Volební kampaně odstartovaly, hlavní záběr směřují na září

sobota, 25. června 2022, 08:00 Reklama MediaGuru

Politické strany představily své kampaně pro senátní a komunální volby 2022. Nejvýznamnější jsou stále billboardy a kontaktní kampaně.

ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Politické strany zahájily své kampaně do senátních a komunálních voleb, které proběhnou letos na podzim. Postupně také zveřejňují své programy. Nejsilnější jsou stále offlinové kampaně v podobě billboardů a plakátů, významné jsou také kontaktní kampaně. Politické strany ale rovněž zintenzivňují přítomnost v online prostředí, přičemž hlavní aktivity soustředí blíže k termínu voleb, konkrétně na září.

V rámci příprav na volby politické strany nejčastěji využívají mix offline a online kampaní. „V rámci offline kampaně budeme využívat billboardového výlepu, stejně tak jako plakátovacích ploch, v rámci osobnějšího kontaktu s voličem se nám velmi osvědčily 2x1m plachty na ploty,“ vysvětlil tiskový mluvčí TOP 09 Jan Kocourek. Billboardy mají zásadní roli také pro ODS. „V politické kampani vždy tvoří klíčovou složku billboardová kampaň, ale i plakátovací plochy, citylighty a podobně,“ říká tisková mluvčí Adéla Valentová.

Koalice SPOLU spustila kampaň Letos znovu jdeme spolu, ve které figurují předsedové a předsedkyně koaličních stran. „Dáváme tak jasně najevo, že koalice Spolu nebyl jen projekt pro volby do Sněmovny, ale dlouhodobá platforma, která má potenciál změnit Česko,“ doplňuje mluvčí ODS Adéla Valentová. Viditelnou kampaň prezentuje také hnutí ANO. „Stále ještě probíhá kampaň ‚Za Babiše bylo líp’, ve které jsme dali prostor lidem, aby mohli veřejně sdělit své názory a pocity,“ popsal tiskový mluvčí Martin Vodička. Rovněž SPD reaguje vlastní kampaní „Za Okamury bude ještě lépe".

Na mix kampaní spoléhá také KSČM. „Nejvíce se soustředíme na sociální sítě, letáky na rozdávání při kontaktní kampani a těsně před volbami i výlep plakátů. V letošním roce vydáváme menší emise plakátů do malých obcí v průběhu celého roku s cílem rychle reagovat na aktuální dění,“ uvedla vedoucí mediálního úseku Helena Grofová.

Kampaň SPD

V oblíbenosti vedou kontaktní kampaně

Přímá komunikace s voliči je mezi stranami velmi populární. Jak dokládá Lucie Ješátková, tisková mluvčí KDU-ČSL, pro politické strany je tento druh kampaně velmi oblíbený. „Stavíme na tom, co umíme, co známe a co funguje – tím je pro lidovce kontaktní kampaň, kterou děláme kontinuálně celé volební období. Mimo jiné děláme také door to door kampaň, která se nám v minulosti velmi osvědčila,“ dodává. Osobní kontakt s lidmi je podle Martina Vodičky velmi oblíbený také pro ANO.

Na kontaktní kampaně se soustředí také ČSSD. „V současné době realizujeme pouze nízkonákladové on-line aktivity a kontaktní kampaně. Mimo jiné i z finančních důvodů soustředíme většinu aktivit do září,“ dodává Jitka Pavlíková z tiskového oddělení ČSSD. Na kontaktní kampaň se zaměřují také STAN. „Starostové a nezávislí budou opět stavět na rozsáhlé kontaktní kampani, která bude probíhat přibližně od konce srpna až do voleb 23. září. Aktuální kampaně se odvíjejí od rozpočtů jednotlivých obcí či měst,“ vysvětluje tisková mluvčí Sára Beránková.

Piráti zahájili kampaň do podzimních komunálních voleb na konci května, a to s heslem „Odvaha dělat, co je správné”. „Tímhle mottem se už 13 let – na všech úrovních politiky – řídíme a vždycky řídit budeme. Nedáváme prázdné sliby. Ale prostě jdeme a děláme, co je opravdu potřeba, aby věci fungovaly a lidem se lépe a o něco lehčeji žilo,“ uvedl předseda Ivan Bartoš.

Zahájení kampaně Pirátů

-tšl-