Značky čelí výzvě k bojkotu Twitteru kvůli Muskovi

neděle, 8. května 2022, 07:55 Internet & Mobil MediaGuru

Twitterová inzerce se může snadno ocitnout vedle příspěvků plných nenávisti a fake news, varují aktivisté. Elon Musk chce navíc od firemních profilů vybírat peníze.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Převzetí Twitteru Elonem Muskem zřejmě bude mít i nezanedbatelné inzertní dopady. Tento týden více než dvacítka neziskových organizací ze Spojených států a Velké Británie vyzvala velké značky typu Coca-Cola nebo Disney, aby přestaly na platformě inzerovat. Sdružení typu Black Lives Matter Global Network Foundation či feministické UltraViolet varují, že v důsledku Muskova benevolentního přístupu ke svobodě slova by značky inzerováním na Twitteru podstupovaly reputační riziko. Reklamy by se údajně mohly snadno objevovat vedle nenávistného či lživého obsahu. Ten by se mohl na Twitteru rozbujet kvůli očekávanému volnějšímu přístupu moderátorů.

Korporace se k výzvě k bojkotu Twitteru zatím nevyjádřily. Zadavatele ale nakonec možná odradí sám Musk. Ve svém příspěvku nastínil, že by mikroblogovací služba mohla účtovat korporátním či vládním profilům „drobný poplatek“ za používání platformy. Tento typ účtů využívá pro vlastní propagaci nejen placenou reklamu, ale i standardní, tedy nezpoplatněné tweety. „Twitter bude pro příležitostné uživatele vždy zdarma, ale pro komerční/vládní uživatele tu možná bude mírný poplatek,“ napsal Musk.

Na upřesňovací dotazy například ze strany stanice CNBC ale miliardář odmítnul odpovědět. Není například jasné, kolik by si Twitter účtoval, respektive zda by z povinnosti platit byly vyjmuty třeba mediální domy nebo neziskové organizace. Jeho tweetům je ale potřeba věnovat pozornost mimo jiné proto, že podle zdrojů CNBC by se měl stát Elon Musk dočasným šéfem Twitteru.

Jiné jeho záměry s placeným obsahem jsou o něco jasnější. Twitter v současnosti testuje vlastní prémiovou verzi pro předplatitele z USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Sekce Twitter Blue má za třídolarový měsíční poplatek nabízet například možnost pro uživatele zúčastnit se testování funkce na editování příspěvků. Již nyní jim dovoluje ukládat si tweety do digitální záložky. Podle Muska by ale Twitter Blue měl stát méně a nerušit předplatitele reklamou. Kromě toho by firma měla zpřístupnit své algoritmy jako open source. Podnikatel se též vyslovil pro větší transparentnost ve způsobu řazení příspěvků na timeline. Ohlásil také záměr eliminovat na sociální síti robotické účty. Všichni uživatelé by dle jeho vize museli projít rozlišovacím testem toho, zda za konkrétním profilem stojí reálný člověk, nebo jen automat na spam.

Samostatnou otázkou je, jak přispěje případné zpoplatnění dalších twitterových aktivit k hospodaření firmy. Musk nicméně svůj zájem o kontrolu nad firmou rámuje tak, že spíše než finanční výsledky je pro něj stěžejní svoboda projevu. Šéf Tesly a SpaceX přirovnal sociální síť k náměstí, kam by měl každý mít možnost přijít vyslovit svůj názor – nejde-li o výzvy k páchání násilí nebo projevy odporující zákonům v dané zemi. Vývoj tržeb a zisku Twitteru však bude zřejmě intenzivně zajímat investory. Ačkoliv Musk plánuje firmu po schválení akvizice stáhnout z burzy, podle informací  listu The Wall Street Journal by se na ni měly akcie Twitteru do tří let od převzetí opět vrátit.

-riv-