Týdny mediálního vzdělávání zahájily, provází je i kampaň

pondělí, 9. května 2022, 13:35 Aktuality, Reklama MediaGuru

Člověk v tísni zahájil v pondělí Týdny mediálního vzdělávání, které prostřednictvím svého vzdělávacího programu JSNS pořádá po šesté. Jsou zaměřeny na mediální gramotnost.

Zdroj: Člověk v tísni

Zdroj: Člověk v tísni

V pondělí 9. května zahájil Člověk v tísni Týdny mediálního vzdělávání, které prostřednictvím svého vzdělávacího programu JSNS pořádá po šesté. Jejich cílem je rozvíjet mediální gramotnost a posilovat kritické myšlení žáků a studentů. Zapojit se do nich může kterákoliv základní a střední škola v České republice, a to až do 17. června. Týdny mediálního vzdělávání letos doprovází i komunikační kampaň, která přibližuje veřejnosti jinak vážné téma mediální gramotnosti.

Cílem komunikační kampaně směřující na web pestujememedialnigramotnost.cz je vzbudit zájem o problematiku mediálního vzdělávání u široké veřejnosti. S využitím paralel z rostlinné říše vybízí k ověřování informací z více zdrojů, podpoře kvalitních a nezávislých médií, obezřetnosti při výběru důvěryhodných zdrojů informací a poukazuje na negativní vliv dezinformací na veřejné mínění a mezilidské vztahy.

Kampaň se během května a června objeví na outdoorových nosičích v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Plzni. Bude také podpořena online bannery, videoreklamou, inzercí v tištěných médiích a na sociálních sítích. Komunikaci doplní třicetisekundový rozhlasový spot, kterému propůjčila hlas moderátorka Událostí České televize Marcela Augustová spolu s herci Petrem Čtvrtníčkem a Tomášem Měcháčkem.

„Návštěvníci webu pestujememedialnigramotnost.cz se při listování mediálním herbářem například dozvědí, jak rozpoznat napalmu reklamní, internetovou monsteru, dezinformační bolševník (aneb propagandistická sdělení současné ruské propagandy) nebo jak se nepřilepit na mucholapku chytlavého titulku.“

Týdny mediálního vzdělávání doprovází vydání několika nových výukových materiálů na portálu jsns.cz, které obohatí stávající nabídku více než 70 audiovizuálních lekcí k danému tématu. Série interaktivních online kurzů s Jankem Rubešem je primárně určena pro věkovou skupinu 13-17letých. V nich studenty postupně seznamuje s pěti tématy z oblasti mediální gramotnosti: dezinformacemi, kyberbezpečím, zpravodajstvím, sociálními bublinami, reklamou a marketingem. Jednotlivé kurzy mohou studenti absolvovat samostatně na mobilu či počítači během domácí přípravy nebo při výuce ve třídě. Kurzy jsou doplněny krátkou bonusovou hrou k dezinformacím. Vznikly ve spolupráci se společností Educasoft, která se na e-learning specializuje.

Další novinkou na portálu jsns.cz jsou tři lekce série O médiích, založené na vzdělávacím formátu australské veřejnoprávní televize. V prvním z dílů (O médiích: Jak vznikají zprávy) jsou mladým lidem vysvětlena kritéria, na jejichž základě vybírají redakce médií zprávy k uveřejnění (tzv. zpravodajské hodnoty). Ve druhém díle (O médiích: Ve světě fake news) je pozornost věnována problematice fake news. Třetí díl (O médiích: Zkreslení a předsudky) se zaměřuje na složitější témata, jakými jsou kognitivní zkreslení (bias) a předsudky. Na českém dabingu se mj. podíleli Martha Issová, Pavla Beretová, Anna Čtvrtníčková, Jan Cina a Petr Vančura.

Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině připravili pořadatelé debatu s novináři s názvem Práce válečného zpravodaje. Je určena primárně starším žákům druhého stupně ZŠ a studentům středních škol. Ti budou moct hostům debaty pokládat otázky prostřednictvím aplikace sli.do na stránce jsns.cz/tmv (jak v průběhu živého vysílání, tak několik dní předem). Pozvání k debatě zatím přijali: Petra Procházková, zpravodajka aktuálně působící v Deníku N, která reportovala z řady válečných konfliktů v Asii i Africe, a Ľubomír Smatana, redaktor zpravodajství stanice Českého rozhlasu Radiožurnál, který se před nedávnem vrátil z Ukrajiny. Do diskuze se zapojí ještě jeden další host, jehož účast v tuto chvíli ještě není s jistotou potvrzena. Debata bude zahájena v pátek 20. května v 10 hodin na základní škole v Kunraticích, kde se za účasti tamních žáků natáčí.

Všichni vyučující, kteří se na stránce jsns.cz/tmv do Týdnů mediálního vzdělávání zaregistrují, získávají od pořadatele zdarma balíček s výukovými materiály, který si mohou sami variantně sestavit z nabízených publikací tak, aby obsah balíčku odpovídal jejich potřebám a věku žáků. Prvních 100 přihlášených získá i bonus v podobě nedávno publikované knihy novináře Ondřeje Kundry Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici.

-mav-