Instagram, TikTok a YT jsou pro teenagery hlavní zdroje zpráv

neděle, 31. července 2022, 08:15 Výzkum, Internet & Mobil, TV MediaGuru

Teenageři ve Spojeném království poprvé upřednostňují Instagram, TikTok a YouTube jako zdroje zpráv před tradičními zpravodajskými kanály.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Nová zpráva britského regulátora Ofcom ukazuje, že u věkové skupiny 12–15 let klesá oblíbenost tradičních zpravodajských kanálů jako zdrojů zpráv. Naopak sociální sítě jsou navzdory nízké důvěře stále na vzestupu. Jako primární zdroj zpráv je vyhledává čím dál více teenagerů a poprvé dokonce zaujaly Instagram (29 %), TikTok (28 %) a YouTube (28 %) první tři příčky na čele žebříčku hlavních zpravodajských kanálů u dětí ve věku 12-15 let ve Spojeném království. Za poslední rok narostl zejména TikTok.

Oblíbenost některých televizních kanálů se mezi teenagery naopak snížila. Historicky nejoblíbenější zpravodajské kanály BBC One a BBC Two v této věkové skupině klesly na páté místo v oblíbenosti. Před pěti lety je však pravidelně sledovalo až 45 % teenagerů. Nyní se BCC dostalo na 24 %. V celku jsou ale televizní zprávy pro teenagery stále důležitým zdrojem zpráv i přes meziroční pokles. Jako zpravodajské zdroje je využívá 59 % teenagerů ve věku 12-15 let (viz dále).

TOP 20 zpravodajských zdrojů pro děti 12-15 let ve Spojeném království, zdroj: Ofcom, Teens News Consumption Survey 2022

TOP 20 zpravodajských zdrojů pro děti 12-15 let ve Spojeném království, zdroj: Ofcom, Teens News Consumption Survey 2022

Obecný zájem o zprávy mezi teenagery ve srovnání s minulým rokem však mírně stoupá. Z výzkumu vyplývá, že šest z deseti respondentů se zajímají o zprávy. Čtyři z deseti dětí uvedly, že se o zprávy nezajímají a označily je za příliš nudné.

Nejčastějším způsobem, jak se teenageři dozvídají o zprávách, jsou rozhovory v rodině (65 %). Následuje televize (59 %) a třetím hlavním zdrojem jsou sociální média (57 %).

Podle výzkumu jsou nejdůvěryhodnější zdroje zpráv rodina, rádio a televize. 79 % respondentů označilo zprávy sdílené v rodině za přesné ve srovnání se 72 % v rádiu a 65 % v televizi. Naopak na opačném konci jsou ve vnímané přesnosti a důvěryhodnosti zprávy od přátel, které považuje za přesné jen 37 % a za nejméně přesné a důvěryhodné označují teenageři zprávy na sociálních sítích (30 %).

Zdroje zpráv napříč věkovými skupinami, zdroj: Ofcom

Zdroje zpráv napříč věkovými skupinami, zdroj: Ofcom

Televizní zprávy mezi dospělými stále vedou

Z výzkumu dále vyplývá, že televizní zpravodajství je ve Spojeném království stále nejsledovanějším zdrojem zpráv. Navzdory oblíbenosti ale můžeme vidět úpadek, který je způsobený dlouhodobým poklesem sledování tradičních televizních zpráv. V roce 2018 sledovalo televizní zpravodajství 81 % dospělých. V roce 2022 je to 75 %. Z výzkumu také vyplývá, že televizní zprávy zůstávají mezi dospělými nejdůvěryhodnějším zdrojem zpráv. Nejpoužívanějším kanálem je BBC One, který sleduje 53 % dospělých.

Průměrný týdenní dosah národních/mezinárodních zpravodajských kanálů 2010-2021, zdroj: Ofcom

Průměrný týdenní dosah národních/mezinárodních zpravodajských kanálů 2010-2021, zdroj: Ofcom

Ze sociálních sítí ztrácí Facebook

Facebook je sice nejčastějším zdrojem zpráv, jeho popularita však klesá. V roce 2020 byla jeho oblíbenost 76 %. V letošním roce je to 69 %. Další sítí, které klesá oblíbenost, je Snapchat. Ze 17 % v roce 2020 klesl podle nejnovějších údajů na 10 %. Ostatní sociální sítě však stále stoupají. Druhou nejoblíbenější sociální sítí pro zprávy je Twitter (37 %). Následuje Instagram (34 %) a WhatsApp (31 %). Největší nárůst oblíbenosti můžeme vidět u TikToku, který oproti roku 2020 (3 %), stoupl na 15 %.

Celá studie News Consumption in the UK: 2022 je k dispozici zde.

-tšl-