Barefoot obuv Ahinsa otevírá svou první prodejnu

středa, 7. září 2022, 10:45 Aktuality, Retail, Marketing MediaGuru

Český výrobce barefoot obuvi navržené fyzioterapeuty otevírá v Praze první kamennou prodejnu.

Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel značky Ahinsa shoes, zdroj: Ahinsa shoes

Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel značky Ahinsa shoes, zdroj: Ahinsa shoes

Ve středu 7. září otevírá na pražských Vinohradech svou první prodejnu Ahinsa shoes, značka barefoot obuvi navržené fyzioterapety, která si zakládá na udržitelnosti a etické výrobě. Nabídne v ní modely ze stálé nabídky i novou kolekci pro podzim a zimu. Ručně šitých barefoot bot zhotoví měsíčně až 2300 párů, na jaře chce začít vyrábět boty na míru pomocí 3D tisku a do budoucna plánuje otevřít výrobnu v USA. 

„Přestože cílíme na prodej na internetu a snažíme se o co nejkomfortnější servis, například okamžitými výměnami velikostí zdarma, pro spoustu kupujících je důležité si boty vyzkoušet naživo. Kamennou prodejnou se chceme lidem ještě více přiblížit,“ vysvětluje Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel Ahinsa shoes. 

První dva dny bude Lukáš Klimpera s návštěvníky prodejny konzultovat výběr bot, probere zdravou chůzi a poradí, jak začít s barefoot obuví. Čeká na ně také analýza stélky, doporučení vhodného cvičení pro zdravá chodidla a jejich diagnostika pomocí podometru. 

Značku založil Lukáš Klimpera poté, co nenašel na trhu žádné boty, v nichž by lidé chodili stejně zdravě jako bosky. Ručně vyráběné boty z nezničitelných veganských materiálů respektují tvar chodidla a mají za úkol osvobodit nohy. Jejich efekt potvrdila i studie na Masarykově univerzitě, podle níž je tlakový otisk bosé nohy a Ahinsa shoes téměř identický.

„Chůze je přirozený pohyb a i dospělý člověk se může naučit chodit zdravě. Už od dětství obouváme neanatomické boty, které nedovolí citlivě našlapovat. Barefoot bota, tedy bota pro přirozenou bosou chůzi, není jen o tenké podrážce. Je vyrobená tak, aby noha fungovala co nejsvobodněji. To znamená, že nesmí chodidlo nijak omezovat,“ popisuje Lukáš Klimpera.

Návrhy a testovací modely vznikají v České republice, zatímco šití probíhá v Chorvatsku, kde se měsíčně vyrobí až 2300 párů. K jejich zhotovení se používají udržitelné materiály, které pochází z Evropy. Jedinou výjimku tvoří Malai, materiál z recyklovaného kokosového odpadu původem z Indie. Zkouší také alternativní látky z pytlů od kávy, džínoviny či ojetých pneumatik.

Ahinsa shoes si už během prvních let získaly zákazníky doma i v zahraničí. „Kromě Česka a Slovenska hodně prodáváme v Německu, Rakousku, Beneluxu, Švédsku, ale i v Austrálii nebo USA, kde je o tenhle druh obuvi obrovský zájem. Na Západě hodně lidí zajímá i naše etická a zároveň ruční výroba. Nejvíc zákazníků přitahuje barefoot, ale třeba v Německu to hodně dotahuje právě veganství. Zdejší zákazníci jsou ochotni za kvalitu a etickou výrobu zaplatit,“ uvádí Lukáš Klimpera. 

S ohledem na rostoucí poptávku firma transformovala distribuční řetězec a spustila globální online prodej. Impulsem byla také opatření během pandemie, která jiné formy prodeje neumožňovala. Nyní tvoří 90 % nákupů objednávky z e-shopu, přitom na začátku pandemie to byla pouze pětina. 

Na jaře příštího roku chce firma začít vyrábět standardní modely a později také boty na míru na 3D tiskárně. „Zákazník si kdekoli na světě vyfotí mobilem nohy a aplikace z fotografií složí 3D model, který nám pošle. Vytiskneme mu jeho vlastní kopyto, na kterém buď zhotovíme boty na míru, nebo mu vytiskneme celou 3D botu na tiskárně v jeho rozměrech,“ upřesňuje Lukáš Klimpera. 

Ahinsa shoes připravuje také diagnostiku funkce nohy podle ochozených stélek. Firma má dále ambici expandovat na Západ a v budoucnu otevřít vlastní výrobnu v USA, aby díky lokální produkci měla co nejmenší dopad na planetu.

-stk-