Marek Španěl, akcionář Echo Media, koupil Radio Z

úterý, 25. října 2022, 17:00 Rádio MediaGuru

Společnost SPM Media, ve které má podíl Marek Španěl, koupila od CMI News zpravodajské Rádio Z. Španěl je zároveň hlavním akcionářem Echo Media.

Marek Španěl. zdroj: SPM Media

Marek Španěl. zdroj: SPM Media

Společnost CMI News podepsala s firmou SPM Media smlouvu o prodeji a koupi podílu RadioZet. RadioZet vlastní licenci a provozuje celoplošnou rozhlasovou stanici Radio Z. Obě smluvní strany se dohodly, že kupní cenu nebudou zveřejňovat. Transakce je podmíněna mimo jiné souhlasem ze strany regulačních orgánů, konkrétně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Při našem vstupu na rozhlasový trh bylo „Zetko“ doslova ve stavu agónie, mělo dva různé majitele, kteří se nedokázali dohodnout na jeho dalším směřování a financování. Vykoupili jsme podíl druhého společníka a nastartovali novou etapu, která vyústila v zájem respektovaného investora. Jsme přesvědčeni, že noví majitelé dokážou projekt seriózní rozhlasové stanice s vysokým obsahem mluveného slova nejen udržet, ale i dále kvalitativně posouvat dopředu,“ říká Daniel Častvaj, jednatel CMI News a zároveň člen představenstva mateřské společnosti Czech Media Invest.

„Touto akvizicí vstupujeme do pro nás nových vod rozhlasového vysílání. Je to velká výzva a zároveň příležitost, jak rozšířit naše aktivity v oblasti českých médií. Nezávislá média hrají a budou i nadále hrát zásadní roli v naší společnosti. Během přechodného období, kdy bude stanice přecházet pod naše křídla, budeme i nadále využívat zázemí a podporu CMI News, a budeme připravovat strategii pro další rozvoj této české stanice,“ uvedl Marek Španěl, partner skupiny SPM, hlavní akcionář společnosti Echo Media. Ta je vydavatelem Týdeníku Echo a provozovatelem serveru Echo24.cz.

Rádio Z je zpravodajskou stanicí. Denně vysílá česky od 6 hodin do 18 hodin, o víkendu pak od 7 hodin do 19 hodin. Ve zbytku času přebírá vysílání BBC World Service.

Podle informací MediaGuru.cz se připravuje v průběhu příštího roku sestěhování redakce do nových prostor s redakcí Echo Media. V těchto prostorách vnikne i nové studio. Zaměření Radia Z jako zpravodajské stanice by mělo zůstat.

Rádio Z poslouchá podle výsledků Radioprojektu za letošní první pololetí 29 tisíc posluchačů týdně.

Vývoj týdenní poslechovosti Rádia Z, zdroj: Radioprojekt, 1+2Q/2022. Graf ukazuje srovnání s dalšími celoplošnými stanicemi, jejichž poslechovost je nižší než 300 tisíc posluchačů týdně.

Vývoj týdenní poslechovosti Rádia Z, zdroj: Radioprojekt, 1+2Q/2022. Graf ukazuje srovnání s dalšími celoplošnými stanicemi, jejichž poslechovost je nižší než 300 tisíc posluchačů týdně.

V plném vlastnictví skupiny Czech Media Invest je Rádio Z od roku 2019. Předtím jej společně vlastnily Lagardere (později Active Radio ze skupiny CMI) a Media Bohemia, a to rovným dílem. Vznik rádia je spojen se společností Lagardere, která bývalé Rádio BBC převzala v roce 2013. Vleklé spory s RRTV o podobu vysílací licence ale bránily rychlejšímu rozjezdu a úpravě informačního rádia. Hospodaření provozující společnosti RadioZet skončilo podle výsledků uvedených v účetní uzávěrce za rok 2021 záporným výsledkem -21,6 mil. Kč.

Czech Media Invest, kterou z poloviny vlastní Daniel Křetínský, tak odprodejem Rádia Z upravuje své rádiové aktivity. Je ale nadále vlastníkem celoplošných stanic Evropa 2 a Frekvence 1 a regionálních stanic Rádio Bonton a Dance Radio. Přes svou společnost Czech News Center je rovněž aktivní na tiskovém a onlinovém trhu. CMI News je 100% dceřinou společností CMI, vedle Radia Z provozuje například web Info.cz nebo projekt Gazetisto.

SPM Media založili v roce 2016 Slavomír Pavlíček a Marek Španěl, skupina vyhledává kapitálová partnerství.

Na čele Radiožurnál, rostla hudební rádia, úspěch pro Kiss i RŽ Sport

středa 10. srpna 2022

Mapa rádiových stanic a jejich vlastníků 2021

pondělí 22. listopadu 2021

-mav-