BBC zruší 382 pracovních míst v zahraniční sekci

pátek, 30. září 2022, 07:20 Aktuality, TV, Rádio ČTK

Britská vysílací společnost BBC kvůli nutnosti šetřit zruší 382 pracovních míst v zahraniční sekci.

Zdroj: repro BBC

Zdroj: repro BBC

Britská vysílací společnost BBC kvůli nutnosti šetřit zruší 382 pracovních míst v zahraniční sekci. Některé cizojazyčné programy přesune z rádia a televize na internet. Společnost to uvedla ve svém dnešním sdělení. V BBC celkem pracuje asi 22.000 lidí. Management ujišťuje, že nezruší žádný ze 41 cizojazyčných servisů, téměř polovina z nich ale bude dostupná pouze on-line.

BBC World Service uzavře rozhlasové vysílání v arabštině, perštině a čínštině. Pozastaví také některé televizní programy v Africe a v Asii. Firma je nucena ušetřit 28,5 milionu liber (791 milionů Kč) ročně. Dnes oznámené rozhodnutí je součástí plánu na zrychlení přechodu na síť, který BBC představila v květnu. Tento plán počítá s úsporou 500 milionů liber ročně a zrušením 1000 pracovních míst.

„Změnu návyků veřejnosti po celém světě, kdy více lidí získává informace digitálně, doprovází obtížné finanční klima," uvedla BBC. Společnost příští měsíc oslaví sté výročí.

BBC je financována především z koncesionářských poplatků, které platí všechny domácnosti vlastnící televizi a které mají zaručit její redakční nezávislost. Tyto poplatky tvoří skoro tři čtvrtiny rozpočtu společnosti. Letos v lednu tehdejší ministryně kultury Nadine Dorriesová potvrdila zprávy médií, že náklady na koncesionářské poplatky budou na příští dva roky zmrazeny a pak se budou čtyři roky zvyšovat v souladu s inflací. Dodala, že je třeba diskutovat o modelu financování BBC, a vznesla otázku, zda by lidé měli platit 159 liber (zhruba 4640 Kč) ročně za BBC, když mohou za Netflix nebo Amazon Prime platit méně. Šéf BBC Tim Davie poté odhadl, že dvouleté zmrazení poplatku způsobí společnosti výpadek až 285 milionů liber.

Kvůli vysoké inflaci BBC v posledních měsících také prudce vzrostly náklady. Pod finančním tlakem je i kvůli stárnoucímu publiku,

Vysílání BBC World Service si každý týden naladí odhadem 365 milionů lidí po celém světě. Programy BBC hrají důležitou roli zvláště v zemích, kde je omezena svoboda tisku.

-čtk-