ČT koupila v Cannes Dallas 63 či pokračování seriálů Vláda a Otec Brown

pondělí, 31. října 2022, 13:35 TV MediaGuru

Devítidílnou adaptaci sci-fi románu Stephena Kinga Dallas 63 či nové řady seriálů Vláda nebo Otec Brown veze Česká televize z veletrhu v Cannes. Naopak o třetí řadu jejího seriálu Případy 1. oddělení má zájem RTVS.

Dallas 63, zdroj: Česká televize

Dallas 63, zdroj: Česká televize

Adaptace sci-fi románu Stephena Kinga Dallas 63, dokument Poslední tajemství Marilyn Monroe, balíček portrétů o členech kapely Rolling Stones nebo pokračování Otce Browna představují některé z novinek, které Česká televize pořídila na podzimním mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly seriály Ultimátum, Pozadí událostí nebo právě vysílaná třetí řada Případů 1. oddělení.

„Podzimní televizní veletrh v Cannes tradičně nabídl celou řadu silných titulů. Vybrali jsme pestrou kombinaci dramatických sérií, dokumentů, portrétů hudebních a filmových osobností i dětských pořadů, kterou v dohledné době představíme na obrazovce,“ uvedl ředitel programu Milan Fridrich.

V rámci 60. výročí atentátu na prezidenta Kennedyho tak uvede ČT devítidílnou adaptaci sci-fi románu Stephena Kinga Dallas 63 s Jamesem Francem v hlavní roli, dvě nejnovější řady lékařského seriálu Doktor Martin, poslední sérii dánského seriálu Vláda: Moc a sláva nebo třeba minisérii Litviněnko s Davidem Tennantem v titulní roli přeběhlého ruského špiona, otráveného ruskou tajnou službou. Ten se rovněž objeví i v minisérii podle klasického románu Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní. V příštím roce se na obrazovkách objeví rovněž aktuální tvorba z produkce BBC, pokračování seriálů Zavolejte porodní sestřičky či zmiňovaný Otec Brown. Černý humor z lékařského prostředí nabídne tragikomedie Bude to bolet, doktore?, historickou tematiku minisérie na motivy románu Jane Austenové Sanditon II, III.

Seriálovou nabídku rozšíří také tituly v kriminálním žánru. Poválečná léta připomenou dvě řady Válečných šifer i jejich volné pokračování Vražedné šifry: San Francisco, příběh o uneseném chlapci objasní polský Havran a svérázné postupy vyšetřování nabídne Komisařka Florence. Ve dvou nových sériích se o slovo přihlásí rovněž Detektiv Endeavour Morse a vraždu na palubě britské jaderné ponorky odhalí drama Vigil.

Premiérové hudební tituly přiblíží kariéru Freddie Mercuryho, Kenny Rogerse a Dolly Parton nebo bývalého frontmana kapely Led Zeppelin Roberta Planta. Ve speciálním programovém balíčku nabídne ČT také pohled na profesní dráhu členů britské rockové skupiny Rolling Stones, a to prostřednictvím čtyř solitérních dokumentů.

Ve vysílání se také objeví portréty Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá, Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka nebo Šílený Mel a pan Gibson. Diváci budou moct sledovat i Poslední tajemství Marilyn Monroe, investigativní dokument o hledání biologického otce herečky.

Déčko do svého programu zařadí například animovaný seriál Tlapková patrola, druhou řadu Dobrodružství medvídka Paddingtona i sérii zaměřenou na podporu logického uvažování nejmenších dětí Plamínek a čtyřkoláci.

Pro příznivce dokumentární tvorby Česká televize získala druhou řadu Starobylých staveb, vývoj dějin kolem Nilu připomene Kronika starověkého Egypta a pohled z ptačí perspektivy se divákům naskytne v pokračování cestopisu Krásné země z výšky.

Mezinárodního televizního veletrhu MIPCOM 2022 konaného v Cannes se Česká televize účastnila také jako aktivní producent. „Zahraniční vysílatele tradičně zaujala dramatická tvorba České televize. Německá společnost zakoupila do celosvětové distribuce seriál Ultimátum, Francouzi mají zájem o Kukačky a Spravedlnost, v Severní a Jižní Americe budou mít diváci možnost zhlédnout Pozadí událostí a se slovenskou RTVS jednáme po nákupu předchozích sérií o aktuální třetí řadě Případů 1. oddělení,“ říká obchodní ředitel Hynek Chudárek. Dodal zároveň, že si německý vlastník nejsledovanějšího YouTube kanálu s klasickou hudbou vybral také řadu koncertů z českotelevizní produkce, například Smyčcové kvartety Leoše Janáčka nebo Bennewitzovo kvarteto.

-mav-