Pet trh se zatím neotřásá, lidé ale mění strategie nákupu

pondělí, 12. září 2022, 15:20 Retail MediaGuru

Tržby v segmentu pet food se zvyšují i v letošním roce, způsobuje to ale růst prodejních cen. Spotřebitelé zatím jejich nárůst v zásadě akceptují, zlom ale může přijít na podzim, zaznělo na konferenci Friends of Pets.

Rita Vachková (NielsenIQ) na konferenci Friends of Pets 2022, zdroj: Blue Events

Rita Vachková (NielsenIQ) na konferenci Friends of Pets 2022, zdroj: Blue Events

Dlouhodobý trend růstu tržeb v segmentu pet food pokračuje, v letošním roce je ale tažený především růstem prodejní ceny. Z meziročního srovnání tempa růstu v jednotlivých kvartálech roku vyplývá, že meziročně se segment pet food navýšil o 5 až 9 %. Souhrnný objem tržeb se zatím v letošním roce vyšplhal na 6,8 mld. Kč. Ještě v roce 2021 ale k růstu přispíval nárůst objemu prodejů, od letošního roku je však patrný pokles prodejů. Trendy na základě dat výzkumné agentury NielsenIQ zazněly na konferenci Friends of Pets, kterou v minulém týdnu pořádala společnost Blue Events

„Lidé více nakupují v promocích a také privátní značky,“ uvedla na základě nejnovějších dat Rita VachkováNielsenIQ. Z TOP 20 FMCG kategorií, do kterých patří i pet food, navýšilo 18 z nich svůj promoční podíl. Česko se dostalo do svého historického maxima, kdy za první polovinu roku 2022 bylo 60 % tržeb prodaných v promocích. Hodnotový podíl privátních značek navýšilo 14 z 20 těchto FMCG kategorií. Za celý FMCG představuje hodnotový podíl privátních značek na českém trhu 24 %, dodala. V segmentu pet food je pak podíl privátních značek ještě vyšší a dosahuje 30 %.

Z grafu vyplývá, že ve druhém čtvrtletí 2022 se průměrná cena v segmentu pet food zvýšila o 14 %, zatímco objem prodejů meziročně klesl o 5 %. Co se týká cen produktů, u brandovaných položek v rámci kategorie pet food rostou dvakrát rychleji oproti privátním značkám.

Vývoj tržeb, prodejní ceny a objemu prodejů v segmentu pet food po kvartálech 2021-2022, zdroj: NielsenIQ

Vývoj tržeb, prodejní ceny a objemu prodejů v segmentu pet food po kvartálech 2021-2022, zdroj: NielsenIQ

Přestože nárůst cen produktů je na spotřebitelském chování vidět, v hobby segmentu, kam Heureka řadí i pet food, jsou zatím lidé ochotni nárůst akceptovat. Uvedl to Martin SlavětínskýHeureka Group, který ale očekává zlom na podzim. „U psů je zatím inflace akceptovatelná, u koček se nicméně změnila struktura nákupu, kdy zákazníci nově nakupují větší balení,“ popsal. Právě růst cen v krmivech pro kočky představuje podle dat Heureky až 20 %, zatímco v krmivech pro psy se inflace pohybuje na úrovni 6 %.

Celkový vývoj prodejů na e-shopech v kategorii hobby je zatím co do velikosti tržeb srovnatelný s loňským rokem, což je vzhledem k celkovému letošnímu vývoji v e-commerce úspěch, přiblížil dále Slavětínský. Data skupiny Heureka se opírají o vývoji na 250 českých e-shopech (bez Alza.cz i Rohlik.cz)

Vývoj online tržeb v hobby segmentu v letech 2020-2022 po měsících, zdroj: Heureka Group

Vývoj online tržeb v hobby segmentu v letech 2020-2022 po měsících, zdroj: Heureka Group

Forecasting jako efektivní nástroj pro práci se skladovými zásobami v dnešní nejisté době představil Ondřej Kubesa ze společnosti Sluno. Právě forecasting umožňuje strategická, taktická i operativní rozhodnutí, která zpřesňují například odhad poptávky a eliminují nepřesnosti ve skladové zásobě. „Všechny forecasty stojí a padají na datech, čím více jich máte, tím lépe“, uvedl. V rámci dotazů, které padaly z publika, doplnil, že při tvorbě forecastu nejde tolik o délku historie, jako o kvalitu sbíraných dat.

Globální perspektivu a trendy, jejichž příchod je v rámci konsolidace pet trhu možné předpokládat i do České republiky, přiblížil Štefan SarvašMars. „Cena za kilogram krmiva dlouhodobě roste, protože lidé kupují více prémiové značky. V Japonsku se v prémiové a superprémiové řadě prodá až 80 % všech produktů.“ Na druhou stranu penetrace těchto produktů je pomalá, proto se stále nabízí potenciál růstu.

„Zdravé hospodaření firmy je elementární základ pro udržitelnou strategii,“ zahájila Karolína Čápová svůj příspěvek o nové udržitelné řadě společnosti VAFO Praha. Při detailním pohledu na životní cyklus produktu a související uhlíkovou stopu uvedla, že až 72 % emisí CO2 je tvořeno produkcí surovin. Proto VAFO Praha v rámci své nové uhlíkově neutrální řady využívá přebytky ze zpracování masa pro lidské zdroje z lokálních zdrojů nebo hmyzí protein s původem v Evropě. Značky Brit nebo Christopherus, patřící do skupiny VAFO, už představily i pamlsky s hmyzím proteinem. Produkce hmyzího proteinu má být mnohonásobně méně náročná na životní prostředí, než je tomu u běžně využívaných proteinů z hovězího, vepřového nebo drůbežího masa. Podle Karolíny Čápové se první hmyzí farmy objevují už i v Česku. 

Sortiment se bude optimalizovat

Jak vnímají proměny v chování zákazníka konkrétní obchodníci a výrobci a jaké implementují strategie, bylo předmětem odpolední diskuse.  Milan BartošVafo Praha zatím nesleduje předpokládaný příklon zákazníků k nižším kategoriím krmiva. Zákazníci se podle něj nicméně začnou více zajímat o to, jaká je krmná dávka a začnou ji dodržovat, namísto přejídání zvířat. „Stále víc se díváme na to, co máme na skladě, předpokládáme, že novinek bude přicházet méně a méně. Bude daleko těžší je zafinancovat," popsal z pohledu obchodníka Martin HadrabaAlza.cz. Optimalizaci jde naproti i Rohlík, který se podle Jiřího Franze snaží držet portfolio co nejužší. V PetCenter jdou podle Martina Novotného jinou cestou: „Právě teď je ta pravá doba pro rozšiřování sortimentu a zbavování se sortimentu, který na prodejně dlouho leží. Je ale nutné dělat to chytře. Tyto produkty můžeme nechat pro širokou nabídku e-commerce a na prodejnu dát něco atraktivnějšího.“

Konference vznikla s podporou společností PetCenter, Vafo Praha a Sluno. Dopolední částí programu provedla Tereza Ordóñez za organizátora konference, Blue Events. Odpolední diskusi pak moderovala Patricia Jakešová, expertka na maloobchod.

-mav-