Makro si připomíná 25 let na českém trhu

středa, 21. září 2022, 07:05 Reklama, Retail, Aktuality MediaGuru

Před 25 lety, konkrétně 10. září 1997, se v Ostravě otevřela první prodejna Makro.

První prodejna Makro byla otevřena 10. září 1997 v Ostravě, zdroj: Makro.

První prodejna Makro byla otevřena 10. září 1997 v Ostravě, zdroj: Makro.

Čtvrtstoletí uplynulo od chvíle, kdy se v Ostravě pro všechny podnikatele otevřela první prodejna velkoobchodu Makro ČR.  Zatímco v prvních letech se prodával široký sortiment zboží pouze na ploše prodejen, dnes nabízí každá z 13 provozoven Makro v České republice nejen možnost osobního nákupu, ale i závoz zboží přímo k zákazníkům. 

První prodejna s velkoobchodním konceptem Cash & Carry, tedy „nakup a odnes“, byla otevřena 10. září 1997. Od roku 2002 začalo Makro rozlišovat své zákazníky na gastronomii a maloobchod a najalo první obchodní zástupce specializované na specifika těchto segmentů. Dnes čítá oddělení Sales Force celkem 300 profesionálů. 

V roce 2010 poprvé zavezlo zboží přímo k zákazníkovi, o rok později byla spuštěna M-objednávka, speciální B2B e-shop pro své registrované zákazníky. V roce 2012 představilo Makro Můj obchod – koncept nezávislých partnerských maloobchodů sdružených v alianci, kterou Makro zastřešuje, vede a rozvíjí. Dnes zahrnuje již přes 600 prodeejen.

Rok 2015 se nesl ve znamení otevření Makro akademie – školicího centra v České republice, určeného především pro odbornou veřejnost, tedy kuchaře, barmany, baristy, someliéry nebo sektor veřejného stravování. V nabídce lze nalézt workshopy pod taktovkou osobností nejen z české, ale i zahraniční gastronomie. 

V roce 2018 Makro otevřelo vlastní distribuční centrum Kozomín, ze kterého zásobuje všechny obchody v republice, a také uvedlo službu Makro scan k samoobslužnému nákupu s pomocí mobilní aplikace. Podporu restauratérům v oblasti rezervací, webových stránek a nákladového managementu pak poskytuje Makro prostřednictvím digitální platformy Dish.

Zdroj: Makro

Zdroj: Makro

V segmentu Cash & Carry zastává Makro v současnosti 50% podíl a drží téměř 20% podíl přímého závozu zboží. Spolupracuje s více než 1500 dodavateli, přičemž přibližně 200 z nich jsou lokální pěstitelé a výrobci. A nabízí více než šest tisíc produktů vlastních značek, z nichž přes polovinu pochází z Česka.

Do příštích let se chce Makro stát první volbou na velkoobchodním trhu rychloobrátkového zboží. Pro partnery ze segmentu HoReCa má Makro v plánu přinášet sortimentní řešení tak, aby v náročném prostředí gastronomie ušetřili čas, energii i peníze a zároveň nemuseli slevovat z kvality svých služeb. Maloobchodníkům pak chce Makro zajistit stabilní ceny pomocí vyššího podílu výrobků v programu Nakupte více, zaplaťte méně, který nabízí řadu položek za dlouhodobě nízkou cenu.

V nejbližší době dojde i na speciální akce ke 25letému výročí Makro. Již 21. září se v hotelu Hilton v Praze uskuteční slavnostní galavečer za účasti partnerů, dodavatelů, zákazníků i zaměstnanců. V lednu 2023 pak odstartuje kampaň s komerčními nabídkami.

-stk-