Martinus spustil Knihovrátek, zvažuje i kamennou prodejnu v ČR

pátek, 7. října 2022, 12:00 Retail, Aktuality MediaGuru

Slovenské knihkupectví Martinus představilo službu Knihovrátek, která umožňuje výměnu starých knih za nové. Do budoucna zvažuje na českém trhu otevření knihkupectví.

Ilustrační foto, zdroj: Martinus

Ilustrační foto, zdroj: Martinus

Slovenský lídr mezi knihkupectvími Martinus představil službu Knihovrátek, která zákazníkům umožňuje odkoupení starých knih a vytvoření poukazu na knihy nové. Knihkupectví tím reaguje na časté argumenty knihomolů, kteří pro nové knihy nemají v knihovnách dostatek místa. Martinus zvažuje také otevření kamenného knihkupectví na českém trhu, které by podpořilo zavedený e-shop Martinus.cz. Novinky představil CEO knihkupectví Martinus Michal Meško na tiskové konferenci.

Knihovrátek funguje jako knižní second hand, díky kterému mohou lidé prodat, ale také koupit již přečtené knihy. Díky této službě mohou lidé sehnat tituly, které jsou v běžných knihkupectvích vyprodané. Výhoda Knihovrátku je také to, že lidé nemusí čekat, až se kniha prodá. „V momentě, kdy člověk zadá do našeho systému knihu, tak ví, jestli ji bereme nebo ne. Potom knihu donese na nejbližší Zásilkovnu, knihkupectví Martinus nebo ji pošle kurýrem a obratem dostane poukaz na další knihu. Co se týká samotného prodeje přečtené knihy, tak to už je naše starost a naše riziko,“ vysvětluje Michal Meško.

Knihovrátek funguje v Česku necelý rok a od spuštění projektu vykoupil MartinusČesku a na Slovensku přes 300 tisíc přečtených knih. „Hledáme způsob, jak zajistit, aby přečtené knihy obohatily knižní trh a nenahradily knihy nové. Proto jsem velmi rád, že velká část knih, které máme v Knihovrátku, jsou již vyprodané tituly, a tím pádem nekonkurují těm novým. Zároveň chceme hledat způsob, jak podpořit také vydavatele a autory,“ doplňuje Michal Meško.

Český e-shop Martinus.cz funguje na trhu od roku 2012, s otevřením prodejny však Martinus stále váhá. „Někde na pozadí v hlavě stále máme, že bychom v Česku chtěli otevřít také knihkupectví, ale musí to dávat smysl také ekonomicky a racionálně, záleželo by na vhodné lokalitě, podmínkách a prostoru,“ dodává Michal Meško.

Martinus založili na slovenském trhu v roce 1990 bratři Miroslav a Jozef Santusovi jako jedno z prvních soukromých knihkupectví na Slovensku. Momentálně má 16 kamenných knihkupectví a e-shopy Martinus.sk a Gorila.sk. V Česku Martinus provozuje e-shop Martinus.cz. Za rok 2021 zaznamenali celkové tržby přes 40 milionů eur.

-tšl-