TikTok má problémy s expanzí živých vysílání

neděle, 10. července 2022, 07:15 Internet & Mobil MediaGuru

Čínské sociální síti příliš nevychází sázka na rozšiřování obdoby teleshoppingu. Zkouší ale i jiné zdroje příjmů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Měl to být způsob, jak vydělávat na západních trzích, teď ale čínská sociální síť TikTok při expanzi na evropských a severoamerických trzích naráží. Rozšiřování funkce živých videopřenosů, přes které lze rovnou nakupovat, nabírá zpoždění. „Podle dřívějších plánů měl TikTok tuto novinku po loňském uvedení ve Velké Británii nasadit během prvního letošního pololetí na německém, francouzském, italském a španělském trhu. Později v průběhu roku mělo následovat podle zdrojů obeznámených se situací také rozšiřování do Spojených států. Jenže firma od těchto záměrů upustila poté, co v Británii projekt zůstal za očekáváním. Nesplnil cíle a influenceři o novinku ztratili zájem,“ popisuje list Financial Times.

ByteDance, provozovatel sociální sítě, tyto informace označil za zavádějící s tím, že uvedený časový harmonogram nikdy nestanovil. Firma ale dodává, že se před další expanzí své obdoby teleshoppingu pro 21. století bude snažit nejprve vyřešit problémy, kterým čelí ve Spojeném království. Ty vůbec nemusejí být malé. Během června se objevovaly informace, například v listu The Guardian, o zásadním nesouladu mezi manažery a zaměstnanci TikToku kvůli pracovním podmínkám. Vedení britské větve firmy údajně stanovovalo nesplnitelné cíle, vyžadovalo dvanáctihodinové pracovní nasazení či mělo zpochybňovat nárok na mateřskou dovolenou. Pokud jsou podobná obvinění pravdivá, těžko by mohl TikTok počítat s tím, že podobné praktiky nevyvolají nevoli také v ostatních státech, kam chtěl expandovat.

„Doma“ se formátu daří

Pro čínskou firmu je ale jakékoliv zadrhnutí jejích plánů s novým komerčním formátem momentálně podle všeho bolestivější než kdy jindy. Čísla z čínského trhu ukazují, že komerční livestreamy skvěle byznysově fungují, a TikToku tak uniká potenciální komerční hit. Douyin, jak se TikTok ve své domovině nazývá, dokázal přes formát živých videí zprostředkovat prodeje zboží v hodnotě 120 miliard dolarů, což představuje v meziročním srovnání sedminásobek, ukazuje web Statista. Téměř polovina čínských uživatelů se aspoň nějakým způsobem do „teleshoppingu“ zapojila.

Firmě by se přesto příjmy z nových trhů hodily. I kvůli nedávnému tažení Pekingu proti technologickým firmám zaměřeným na videohry, sociální média i live streaming se Douyin pustil do osekávání nákladů a propouštění tisícovek zaměstnanců, uvedl Wall Street Journal. TikTok ovšem nespoléhá jen na živá vysílání. Jak popsal TechCrunch, sociální síť nyní v Indonésii, Vietnamu, Singapuru a Británii testuje speciální sekci vyhrazenou jen on-line nákupům. Funkce je dost podobná tomu, co už nyní nabízí konkurenční Instagram. ByteDance své další plány s nákupní sekcí nechtěl upřesnit. Společnost se ale nejspíš snaží za každou cenu vyhnout tomu, aby mezi prohlížení kratičkých tiktokových videí vkládala reklamu. Na to se čínská aplikace od YouTube pořád příliš liší.

-riv-