Penny otevřelo poloprázdnou prodejnu, chyběly výrobky bez včel

středa, 13. července 2022, 12:00 Retail MediaGuru

Řetězec Penny demonstruje, jak důležité jsou včely pro výrobu potravin. Ve středu otevřel v Praze Uhříněvsi prodejnu, ve které potraviny, k jejichž výrobě je včel zapotřebí, chyběly.

Prodejna Penny v Praze-Uhříněvsi 13. července 2022, zdroj: Penny

Prodejna Penny v Praze-Uhříněvsi 13. července 2022, zdroj: Penny

Řetězec Penny se rozhodl ukázat, jak by vypadaly prodejny potravin bez včel. Proto na jeden den odstranil ze své prodejny v Praze Uhříněvsi všechny produkty, které by si lidé nemohli koupit, kdyby na světě nebyly včely. Na zákazníky tak čekal obchod, v němž chybělo na 60 procent nabízených produktů.

„Uvědomujeme si, jak zásadní dopad má naše činnost na životní prostředí. Využíváme přírodu k našemu životu, k našemu pohodlí a komfortu, a často si neuvědomujeme, jak důležité je, se o ni starat, abychom nepřišli o to, co nám poskytuje. Celosvětově je úbytek včel zásadní. Podle některých studií za posledních 20 let celosvětově uhynulo přes 50 % včelstev. Vliv na to mají například změny klimatu, extrémní sucha nebo nadužívání chemikálií ve snaze o co nejvyšší zemědělské výnosy. Považujeme proto za důležité na tuto skutečnost upozorňovat. Jak je možné se přesvědčit v tento den na naší prodejně v Praze Uhříněvsi, podíl včel na produkci potravin je významný,“ říká Jens Krieger, generální ředitel Penny. „Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka. Bez včel by nám lidem hrozila reálná potravinová krize. I proto jsme se rozhodli upozornit na tento problém tímto unikátním způsobem, tedy odstraněním všech produktů, jejichž produkce je závislá na včelách,“ dodal.

Prodejna Penny v Praze Uhříněvsi proto ve středu 13. července 2022 otevřela bez všech produktů, které by nebylo možné bez přispění včel vyrobit. Penny vyřadilo z nabídky nejen produkty, které obsahují med, ale také produkty, na jejichž produkci se včely podílí opylováním nebo výrobky, které by v nabídce nebyly, protože tyto produkty obsahují.  Zákazníci si tak nemohli nakoupit nejen ovoce nebo zeleninu nebo produkty obsahující med, ale také oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy, a stovky dalších produktů. 

„V první chvíli byli lidé překvapeni a divili se, co se děje. Když jsme jim smysl naší akce vysvětlili, pochopili to, a naopak jsme byli překvapeni tím, jak pozitivně reagovali. Připravili jsme pro ně i materiály o významu včel a jejich podílu na tom, co jíme. Někteří s námi pak dokonce diskutovali o jejich zkušenostech se včelařstvím. Všichni pak dostali malý dárek s díky za pochopení,“ popisuje Tomáš Kubík, manažer komunikace Penny a dodává: „Příjemným překvapením bylo i to, jak lidé diskutovali a diskutují na našich sociálních sítích, kde jsme o akci informovali.“

Akce Penny pro včely se uskutečnila ve středu 13. července od 7 hodin ráno do 13 hodin odpoledne na prodejně Penny v Praze Uhříněvsi a navštívilo ji několik set pravidelných zákazníků této prodejny. Přímo na místě akci podpořili mimo jiné také ministr zemědělství Zdeněk Nekula, moderátor Leoš Mareš nebo herec Václav Kopta.

Význam včel pro celosvětovou produkci potravin je vyčíslen na 500 mld. EUR, tedy takřka 13 biliónů korun. „Jedna věc je produkce potravin, druhou pak dopad na životní prostředí. Stačí si představit, jak by naše země a krajina vypadala bez rostlin, na jejichž opylování se včely podílejí. Přirozeně by došlo k jejich úbytku a z krajiny by postupně mizely. Například náš národní strom – lípa je plně závislá na opylování včel, a takových rostlin a stromů jsou desítky,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Penny poskytuje domov 2 miliónům včel, a to v celkem 58 úlech umístěných u centrály společnosti v Radonicích a u centrálních skladů v Jirnech u Prahy, Lipníku nad Bečvou a Dobřanech. Použity jsou typizované úly, které používá většina včelařů v ČR. V uplynulých dnech došlo ke stočení prvního letošního medu.

-mav-