Kampaň k očkování připraví McCann-Erickson Prague

úterý, 7. června 2022, 09:15 Aktuality, Reklama ČTK

Kampaň by měla začít 1. srpna a bude doporučovat třetí dávku očkování, rizikovým lidem čtvrtou, před očekávanou podzimní vlnou epidemie.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Kampaň k očkování pro ministerstvo zdravotnictví připraví agentura McCann-Erickson Prague. Smlouvu podepíšou v příštích dnech, řekl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Hodnotu zakázky ministerstvo neuvedlo, jde ale o tendr do dvou milionů korun. Kampaň by měla začít 1. srpna a bude doporučovat třetí dávku očkování, rizikovým lidem čtvrtou, před očekávanou podzimní vlnou epidemie. Cílit bude i na uprchlíky z Ukrajiny.

„Dále budou ještě vypsané dvě veřejné zakázky, na nákup mediálního prostoru a na výrobu samotné reklamy," řekl Jakob.

Agentura, která patří mezi největší hráče na reklamním trhu, v letošním roce podle serveru Hlídač smluv uzavřela smlouvy na reklamní služby například s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Státním zemědělským intervenčním fondem nebo Vinařským fondem.

Vítěz veřejné zakázky vytvoří pro ministerstvo vizuální identitu kampaně, návrhy inzerátů, televizních a rozhlasových spotů. Ministerstvo chce také návrh komunikace v ukrajinském jazyce nebo nový vizuál pro očkovací centra a materiálů pro ordinace lékařů.

„Kampaň nesmí lidem slibovat konec pandemie. Musí je přesvědčit, že je potřeba se očkovat už na konci léta či začátkem podzimu, abychom s příchodem chladnějšího počasí předešli další silné vlně covid-19, s tím spojenému zahlcení nemocnic, zdravotním rizikům, ale i ekonomickým dopadům případné pandemie," uvedlo MZd v zadání zakázky.

Předchozí komunikace resortu zdravotnictví o očkování byla kritizovaná odborníky i politiky, kampaň podle nich především začala pozdě. První inzerát k očkování ministerstvo zveřejnilo asi dva týdny před zahájením vakcinace v prosinci 2021. Tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) označil reklamu se zelenou gumovou rukavicí držící injekci za "katastrofální" a resort vyzval, aby si sehnal odborníky na marketing.

Další propagaci očkování pak převzal Úřad vlády ČR a spolupracovala na ní iniciativa komunikačních agentur a expertů Cesta ven. Velká kampaň za 50 milionů korun v tisku, na venkovních reklamních plochách, v rádiích a televizích měla původně začít v lednu. Nakonec kampaň s heslem Udělejme tečku za koronavirem začala až v polovině dubna, kdy už bylo očkováno zhruba 1,5 milionu lidí.

Podle dat ministerstva zdravotnictví se do současné doby očkovalo proti koronaviru 65,1 procenta populace, mezi seniory přes 90 procent. Posilující dávku má více než 70 procent starších 60 let, napříč celou populací je to asi 40 procent.

-čtk-