Provident pomáhá lidem pro společnost neviditelným

pátek, 19. srpna 2022, 11:40 Aktuality, Marketing MediaGuru

Lidem, kteří jsou pro společnost neviditelní, se rozhodla pomáhat společnost Provident.

Logo projektu Neviditelní, zdroj: Provident

Logo projektu Neviditelní, zdroj: Provident

Společnost Provident, poskytující bezúčelové rychlé půjčky, se v rámci projektu Neviditelní rozhodla pomáhat lidem, kteří jsou pro společnost neviditelní. Jen v loňském roce jich bylo v české populaci 1,3 milionu. Zaměřuje se mimo jiné na mladé rodiče, seniory, nízkopříjmové domácnosti nebo neformálně pečující.

„Ze zkušeností a osobních rozhovorů se zákazníky nebo neúspěšnými žadateli o půjčku víme, že mezi námi žije řada lidí, kterým chybí zázemí, neorientují se v systému finančních služeb nebo propadávají systémem státní finanční pomoci. Nejsou na dně, tak nějak zvládají přežívat, ale nežijí důstojný život. Nedokážou si pomoci sami nebo ani nevědí, že by jim někdo pomoci mohl. Proto jsou pro stát i společnost vlastně neviditelní,“ vysvětluje prvotní důvod ke spuštění projektu tisková mluvčí Providentu Kateřina Jarošová a dodává: „Naším projektem chceme otevřít oči lidem, veřejnému sektoru i firmám s cílem pomoci Neviditelným. Nejde jen o finanční pomoc. Často stačí jen vyslechnout, poradit s formulářem, předat kontakt, nasměrovat na konkrétního odborníka apod.“ 

Díky partnerům se problematika řeší komplexně

S myšlenkou pomáhat lidem, kteří jsou pro společnost neviditelní, se Provident začal zaobírat ještě před vypuknutím pandemie. Projekt byl ale představen nakonec v loňském roce a letos pokračuje. „Od začátku jsme se chtěli vyvarovat ,dojmologii' nebo jednorázové ,pomáhací kampani'. Místo toho budujeme důvěryhodný obsah na pevné platformě, kterou můžeme využít k systémové pomoci,“ popisuje Jarošová. 

K projektu byla přizvána řada odborníků. Ve spolupráci s agenturami Ipsos a Confess hovoří Provident přímo se zástupci jednotlivých skupin Neviditelných. Na pomoci se rovněž podílí Spotřebitelské fórum, které radí v otázkách ochrany spotřebitelé, dopadům neviditelnosti na lidskou psychiku se zase věnují psychologové z Drivitu. Analytici z Centra ekonomických a tržních analýz pomáhají spočítat ekonomické dopady neviditelnosti například na veřejné finance. A zapojeni jsou také experti z desítky neziskových organizací, například Život 90, Pečuj doma, Alfabet, Dům tří přání, Respondeo, Zajíček na koni a další. „Díky všem partnerům a odborníkům můžeme problematiku řešit opravdu komplexně,“ dodává Jarošová. 

Projekt staví na tom, že vždy je představena konkrétní skupina Neviditelných, která je detailně zanalyzována. Následně jsou pro ni připraveny základní rady a tipy pro zlepšení jejich situace a seznamy možných návrhů řešení jsou vypracovány i pro firmy a stát. V neposlední řadě jsou zájemci o pomoc propojeni s relevantní neziskovou organizací. „Dostáváme desítky e-mailů s žádostí o pomoc. Každého člověka propojíme přímo s konkrétním odborníkem z konkrétní neziskovky. Pokud nemáme vhodnou neziskovku mezi našimi partnery, hledáme jinde, dokud nenajdeme. Obrací se na nás také Neviditelní, kteří se potřebují svěřit se svým příběhem, cítit účast,“ říká Jarošová. 

První skupinou, na kterou se projekt Neviditelní zaměřil, byli mladí rodiče – lidé, kteří založili rodinu během studií nebo těsně po studiích. „Takových párů je u nás 9400 a řeší nemožnost dokončit studium, nutnost přijmout hůře placenou práci, noční brigády a s tím související vyčerpání, krize vztahů apod.,“ přibližuje Jarošová s tím, že letos byly dosud představeny skupiny seniorů, nízkopříjmových domácností a neformálně pečujících, kteří pečují o nesoběstačné nebo dlouhodobě nemocné členy rodiny v domácím prostředí.

Po získání publicity na řadu přicházejí politici

V první roce projektu se Provident soustředil na získání publicity a možnost poskytování rad konkrétním skupinám prostřednictvím médií. Ve spolupráci s agenturou AMI Communications se soustředí na komunikaci s novináři, jejich propojování s experty, analytickou datovou podporu i konkrétní příběhy Neviditelných. Tvoří také obsahový web www.neviditelni.org s analýzami, radami a kontakty a využívá Facebook. „Kromě poradenského obsahu nám funguje i pro získávání zpětné vazby, sbírání příběhů Neviditelných, engagement a oslovení neziskových partnerů apod.,“ doplňuje Jarošová. Důraz je kladen i na interní komunikaci. 

Do budoucna se Provident chystá na intenzivnější komunikaci s politiky. „Díky dosavadní publicitě a zájmu médií máme teď možnost oslovovat politiky. Terénní neziskovky a odborníci vědí přesně, jaké změny jsou potřeba, aby Neviditelným usnadnily život. Tahle část projektu nás teď čeká, je o systémových změnách, což je to nejtěžší,“ komentuje Jarošová. 

Tuzemský projekt se navíc zalíbil i mateřské skupině International Personal Finance, která rozhodla, že Neviditelní se stanou hlavním CSR projektem pro všechny země, kde působí.

-stk-