T-Mobile a novinář Piskáček zahajují projekt Klíče k médiím

pondělí, 20. června 2022, 17:45 Aktuality, Tisk MediaGuru

Zahájil nový projekt na podporu mediální gramotnosti Klíče k médiím. Do projektu se může zapojit každá základní a střední škola i jednotliví učitelé.

Nový mediální projekt Klíče k médiím má za cíl dlouhodobě zvyšovat mediální gramotnost studentů základních a středních škol a pomoci jejich učitelům s obsahem pro výuku. Projekt zahájil v pondělí 20. června, nabízí první obsah pro učitele i společnost. Jeho generálním partnerem se stala společnost T-Mobile. Autorem projektu je spolu s firmou novinář a mediální manažer Vladimír Piskáček

Hlavním obsahem projektu jsou videa a podcasty, které budou jak na webu, tak na YouTube a sociálních sítích. Do konce roku vznikne ještě 50 dalších studijních podkladů, ať už videí či podcastů, a proběhnou veřejné debaty a soutěže. První taková právě běží a studenti si díky ní mohou vyzkoušet novinářskou práci.

V rozhovorech se objeví osobnosti z českého mediálního prostředí, například novinář Václav Moravec, ideamaker agentury katz83 Jonáš Čumrik nebo autoři podcastu Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík. Postupně se budou na web přidávat i první „klíče“, tedy krátká videa na témata: Co je to bublina a jak z ní ven? Jak funguje náš mozek, když přijímá informace? a Co znamená, když jsem to četl na internetu?

Obsah vzniká ve vzdělávacím prostoru operátora, Magenta Experience Centru na pražských Arkádách. „V médiích působím celý profesní život. Jako novinář vím, že média naše životy ovlivňují více, než si myslíme, a rozvíjejí se rychleji, než stačíme sledovat. Proto jsme se rozhodli nabídnout všem, kteří mají zájem média pochopit, obsah, který jim s tím může pomoci. Pro nás není termín mediální gramotnost a její zvýšení v české společnosti prázdnou frází, ale naopak cílem. Protože víme, jak důležité to pro budoucnost je,“ říká ke vzniku autor projektu Vladimír Piskáček.

Do projektu se může zapojit každá základní a střední škola i jednotliví učitelé. Část videí bude svou délkou a skladbou koncipovaná tak, aby je učitelé mohli bez překážek zařadit do výuky. K dispozici dostanou také metodické listy a další materiály pro výuku. V průběhu podzimu přibude pro učitele, kteří se mediální výchově věnují, také specializovaný program. Začnou se konat veřejné debaty o médiích, jejich fungování, vlivu a dopadu na společnost. Informace mají pomoct i rodičům a všem dalším, kteří se snaží kriticky uvažovat.

Obsahovým partnerem se stala Vyšší odborná škola publicistiky a Vzdělávací institut Středočeského kraje. Záštitu generálního partnera převzal T-Mobile.

Konkurenční O2 podniká aktivity v oblasti mediální gramotnosti pátým rokem v rámci projektu O2 Chytrá škola. Jedná se o projekt Nadace O2, který si klade za cíl naučit děti, rodiče a učitele, jak správně využívat technologie a být přitom v bezpečí na internetu. Od roku 2018, kdy projekt vznikl, podpořilo O2 pomocí grantů částkou 15 mil. Kč na 217 různých škol a dětských domovů. Celkem se až dosud podařilo proškolit na 40 tisíc pedagogů, žáků a studentů.

-mav-