Economia loni zvýšila tržby a snížila ztrátu

pátek, 8. července 2022, 07:05 Tisk, Internet & Mobil MediaGuru

Společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny, Respekt, Ekonom nebo provozuje Aktuálně.cz se v roce 2021 podařilo zvýšit tržby a snížit ztrátu.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Tržby společnosti Economia se v loňském roce zvýšily na 658,2 mil. Kč, což ve srovnání s rokem 2020 představuje meziroční navýšení o více než 4 procenta. Ztráta se v loňském roce snížila na 7,87 mil. Kč z předloňských -32 mil. Kč. Vyplývá to z údajů uvedených ve výroční zprávě společnosti za loňský rok.

Struktura tržeb ukazuje, že se loni podařilo navýšit jejich objem z prodeje inzerce (+5,6 %) i z prodeje předplatného a volného prodeje (+1,3 %). Tržby za volný prodej a předplatné novin a časopisů za rok 2021 činily 208,2 mil. Kč (v roce 2020 to bylo 205,5 mil. Kč). Tržby za inzerci a ostatní služby za rok 2021 činily 449,9 mil. Kč (v roce 2020 to bylo 426,2 mil.  Kč).

Zdroj: výroční zpráva společnosti Economia za rok 2021

Zdroj: výroční zpráva společnosti Economia za rok 2021

Economia ve své výroční zprávě za loňský rok uvádí, že zásadním projektem roku 2021 byla změna workflow Hospodářských novin a relaunch jejich elektronického i tištěného vydání. Nově titul publikuje podle zásady web first. Autoři zveřejňují své články hned po jejich dokončení a až z digitálně publikovaného obsahu je sestavováno tištěné vydání.

„Důkazem správnosti této strategie je dynamický růst digitálního předplatného všech obsahových produktů, které se zároveň soustřeďují na podcasty a videa, jež jsou jejich stále důležitější součástí. Economia ale nezapomíná ani na tištěné tituly, kterým poskytuje maximální péči. Důkazem toho je historicky nejvyšší dosažená čtenost týdeníku Respekt. Rozvoj společnosti podtrhlo jmenování místopředsedkyně představenstva Lenky Černé novou generální ředitelkou společnosti od září 2021," uvádí společnost ve své výroční zprávě. 

Jediný akcionář společnosti Zdeněk Bakala rozhodl, že ztráta za loňský rok bude převedena na vrub účtu Kapitálové fondy.

Economia je mimo jiné vydavatelem deníku Hospodářské noviny, týdeníků Ekonom a Respekt nebo provozovatelem serverů HN.cz, Aktuálně.cz nebo Centrum.cz.

-mav-