Tržby v osobním prodeji dosáhly deset miliard korun

sobota, 30. července 2022, 08:30 Marketing, Retail MediaGuru

Poprvé v historii dosáhly tržby v osobním prodeji na českém trhu 10 miliard. Rostly nejrychleji v Evropské unii.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Tržby v osobním prodeji loni především díky prodejům kosmetiky a produktů péče o zdraví vzrostly téměř o čtvrtinu, tedy nejrychleji v Evropské unii. Poprvé v historii dosáhly 10 miliard korun. Přímým prodejem se v České republice živí nebo si přivydělává téměř 400 tisíc lidí, převážně žen.

„Máme za sebou historicky nejúspěšnější rok. V době koronavirových uzávěr lidé oceňovali on-line prodej či flexibilní fungování po telefonu, na nákupy u našich nezávislých prodejců si zvykli a zůstali nám věrní,“ komentovala loňské prodeje generální sekretářka Asociace osobního prodeje (AOP) Lenka Mrázová.

„Téměř dvě třetiny tržeb tvoří prodeje wellness balíčků, kosmetiky a produktů určených pro péči o tělo. V posledních dvou letech si lidé více než kdy jindy uvědomili, že zdraví je to nejcennější, co mají. I proto se stále častěji na nákup tohoto sortimentu zaměřovali,“ vysvětlila jeden z důvodů rychlého růstu tržeb Lenka Mrázová. „Lidé také v době uzávěr měli víc času a chuti na zvelebování svého bydlení, věnovali se víc i vaření. Nákupy různých potřeb do domácnosti a doplňků tak tvoří zhruba třetinu tržeb,“ dodala.

Přímým prodejem se v České republice živí, ať už jako hlavním, nebo doplňkovým zdrojem příjmů, více než 370 tisíc lidí. Z toho 82 % jsou ženy, které často vítají možnost přivýdělku při rodičovské či mateřské dovolené. Zhruba pro pětinu prodejců tvoří přímý prodej jediný a hlavní zdroj příjmu. V Evropské unii se naplno či částečně věnuje přímému prodeji zhruba 6,5 milionu lidí.

„Dlouhodobě patříme mezi nejúspěšnější země v Evropské unii. Podle výše tržeb jsme šestou nejúspěšnější zemí hned za pětkou největších evropských států. A loňský růst tržeb v České republice byl v rámci EU suverénně nejsilnější,“ podotýká Lenka Mrázová. Zdaleka největším EU trhem je německý, následovaný Francií, Itálií, Polskem a Španělskem. Světovou jedničkou jsou Spojené státy, velmi se daří i velkým asijským hráčům, jako jsou Japonsko, Korea nebo Čína. Celosvětově loni tržby v přímém prodeji dosáhly 186 miliard dolarů, meziročně o 1,5 % více. V samotné Evropské unii došlo k růstu o 3 % na 33 miliard dolarů.

Asociace osobního prodeje byla založena v roce 1993 a je hlavním představitelem přímého prodeje v České republice. V současné době sdružuje devět společností přímého prodeje, kterými jsou: Amway, Herbalife, Just, Mary Kay, Nu Skin, Oriflame, PartyLite, Vorwerk a Zaren.

-stk-