Při cílení na hráče je nutné počítat s blokací reklamy

čtvrtek, 20. října 2022, 14:20 Reklama, Marketing MediaGuru

Gaming je pro mnoho značek perspektivní. Nutné je však počítat s tím, že hráči umí blokovat reklamu, radí Lukáš Burda z Dáme jídlo.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Potenciál e-sportu a gamingu pro marketingové účely objevuje v poslední době mnoho značek. Na hráče už zdaleka necílí jen značky z herního průmyslu či technologií, ale také energetické nápoje, móda či auta. Zajímavé jsou rovněž pro služby na doručování jídla. „Nejen e-sport, ale i gaming obecně proto považujeme za velmi perspektivní oblast. Fanoušci počítačových her jsou pro nás velmi relevantní cílová skupina, která rok od roku roste a nabývá na kupní síle,“ vysvětluje Lukáš Burda, marketingový ředitel společnosti Dáme jídlo. 

Herní průmysl v minulých letech rostl, k čemuž značně přispěla pandemie koronaviru, kdy se jen za první rok lockdownu prodloužil podle údajů serveru Statista čas strávený hraním o 39 %. S tím se zvyšují i reklamní investice – WARC odhaduje, že do konce letošního roku by měly přesáhnout hranici miliardy dolarů. Herní platformy typu Twitch, YouTube Gaming nebo Facebook Gaming nabývají na atraktivitě pro zadavatele, kteří mohou na nich sponzorovat turnaje, obsah jednotlivých herních influencerů nebo pořádat soutěže. 

Dáme jídlo, které chce v gamingu oslovit lidi tím, že jim šetří čas, tak potřebný na hraní her, volí cestu dlouhodobé spolupráce se známými českými streamery, jako je Mazi, Deethane, Marty nebo Blade. „Vedle běžného sponzoringu se často podílíme i na obsahu. Streameři mají se svými fanoušky obvykle velmi úzký vztah a vysokou míru ,engagementu'. Sledující mohou mnohdy ovlivňovat dění v samotném streamu, což je ideální pro nejrůznější produktovou komunikaci, včetně přirozeného zapojení naší značky a našich produktů,“ popisuje Lukáš Burda. 

Marketingová komunikace na herních platformách má však jedno úskalí. Hráči a jejich fanoušci představují většinou pokročilé uživatele internetu, a tak je nutné počítat s tím, že si umí zablokovat reklamu, nebo ji vytěsnitPodle letošní studie PageFair Adblock Report společnosti Blockthrough využívalo na desktopu ke konci loňského roku adblocking 290 milionů lidí, na mobilních zařízeních 530 milionů. „O to větší roli pak má kreativní způsob zapojení značky do samotné hry. Ideálním nástrojem jsou proto živé e-sport přenosy a turnaje,“ radí Burda. 

Služba Dáme jídlo se na přelomu srpna a září stala hlavním partnerem akce Summer Challenge: Fall Guys, která se kompletně streamovala na platformě Twitch a účastnili se jí hráči jako Agraelus, Herdyn, FlyGun nebo Shil0u. Během ní gamerům doručovala speciální Dáme market mystery bagy, přičemž o jejich podobě mohli sledující hlasovat. „Pro náš brand to tak byla příležitost ukázat naše služby v přímém přenosu, a navíc hravou a zapamatovatelnou formou,“ přibližuje Burda a dodává: „Gaming máme jednoduše na radaru a hodláme se mu věnovat i v budoucnu, ať už formou sponzoringu, nebo podobných obsahových akcí.“

Dáme jídlo není jediná značka na českém trhu, která se v posledních letech zaměřuje na gaming. Soustředí se na něj například i energetický nápoj Semtex, jenž loni koupil e-sportový tým Brute. Společně například vytvořily showmatch na Twitchi, který měl představit drink Semtex Focus, vyvinutý právě pro gamery. 

Semtex uvedl na Twitchi novinku vyvinutou pro gamery

pátek 30. dubna 2021

-stk-