Cinema City otevřela v brněnské Olympii sál s formátem 4DX

čtvrtek, 14. července 2022, 15:30 Aktuality, Outdoor MediaGuru

Multiplex Cinema City v brněnské Olympii přináší na Moravu první sál se speciálním filmovým formátem 4DX.

Zdroj: Cinema City

Zdroj: Cinema City

V brněnské Olympii se znovuotevřel multiplex Cinema City. Novinkou je možnost sledovat filmy s multiprostorovým ozvučením Dolby Atmos či ve formátu 4DX. Formát 4DX přináší další rozměr vnímání v podobě pocitů větru, bouřky, deště apod. „Díky tomuto formátu můžeme divákům dopřát možnost výběru a další rozměr filmové zábavy. Plánujeme v tomto speciálním formátu uvést filmové hity jako například nový animák DC Liga Supermazlíčků, akční snímek Bullet Train, drama Bestie a další,” říká Lenka Tichá, marketingová manažerka Cinema City.

Brněnské kino disponuje ve standardních sálech také novými ergonomicky tvarovanými sedačkami vyrobenými z ekologické kůže s možností upravení zádové opěrky.

Technologie 4DX má dvě základní části. První z nich je speciálně přestavěný a upravený sál, ve kterém je specifický systém větráků, světel, zařízení pro tvorbu mlhy, bublin a sněhu. Nejdůležitějším prvkem kinosálu jsou 4DX sedačky pro pohyb do všech směrů, v nichž je zabudovaný subwoofer pro tlakovou simulaci nárazů a další efekty jako jsou vůně nebo voda. V podlaze sálu je instalována ocelová konstrukce, která mění celý sklon hlediště. Podlaha a stěny i sedačky jsou osazeny množstvím ovladačů, které celý systém spojují a vedou do řídící projekční kabiny a do technického zázemí, kde se ukrývají tlakové nádoby s vodou, vzduchem a s vonnými esencemi. Podle naprogramovaných instrukcí, takzvaných motion dat, která jsou v synchronizaci s filmem, jsou během projekce do sálu posílány pokyny, kdy má systémem proudit voda, vítr nebo vůně nebo pohyb sedaček. Druhá a technicky nejnáročnější část s důrazem na maximální přesnost a načasování je přídavná 4DX stopa, která doplňuje stopu pro zvuk a obraz filmu na plátně.

Dalším speciálním formátem, v brněnském Cinema City jsou tři sály s multiprostorovým ozvučením Dolby Atmos. Tato technologie je vlajkovou lodí společnosti Dolby. Jedná se o ozvučení celého sálu za pomoci desítek reproduktorů. Dolby Atmos může pracovat až se 128 samostatně ovládanými reproduktory.

„Brno je pro nás důležitou lokací, máme proto radost, že zde můžeme našim divákům dopřát ten nejlepší filmový zážitek v našem momentálně nejmoderněším multiplexu,“ uvedla při slavnostním znovu otevření Lenka Tichá.

Své první kino otevřela společnost Cinema City před 92 lety v izraelské Haifě. Na český trh vstoupila v roce 1999. Společnost Cineworld Group aktuálně provozuje 752 kin v 10 zemích světa, disponuje 9 197 sály a ročně obslouží až 300 milionů zákazníků.

-mav-