Na co lákají agentury? Chata, práce odkudkoliv či neomezená dovolená

úterý, 9. srpna 2022, 07:20 Reklama MediaGuru

Firemní chata, práce odkudkoliv ve světě nebo neomezená dovolená. To jsou benefity, které zaměstnancům nabízejí reklamní agentury.

Ilustrační foto, zdroj: WPP

Ilustrační foto, zdroj: WPP

Pandemie koronaviru proměnila styl práce, a to i v reklamních agenturách. Home office se již natrvalo zabydlel v pracovním týdnu, i když od doby nuceného lockdownu, kdy lidé pracovali z domova téměř 100 % svého času, se jeho podoba ukotvila. Většinou se dodržují tři dny práce v kanceláři a dva dny z domova. K tomu však agentury svým zaměstnancům nabízejí i další benefity – někde mají k dispozici firemní chatu, jinde si mohou dovolenou prodloužit o pracovní pobyt odkudkoliv ve světě, a experimentuje se dokonce i s neomezenou dovolenou. 

Home office ano, ale má své limity 

V roce 2020 si firmy otestovaly, jaké to je, když většina zaměstnanců pracuje z domova v plném rozsahu. „Vyzkoušeli jsme si, že práce z domova je možná a že to funguje. Ale také jsme brzy zjistili, že to má své limity. Jsme postavení na týmové spolupráci a na vztazích mezi lidmi, a to se bez alespoň občasného kontaktu neobejde,“ popisuje Žaneta Lohrová Jedličková, HR ředitelka agentur Ogilvy a VMLY&R, které po 100 % práce v kanceláře a následně 100 % práce z domova přistoupily na model, který kombinuje oba dva způsoby. „Doporučujeme být alespoň tři dny v týdnu v kanceláři, abychom si zachovali adekvátní míru kontaktu a prostoru pro spolupráci, rozvoj a brainstormingy. Nicméně vždy necháváme rozhodnutí na konkrétním poměru práce z kanceláře vs. domova na manažerech jednotlivých týmů,“ dodává. 

Podobně nastavené to mají i jiné agentury. Hybridní model práce je uplatňován také ve Wunderman Thompson. „V agentuře jsme rozdělení do třech kategorií podle charakteru naší práce: office pozice pracují jeden den v týdnu z domova, flexi dva dny v týdnu a zaměstnanci v remote kategorii mohou pracovat z domova neustále,“ přibližuje Dana Vyskočilová, Head of Talent Acquisition ve Wunderman Thompson, s tím, že svým zaměstnancům agentura navíc vyplácí finanční kompenzace na elektřinu nebo internet.

V Publicis Groupe byl home office i dříve v režii konkrétního manažera, který v konečném důsledku zodpovídá za doručení výsledků svého týmu. Po pandemii nastavila skupina pravidlo 3+2, respektive 4+1, kdy doporučuje pracovat alespoň tři až čtyři dny z kanceláře, dva potažmo jeden den pak vzdáleně. „Zároveň jsme podpořili flexibilnější model fungování. Máme pevně stanovené jakési ,working hours', a to mezi 10–15 hod. Následně je na každém z nás, zda si zbývající hodiny odpracuje spíše ráno nebo večer. Každý má během dne více či méně produktivní období a tomu může přizpůsobit i rozvržení své práce,“ vysvětluje Barbora Čermáková, Chief Talent Officer, Publicis Groupe, a dodává: „Věřím, že tím podporujeme také snadnější skloubení pracovního a osobního života. Pokud je ale v plánu důležitý klientský nebo projektový meeting, tak to samozřejmě není pravidlem a přizpůsobujeme se.“

Kromě klientských a projektových meetingů se zaměstnanci agentur v kanceláři potkávají také při vzdělávacích a rozvojových aktivitách či rozjezdu nových projektů. Přítomnost v kanceláři se vyžaduje rovněž u nových zaměstnanců, protože v rámci onboardingu a adaptace je osobní kontakt nezastupitelný. 

Místo home office neomezená dovolená 

Některé agentury však home office úplně neholdují, což je případ i brněnské společnosti Adbros. „Zvlášť covid nás utvrdil v tom, že osobní – a často neformální – interakce je při vývoji a ladění služeb naprosto nezbytná. A nejde jen o výkon a výsledky, ale především o budování vztahů mezi lidmi,“ komentuje ředitel a majitel agentury Michal Sedláček. 

Místo práce z domova však nabízí Adbros jiný benefit, který je na trhu značně neobvyklý – od listopadu loňského roku poskytuje svým lidem neomezenou dovolenou. „My sice nesnášíme termín work-life balance (který implikuje, že pokud jste v práci, jste mrtví), ale je nám jasné, že lidé potřebují odpočívat. A to různě dlouho. Proto nám nedává nám smysl limitovat dovolenou na předepsanou délku,“ vysvětluje Sedláček s tím, že podmínkou k čerpání neomezené dovolené je odvedená práce – nutné je si úkoly buď splnit v předstihu, nebo požádat kolegy o zástup na jasně definované období. Dále musí dovolenou schválit vedoucí, a to se srozuměním týmu. „Pro vedoucí týmů je plánování o něco složitější, ale zatím jsme žádné zásadní problémy nezaznamenali,“ dodává. 

Během loňských dvou měsíců od zavedení neomezenou dovolenou využilo 7 % zaměstnanců Adbrosu. Letos si ji zatím dopřála už třetina. „Celý rok hodnotit nemůžeme, ale dosavadní vývoj napovídá, že by lidé mohli v průměru vyčerpat 25–30 dní dovolené,“ předpovídá Michal Sedláček. 

Nabízí se i práce ze zahraničí nebo firemní chata

V jiných agenturách o zavedení neomezené dovolené v tuto chvíli neuvažují. I tak ale nabízejí více dnů volna, než předepisuje zákon. Ve Wunderman Thompson mohou zaměstnanci využívat 25 dnů dovolené a čtyř sick days. V Ogilvy a VMLY&R mají lidé k dispozici až 30 dnů na odpočinek za kalendářní rok. V rámci skupiny WPP navíc získali ještě dva dny volna, které mohou využít na cokoli. 

Kromě se toho v Ogilvy a VMLY&R zaměřují na podporu otců a registrovaných partnerů. „Pro tatínky narozených dětí nabízíme týden placeného volna nad rámec otcovské dovolené a registrovaným partnerům poskytujeme volno, na které mají běžně nárok manželé v různých životních situacích – ale kde již zákon nemyslí na registrované partnery,“ říká Žaneta Lohrová Jedličková. 

Publicis Groupe zase svým zaměstnancům poskytuje firemní chatu, kde může pracovat celý tým pohromadě. „Kvartálně lokalitu chaty měníme tak, aby bylo možné pracovní aktivity spojit i s cestovatelským zážitkem a poznáním různých atraktivních koutů naší republiky,“ popisuje Barbora Čermáková. 

Počátkem letošního roku launchovala Publicis také globální projekt „Work Your World“, který zaměstnancům umožňuje až šest týdnů v roce pracovat odkudkoliv na světě. „Lze tak například vycestovat na dovolenou a následně v cílové destinaci setrvat ještě další dobu pracovně,“ přibližuje Čermáková. 

Kromě toho letos poprvé nabídla skupina delší pracovní volno lidem na vysokých manažerských pozicích a stále více vychází vstříc zkráceným pracovním úvazkům. „Je to win- win řešením pro obě strany. Zaměstnanci umožní lépe skloubit jeho osobní život s pracovním, nám jako zaměstnavateli tím rozšiřují možné zdroje pracovní síly a pool kandidátů. Zaměřujeme se například na přizpůsobeních pracovních podmínek maminkám na rodičovské dovolené či čerstvě po ní. I zde počítáme s větší flexibilitou pracovní doby,“ dodává Barbora Čermáková. 

-stk-