlivých utajovaných spisů. Novinářka také podle Mynáře zaměnila pojmy spojené s procesem skartace a informace interpretovala v rozporu se skutečností.

V Kataru hradní kancléř osobně předal pozvání prezidenta Miloše Zemana pro katarského emíra na oficiální návštěvu České republiky. Emír Tamim bin Hamad Sánítoto pozvání přijal, cesta tedy byla úspěšná a může výrazně napomoci v zajištění náhradních dodávek zemního plynu do ČR během nadcházející energetické krize, napsal Mynář.

Mynář polemizoval s tvrzením serveru, že cesta se uskutečnila bez vědomí vlády a ministerstva zahraničí. Pozvání hlavy státu k návštěvě ČR je výsadním právem prezidenta republiky, které nepodléhá schvalování ze strany vlády či parlamentu, jak se podle něj snažila redaktorka naznačit. "Je osobním a nepřenosným právem prezidenta republiky pozvat k návštěvě ČR své protějšky z jiných států," napsal Mynář.

V dopise Zavorala požádal, aby byly informace ve článcích uvedeny na pravou míru, uvítal by i omluvu adresovanou prezidentské kanceláři i čtenářům serveru iRozhlas.cz. Apeloval také na ukončení podle něj podjatého informování o činnosti prezidenta a KPR. „Jediným důsledkem takovéto podjatosti je rozdělená a nenávistná společnost, což patří i mezi hlavní cíle ruské propagandy. Podkopání důvěry v tradiční veřejné instituce, relativizace práva a vyvolání chaosu jsou důsledkem všech těchto dezinformací," napsal Mynář.

Také by podle svých slov uvítal, kdyby novináři Českého rozhlasu vzali v úvahu, že diplomacie z definice není věcí veřejnou. Zpochybňováním jeho cesty do Kataru podle něj redaktorka iRozhlasu mohla ohrozit důvěryhodnost mise a pravděpodobnost přijetí pozvání k cestě katarského emíra do ČR. "To by zase mohlo výrazně zkomplikovat či zdržet úspěšnost budoucího jednání o dodávkách plynu do naší země. A v konečném důsledku nahrát válečným plánům prezidenta Putina," uzavřel Mynář.

Mynářovy vztahy s částí novinářské obce jsou napjaté. Například nedávný požár hospody v Osvětimanech, kterou vlastní jeho firma, spojil se „štvavou nenávistnou kampaní médií". Některé novináře obvinil z toho, že ohrozili životy jeho dětí a rodiny.

-čtk-