Voyo nepůjde do cenové války a nezavede reklamu

pátek, 3. června 2022, 07:25 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Placená video služba Voyo se nebude na českém trhu účastnit cenové války se zahraničními VOD službami a nepředpokládá ani zavedení reklamy, zaznělo na konferenci Digimedia.

Daniel Grunt na konferenci Digimedia, zdroj: repro stream Digimedia 2022

Daniel Grunt na konferenci Digimedia, zdroj: repro stream Digimedia 2022

Placená video služba Voyo se nebude na českém trhu účastnit cenové války se zahraničními video službami, které letos na český trh vstupují. Na středeční konferenci Digimedia 2022 to uvedl šéf digitálních médií skupiny Nova a CME Daniel Grunt. „Nezúčastníme se soutěže o nejnižší cenu. I když akční pobídky nových hráčů chápu, tak z našich výzkumů víme, že toto není pro diváka nejdůležitější," sdělil Grunt. Voyo má být lokální prémiovou službou a cenové podbízení vnímá jako faktor, který dlouhodobě značce uškodí.

Za využívání služby Voyo zaplatí uživatelé měsíčně 159 Kč. Nadnárodní placené VOD služby HBO Max a Disney+, které  letos přicházejí na český trh, mají standardní měsíční ceny nastaveny na 199 Kč. Diváky ale lákají na akční slevové pobídky, díky kterým lze měsíční předplatné pořídit za 133 Kč.

Podle Daniela Grunta ale větší rozdíl v rozhodování zákazníků než několik desítek korun navíc hraje spíše míra využívanosti služby. „Když si diváci uvědomí, že službu využívají málo, nebo vůbec, tak odcházejí. Proto se snažíme lidi rozkoukat a zvyšovat frekvenci, aby se na Voyo vraceli," vysvětlil. 

Lokální obsah s většími šancemi

Obecně ale příchod nadnárodních hráčů vítá. Trh placeného videa na vyžádání (SVOD) považuje u nás za teprve se rozvíjející a vstup zahraničních hráčů může pomoct edukaci a rychlejší penetraci trhu. „Začne se také zvětšovat počet služeb, které si jednotlivé domácnosti předplácejí. Chrání nás to, že produkujeme lokální obsah,“ zmínil. Protože nadnárodním společnostem lokální obsah schází, očekává, že konkurenci na trhu SVOD pocítí především zahraniční poskytovatelé. „HBO Max o něco víc, protože má méně obsahu,“ dodává.

S tím, že lokální producent má výhodnější postavení, souhlasí i Martin Cepek, který nedávno nastoupil do Českých Radiokomunikací. „Český obsah je král a přestože všechny zahraniční služby budou mít zajímavou zákaznickou bázi, tak nevěřím, že porazí poskytovatele kvalitního českého obsahu,“ uvedl.

Celkově ale poskytovatelé video služeb bojují o pozornost uživatelů nejen mezi sebou, ale i s dalšími aktivitami, které se v rámci volného času nabízejí. „Nejde jen o čas strávený na platformě, ale o čas volný jako takový,“ zmínil Tomáš Žondra, sales director Film Europe/Edisonline. Proto se artová platforma Film Europe snaží i tomu přizpůsobit svoji nabídku.

Rozšiřování počtu hráčů na SVOD trhu považuje za žádoucí i Martin Zavadil, ředitel Dramoxu. „Jakákoli edukace trhu je klíčová. Je tu prostor pro růst trhu, čím více hráčů, tím víc je člověk zvyklý si vybírat a přepínat mezi službami," myslí si a očekává, že množství služeb bude růst. 

Voyo bez reklamy, kanibalizaci nepozoruje

Kumulativní čas sledování videa se podle Dana Grunta stále zvyšuje a Nova podle jeho slov neregistruje kanibalizaci TV vysílání a online videa. „Nevnímáme kanibalizaci Voya směrem k lineární televizi, naopak vidíme, že rozšiřujeme a navyšujeme čas, který s námi lidi tráví. Poslední výzkum z Kantaru ukázal, že celkový odsledovaný čas Voya a lineární TV je o dva až tři procentní body vyšší než před rokem," uvedl s tím, že jde tak spíš o to, jak se obě služby  doplňují. 

Příjmy od předplatitelů služby Voyo zatím nevykompenzují případné poklesy z prodeje reklamy na lineární TV, ale do budoucna se to má změnit. „Vidíme, že SVOD služby ukusují čas strávený s lineární televizí. Je to o byznys modelu," uvedl a dodal, že výtěžnost diváků z prodeje předplatného je vyšší než výtěžnost diváků sledující reklamy. Do budoucna přitom očekává, že oba příjmy se budou kombinovat. Voyo se ani nechystá po vzoru Netflixu zavádět levnější předplatné pro obsah, který bude doplněn o reklamu. „U Netflixu to chápu, je to snaha a udržení určitého růstu. Voyo považujeme za prémiovou službu a reklama je v něm proto vyloučená,“ uzavřel Daniel Grunt.

iVysílání cílí hlavně na diváky nesledující TV

Česká televize je se svým iVysíláním v poněkud odlišné situaci než jiné streamovací služby, upozornil Jan Maxa, ředitel vývoje a nových formátů České televize. Pořady vyráběnými pouze pro internet chce přitáhnout pozornost diváků, pro které je klasické lineární vysílání nezajímavé, vysvětlil. Základní cílovou skupinou pro iVysílání jsou diváci ve věku od 18 do 45 let a různé minority. U obsahu pro mladé ČT cílí už na dvanáctileté a starší, pro které je dětský kanál Déčko už neatraktivní, dodal Maxa. Zároveň se dotkl otázky placení televizního poplatku od domácností, které nemají televizní přijímač a sledují pořaDůdy ČT přes internet. „Neměli bychom je jak zaúčtovat, nebyl by to televizní poplatek, ale dar,“ uvedl.

-mav-