Sparta, Plzeň a Ostrava na špici v marketingu fotbalových klubů

pondělí, 11. července 2022, 10:45 Marketing MediaGuru

AC Sparta Praha obhájila vítězství v anketě Cena Lukáše Přibyla a potvrdila, že na poli marketingu se jí z tuzemských fotbalových klubů daří nejlépe.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Z tuzemských klubů nejvyššího fotbalové soutěže se v marketingu nejlépe daří klubu AC Sparta Praha. S náskokem zvítězila v letošním ročníku Ceny Lukáše Přibyla, která oceňuje kluby za jejich práci s fanoušky a za marketingové aktivity. Následují FC Viktoria Plzeň a FC Baník Ostrava. Mezi kluby druhé nejvyšší soutěže zvítězila Dukla. Do hlasování se kromě samotných klubů zapojila řada osobností z oboru sportovního marketingu v Česku. 

Kromě práce s fanoušky se hodnotila i souhrnně aktivita marketingových oddělení a její efekt, výsledky i progres, který daný klub v oblasti marketingu za uplynulou sezónu prodělal. Trofej pojmenovaná po uznávaném funkcionáři Lukáši Přibylovi je udělována pravidelně od sezóny 2015/16.

„Sparta předvedla v marketingových kampaních opět svou dominanci a udává trendy v jednotlivých oblastech mezi českými nejen fotbalovými kluby. Na pomyslných medailových pozicích se umístily kluby, které v uplynulém ročníku shodně slavili klubové jubileum a na jejich komunikaci to bylo hodně znát,“ komentoval Štěpán Hanuš, ředitel komunikace a PR Ligové fotbalové asociace (LFA).

Vedle hlavních kategorií se dostalo na významné ocenění řady dalších klubů i ve vedlejších kategoriích, kde se Marketingová komise LFA rozhodla vyzdvihnout vždy až tři povedené činy klubů v pěti oborových oblastech.

Svého zástupce v porotě měl i server MediaGuru.cz. Ze zajímavých marketingových aktivit uplynulého ročníku fotbalové ligy vybíráme:

 • AC Sparta Praha: Sparta ID a rozšíření projektu o novou aplikaci, nový e-shop a PPC kampaně. Díky digitálnímu systému Sparta ID klub cílí komunikaci směrem k fanouškům. Spuštění nové aplikace Sparta a nového e-shopu dotvářejí platformy, kterými klub získává data o chování fanoušků (nákupy, chování, navštěvované zápasy). Pracuje s transakčními a behaviorálními daty. V sezóně 2021/22 se Sparta Praha rovněž rozhodla poprvé systematicky investovat do PPC kampaní jako součásti zápasové komunikace. Standardně využívá dva druhy PPC kampaní, jejichž základem jsou tzv. first party data (tvrdé údaje v klubovém CRM systému) a third party data (data z měřících kódů, souhlasy s cookies).
 • FC Viktoria Plzeň: Nový newsletter client a posun ve využívání PPC kampaní. Nový newsletter client umožňuje klubu lepší oslovení cílových skupin, se kterými může komunikovat v případě důležitých informací, jako jsou pravidla pro vstup na stadion během doby covidové, rezervace vstupenek a další nezbytná sdělení. Tento nový systém klub používá od roku 2021. Klub také rozšířil oblasti, ve kterých PPC kampaně využívá. Jde o ticketing, prodej merchandisingu (4x do roka zhruba třítýdenní kampaně, jedná se o zahájení prodeje dresů, předvánoční prodej, povánoční výprodej a posezónní výprodej), podpora klubové restaurace nebo partnerské projekty. Klub také rozšířil své komunikační kanály o Google Ads, Seznam Sklik, Google Discovery feeds či sponzorované Dark post na Facebooku.
 • Baník Ostrava: film Nejlepší u nás!!!. Filmový snímek vznikl ve spolupráci s projektem Bez frází. Premiérové promítání probíhalo v prvním týdnu ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Poté se promítání uskutečnilo v multikině Cinema City v Ostravě a Katovicích, následné streamování v podobě seriálu na O2TV.
 • FC Slovan Liberec: video „Vítej zpátky, Theo". Oznámení o návratu hráče Thea Gebre Selassieho do libereckého týmu. Představení mj. obsahovalo odkaz na znělku seriálu „Fresh Prince“ i scénu inspirovanou jiným motivem, a to dokumentem „The Last Dance“ o basketbalistovi Michaelu Jordanovi. Na sociálních sítích video zhlédlo zhruba 8 mil. diváků. 
 • SK Slavia Praha: magazín Halftime a video seriál Totální hattrick. V roce 2021 připravil klub pět čísel prémiového magazínu Halftime, v roce 2022 v jeho tvorbě pokračoval. Díky pětidílnému seriálu Totální hattrick ze zákulisí A-týmu z produkce Slavia TV mohli fanoušci znovu prožít úspěšnou sezónu 2020/21. Seriál navázal na úspěch video seriálu Totální sezóna a včetně traileru za pět měsíců nasbíral na YouTube takřka půl milionu zhlédnutí.
 • FK Dukla Praha: CRM Stadyum. Systém CRM Stadyum umožňuje klubu získávat feedback z jednotlivých utkání v rámci newsletteru. Na většinu odpovědí Dukla písemně reaguje a v případě zajímavých poznatků fanoušky odměňuje např. VIP vstupenkami na jednotlivá utkání. Již se tak podařilo navázat vztah s několika lidmi z řad fanoušků, se kterými klub pravidelně komunikuje a sbírá zpětnou vazbu. Dukla také jako jeden z prvních klubů v Česku začala pracovat s Instagram Reels a nadále se snaží zvedat počet followers videí, které v počtu views často násobně přesahují sledující klubového účtu.

Pořadí ankety Cena Lukáše Přibyla za sezónu 2021/22

Hlavní anketa CLP klubů FORTUNA:LIGY:

pořadí klub počet bodů
1. AC Sparta Praha                                               96
2. FC Viktoria Plzeň                                              47
3. FC Baník Ostrava                                            37
4. SK Slavia Praha                                             27
5. FC Slovan Liberec                                            16
6. SK Sigma Olomouc                                          6
7. FC Hradec Králové                                            4
8. FK Jablonec                                                    3
9. SK Dynamo Č. Budějovice                               2
10. FC Slovácko, FC Fastav Zlín, Bohemians 1905    1

Hlavní anketa CLP klubů FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY:

pořadí klub počet bodů
1. FK Dukla Praha                                          64
2. FC Zbrojovka Brno                                      41
3. Slezský FC Opava                                        29
4. FK Ústí nad Labem                                        4
5. MFK Chrudim, FK Příbram                                                2
6. FC Vysočina Jihlava                                     1

Zdroj: LFA

Nejlepší u nás!!!, oficiální trailer, zdroj: FC Baník Ostrava, Bez frází

Vítej zpátky, Theo!, zdroj: FC Slovan Liberec

Totální hattrick, zdroj: SK Slavia Praha

Ukázky dalších aktivit

 • FC Viktoria Plzeň: Oslavy 110. výročí založení klubu, které se promítly do celoročního programu. Součástí bylo i vydání výročních plechovek ve spolupráci se značkou Gambrinus. Na plechovkách byly ztvárněny slavné klubové momenty, které pomohli vybrat fanoušci. Vyrobeno bylo 400 tisíc kusů plechovek, které se prodávaly v celém západočeském kraji. 
 • 1. FC Slovácko: Spuštění nového klubového webu včetně možnosti stažení klubového newsletteru v elektronické podobě.
 • Jablonec: Fans pivo Gablonzer. Jablonečtí příznivci připravili pivní speciály Gablonzer. Limitovanou edici prodával klub také ve svém fanshopu. Zájem ze strany fans předčil původní očekávání, a proto se připravují další možnosti podpory tohoto speciálního piva.
 • Bohemians 1905: Speciální merchandising k oslavám 90. výročí Dannerova stadionu.
 • FK Mladá Boleslav: Aktivace partnera Burger King, který nabízí lokálně vlastní pojmenované menu Bolek a poskytuje výhodnou cenu po předložení permanentky.
 • FC Hradec Králové: Autobusové zájezdy na utkání Hradce v Mladé Boleslavi, kde klub odehrál své domácí zápasy. Cena jízdného byla pro hradecké fanoušky 100 Kč.
 • SK Dynamo České Budějovice: Prodej klubových suvenýrů v prostorách českobudějovického Globusu. Klub po vzoru například Baníku Ostrava na Sigmy Olomouc rozjel loni v září prodej fanouškovského sortimentu na prodejní ploše Hypermarketu Globus v Českých Budějovicích. Prodejnost za první půlrok si klub pochvaloval, stejně tak jako spolupráci a soutěže se samotným Globusem nebo s Budějovickým Budvarem.
 • SK Sigma Olomouc: Z Bělkovic do ligy. Jde o první díl dlouhodobé marketingové akce, která má za cíl propojovat Sigmu s regionem a místními kluby. V tomto případě se Ondřej Zmrzlý vydal do rodných Bělkovic-Lašťan, odkud zamířil právě do Sigmy. Zatrénoval si s dětmi z místní přípravky a pozval je na následující ligové utkání proti Plzni.
 • FK Teplice: Projekt Děti na Stínadla. Po uvolnění covidových opatření se klub FK Teplice opět zaměřil na rozšíření fanouškovské obce především o nejmladší diváky. Klub začal kromě fotbalových klubů a škol z okresu Teplice oslovovat také fotbalové kluby z celého Ústeckého kraje, školy a veškeré sportovní kluby z okresu Teplice a přilehlých okresů Most a Ústí nad Labem.

Vybrané CSR aktivity

 • Sparta Praha: Livestream 24 hodin pro Ukrajinu
 • Bohemians 1905: Nadační fond Bohemians pro Ukrajinu, Vítání prvňáčků
 • SK Slavia Praha: Stojíme za Ukrajinou, Pro Jakoubka
 • Baník Ostrava: Baníkovská krev, Pomoc při tornádu, Pomoc Ukrajině
 • FC Fastav Zlín: Růžový říjen a movember, Pomoc lidem zasaženým tornádem, Pomoc Ukrajině
 • FC Hradec Králové: Pomoc pro dětský diagnostický ústav v Hradci Králové-Plotištích a pro Fakultní nemocnici Hradec Králové
 • FC Slovan Liberec: Dny vděčnosti zdravotníkům, Den válečných veteránů, Humanitární sbírka pro Ukrajinu, Žáci ukrajinských akademií v Liberci
 • FC Viktoria Plzeň: Zápas: Děkujeme záchranným složkám!, Zápas pro dárce krve, zápas pro nevidomé, dlouhodobé spolupráce s Nadací pro transplantaci kostní dřeně
 • FK Pardubice: Dražba dresů pro dobročinné účely
 • FK Teplice: Pomoc komunitě
 • SK Dynamo České Budějovice: Nadační fond Černobílé srdce
 • SK Sigma Olomouc: Daruj krev s Českým rozhlasem Olomouc, Děti na Sigmu!, Poděkování těm, kteří pomáhají
 • MFK Karviná: Nadační městečko, Prvňáčci, Partnerství se Sanaplasma

Oceněné kluby v doprovodných kategoriích 

Doprovodná kategorie – Digital FORTUNA:LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • FC Slovácko - nový klubový web
 • AC Sparta Praha - mobilní aplikace
 • FC Viktoria Plzeň - PPC kampaně

Doprovodná kategorie – Content FORTUNA:LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • FC Slovan Liberec - klip "Vítěj zpět, Theo!"
 • FC Baník Ostrava - film "Nejlepší u nás"
 • SK Slavia Praha - magazín Halftime

Doprovodná kategorie – CSR aktivity FORTUNA:LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • AC Sparta Praha - stream 24 hodin pro Ukrajinu
 • FK Teplice - aktivity nadačního fondu
 • FC FASTAV Zlín - Růžový movember

Doprovodná kategorie – Fan experience FORTUNA:LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • FC Hradec Králové - autobusové zájezdy pro fans
 • FK Pardubice - vlakový výjezd na zápas
 • SK Sigma Olomouc - fanzony při domácích zápasech

Doprovodná kategorie – Projekt FORTUNA:LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • FC Baník Ostrava - oslavy výroční 100 let
 • FC Viktoria Plzeň - oslavy výročí 110 let
 • SK Dynamo České Budějovice - klubové muzeum

Doprovodná kategorie – Digital FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • FC Zbrojovka Brno - Zbrojovák ID
 • FK Dukla Praha - CRM systém
 • Slezský FC Opava - online přenosy

Doprovodná kategorie – Content FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • FK Dukla Praha - Dukla nemá fanoušky
 • FC Zbrojovka Brno - video obsah a archivem

Doprovodná kategorie – CSR aktivity FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA (kluby v abecedním pořadí):

 • FC Zbrojovka Brno - podpora dárcovství krve
 • FK Dukla Praha - pomoc Ukrajině
 • Slezský FC Opava - Nadační fond Slezský Slezsku

-mav-