Kampaň Pod svícnem se zaměřuje na problém domácího násilí

úterý, 28. června 2022, 17:00 Aktuality, Reklama MediaGuru

Jen pár dní před koncem školního roku startuje kampaň zaměřená na problematiku domácího násilí.

Jen pár dní před koncem školního roku startuje kampaň zaměřená na problematiku domácího násilí. Spolupracovali na ní odborníci z politické, komerční, odborné i neziskové sféry. Jejím cílem je především edukace veřejnosti v problematice domácího násilí ruku v ruce s návrhy na legislativní změny.

„Název Pod svícnem evokuje pořekadlo ‚Pod svícnem je největší tma‘. Poukazuje na to, že k největšímu ohrožení může docházet tam, kde to nikdo nečeká. Kde se máme cítit bezpečně. Za dveřmi našich domovů,” říká autorka konceptu Michaela Studená z agentury Commlab.

„Chceme ukázat, že domácí násilí se netýká pouze žen, ale též mužů, seniorů a především dětí. Obsahuje také veškeré formy ekonomického, fyzického, psychického a sexuálního násilí, které se děje za dveřmi našich domovů,” říká spoluautorka projektu, poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Na kampani se podílejí odborníci z různých oblastí, ať už komerční či neziskové sféry. O design kampaně se postarala Soňa Daňková ze studia Ginger & Fred. „Vizuál je postavený na ručně psaných větách, jehož různě široké a roztřesené řádky umocňují vyznění. Pro dokreslení atmosféry a dodání ‚reálnosti’ je doplněný buď syrovými černobílými fotografiemi, nebo ilustračními předměty. Logo jsme naopak volili zcela minimalistické, aby zbytečně nebralo pozornost psanému textu, nicméně bylo dostatečně výrazné a zapamatovatelné. To celé je zarámované v bílém rámečku á la polaroid, který podtrhuje autentičnost,” vysvětluje Daňková.

Kampaň odstartuje Petice za bezpečný domov, která žádá zákonnou ochranu obětí domácího násilí. Následovat budou vizuály, jež budou sloužit k edukaci problematiky a sociální sítě s kontakty a možnostmi pomoci. Součástí kampaně bude též spolupráce s influencery. Všechny strany se vzdaly nároku na honorář. Kampaň by měla vyvrcholit legislativními změnami, které budou oběti domácího násilí lépe chránit, a vytvářet postupné kroky k efektivní prevenci.

-mav-