Knihobot spouští samoobslužné boxy pro příjem zásilek

pondělí, 27. června 2022, 16:50 Aktuality, Retail, Marketing MediaGuru

Knihobot umístil po Praze první Knihoboxy, do kterých mohou lidé uložit knihy, které chtějí prodat.

První Knihoboxy se nacházejí v Praze, brzy se objeví po celé republice, zdroj: Knihobot.

První Knihoboxy se nacházejí v Praze, brzy se objeví po celé republice, zdroj: Knihobot.

Český knižní second-hand Knihobot přidává další způsob, jak mu lidé mohou dát knihy do prodeje. Společně s Lockers.ai a Blocks spouští první Knihoboxy – samoobslužné schránky, které začaly fungovat v hlavním městě a brzy se objeví po celé republice.

Knihoboxy samy o sobě nebudou technicky odlišné od těch, které e-commerce již využívá. Namísto výdeje zboží slouží však k jeho příjmu. Jednotlivé schránky jsou schopny pobrat zhruba dvacítku knih a zároveň pro ně neplatí váhový limit. To je odlišuje od využívání sítě Zásilkovny nebo balíčku pro kurýra. 

Kód, který je potřeba k otevření schránky, je generován po zaslání fotografie hřbetů nabízených knih prostřednictvím online formuláře. Opět bude stačit jediná fotka pro posouzení stavu a relevance knih. Odpověď od Knihobotu přijde po manuálním posouzení do několika hodin. Knížky z Knihoboxů následně vyzvedne kurýr, dopraví je do Knihobotu a ten už se postará o jejich kompletní prodej. Původnímu majiteli po prodeji připíše na účet 60 % z prodejní ceny mínus 29 korun

„Mezi hlavními důvody, proč Češi nevrací nevyužívané věci zpátky do oběhu, je pocit, že to je prostě příliš pracné. Věci je třeba nastřádat, zabalit, někam odnést nebo předat kurýrovi. To v nás vytváří blok, kvůli kterému radši necháváme nepoužívané věci v šuplíku nebo na poličce,“ vysvětluje Dominik Gazdoš, šéf Knihobotu. 

V první fázi se samoobslužných boxů objeví osm. Cílit budou především na pražské kancelářské komplexy, jako je například michelská Brumlovka, ParkView na Pankráci, Dock v Libni nebo Coral Office na Nových Butovicích. Další se nachází v obchodním centru OC Lužiny. Po testování v rámci tohoto pilotního provozu se Knihoboxy objeví také v dalších městech Česka a postupně i na zahraničních trzích, kde Knihobot působí nebo se tam chystá. Doplní takzvané Knihobody – partnerské provozovny, kde je možné knížky pro Knihobot nechávat. V současnosti takto fungují například brněnské pobočky Levných knih.  

Knihobot buduje partnerskou síť, spojuje se s Levnými knihami

čtvrtek 14. dubna 2022

Do budoucna by mohly Knihoboxy sloužit i jiným second-handům.„Spouštíme Knihoboxy v době, kdy význam re-commerce – tedy online prodeje pečlivě protříděného nebo repasovaného zboží z druhé ruky – roste. Je třeba si uvědomit, že zatímco se e-shopová scéna v obratech propadá, secondhandu se nadále daří. Přitom u nás zcela chybí patřičná infrastruktura, bez které se tento miliardový trh nemůže rozvíjet,“ zmiňuje Dominik Gazdoš a dodává: „A platí to nejen o logistice, ale i propagaci secondhand zboží v rámci cenových srovnávačů.“

-stk-