COOP otevřel třetí automatizovanou prodejnu, další chystá

pondělí, 24. října 2022, 06:55 Aktuality, Retail MediaGuru

COOP otevřel v Ústí nad Orlicí třetí automatizovanou prodejnu, další budou brzy následovat.

Zdroj: COOP

Zdroj: COOP

Síť COOP pokračuje v otevírání automatických prodejen, kde lze nakupovat 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Po Strakonicích a Českém Krumlově zavádí tento koncept v Ústí nad Orlicí. Nový obchod je doplněn o výdejnu zboží z e-shopu a kavárnu.

„Měli jsme určité obavy, zda lidé novinku přijmou. Úspěch u doposud otevřených obchodů nás příjemně překvapil. Už nyní proto připravujeme další prodejny tohoto typu, do konce roku bychom chtěli zprovoznit další dvě,“ uvedl Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Automatické obchody vyzkoušely podle COOPu tisíce zákazníků a jejich tržby po zavedení nové technologie vzrostly podle statistik o v průměru 10 %. Tento způsob prodeje má zároveň šetřit část mzdových nákladů spojených s delší otevírací dobou a přinášet nový komfort. Zatím se nenaplnily ani obavy z vyššího množství krádeží nebo případů vandalismu. Použitá technologie zákazníky identifikuje a na rozdíl od běžného provozu je případný nepoctivý zákazník jednoduše dohledatelný. Automatické obchody jsou vybaveny kamerovým systémem a navíc napojeny na pulty centrální ochrany.

Zdroj: COOP

Zdroj: COOP

Obchody COOP, které přecházejí na automatický režim, jsou typicky umístěné v centrech menších měst a tedy v pěší dostupnosti místních obyvatel, nebo třeba turistů, jak je tomu v případě Českého Krumlova. „Pro zákazníky představuje obrovskou výhodu si kdykoliv jednoduše zaběhnout pro nějakou zapomenutou položku. Samozřejmě se velmi často v nočním režimu prodává také alkohol, sladkosti a další pochutiny. Výjimkou však nejsou ani velké nákupy za tisíce korun. Zvýšený provoz pozorujeme o víkendech a státních svátcích,“ doplnil Lukáš Němčík.

Automatické obchody COOP fungují během standardní otevírací doby jako běžné obchody, mimo tuto dobu pak už jen v automatickém režimu. Tomu je částečně přizpůsoben i sortiment potravin, který zahrnuje více baleného zboží ale i třeba luxusnější alkohol. Podle vedení řetězce pro tradičněji zaměřené zákazníky tak nenastává žádná změna. „Mnozí zákazníci si přes den od personálu nechají vysvětlit, jak automatický obchod funguje a pak už si chodí nakupovat sami. To se týká třeba i řady starších lidí,“ doplňuje Lukáš Němčík.

Základem pro možnost nakupovat v automatickém obchodě je užívání bankovní identity. V roce 2021 využilo v různých situacích bankovní identitu více než 700 tisíc uživatelů, díky ní i systém pozná nezletilé a těm neumožňuje vstup do prodejny a zabraňuje jim tak v nákupu alkoholu či tabákových výrobků. Kromě bankovní identity pak potřebuje zákazník už jen speciální aplikaci, samotný nákup probíhá prostřednictvím samoobslužné pokladny.

Nový obchod v Ústí nad Orlicí je středně velká samoobsluha v blízkosti nádraží a centra města. Její specialitou bude podle Miloslava Hlavsy, ředitele družstva COOP Konzum Ústí nad Orlicí, také prodej potravin od místních dodavatelů. 

Ještě v tomto roce hodlá COOP otevřít automatický obchod v Lipně nad Vltavou a Berouně. V případě obchodu v Lipně nad Vltavou půjde o obchod o velikosti standardního supermarketu. 

-mav-